Reklama

Czy wojna temu światu już nigdy się nie znudzi?

Tradycyjnie przy historycznym obelisku, wzniesionym w 1891 r. na Wzgórzu Zamkowym, odbyły się przemyskie uroczystości związane z 233. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Przemyślanie nie wyobrażają sobie innego miejsca do świętowania tej zacnej rocznicy. Słynny kamień, nieopodal Zamku Kazimierzowskiego, „widział” już wiele ceremonii, poświęconych pierwszej w Europie, drugiej na świecie, konstytucji polskiego państwa.

Czy wojna temu światu już nigdy się nie znudzi?

Uroczystości rozpoczęła msza święta w Bazylice Archikatedralnej w intencji ojczyzny z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Eucharystii przewodniczył biskup Stanisław Jamrozek. Na Wzgórzu Zamkowym natomiast nie zabrakło okolicznościowych przemówień, apelu poległych, salwy honorowej i złożenia kwiatów pod obeliskiem. Całość ceremonii uświetniła Salezjańska Orkiestra Dęta „Augustino”.

Reklama

– Sprzężenie kolejnej rocznicy uchwalenia polskiej konstytucji i święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski nie jest przypadkowe. 233 lata temu konstytucję napisały najświetniejsze umysły epoki. I chociaż zapisów tej konstytucji nie udało się do końca zrealizować, to jednak korzystali z niej kolejne pokolenia. Dzisiaj, po kilku dekadach pokoju i spokoju na świecie, mamy stan podwyższonej gotowości. Wojna w Ukrainie, w Palestynie, punkty zapalne w kilku innych regionach świata powoduje niebezpieczeństwo globalnego konfliktu. Należy zadać pytanie: dla kogo jest wojna? Czy wojna się temu światu już nigdy nie znudzi? Bo dziwny jest ten świat, w którym wciąż jest tyle zła. I dziwne jest to, że od wielu już lat człowiekiem gardzi człowiek. Lecz ciągle wierzmy w to, że ludzi dobrej woli jest więcej i nadszedł już czas, najwyższy czas, aby nienawiść zniszczyć w sobie. Te słowa zmarłego przed laty Czesława Niemena często cytuję w różnych okolicznościach. Bo, niestety, są ciągle aktualne. Jeśli czegoś życzyć w tym podniosłym dniu, to tego, aby nigdy nie zapomnieć, że nasza wolność nie jest dana raz na zawsze

– powiedział starosta przemyski Jan Pączek[paywall].

Reklama

Byliśmy słabi. Nie powtarzajmy błędów!

– Konstytucja jest umową, w której suweren oddaje swoje prawa władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Oddaje dobrowolnie, ale żąda, aby prawo było przestrzegane. Ewenementem 3-majowej konstytucji był fakt, że wprowadziła zmiany ustrojowe bez rozlewu krwi. Nie tak, jak chociażby we Francji. Diagnozowała to, co było rakiem, który niszczył kraj od środka. Dlaczego upadła? Bo byliśmy słabi. Jako naród byliśmy podzieleni i skłóceni. Mieliśmy wrogów zewnętrznych, którzy tylko czekali, aby nas podzielić jeszcze bardziej. Zrobili to i na wiele lat wymazali nas z mapy świata. Czym ten dzień powinien być dla nas? Uświadomieniem sobie, jak wielką wartość stanowi fakt, że możemy żyć w wolnym, demokratycznym i suwerennym kraju. Wszyscy powinniśmy dążyć do tego, aby dobro Polski było najważniejsze. Aby kierować się jednością i współpracą, nie konfliktami i wrogością. Potrzebujmy ładu i porządku, a nie destabilizacji. Potrzebujemy zaufania, a nie kłótni i waśni. Naród jest silny siłą własnego społeczeństwa. Podzielony i skłócony tak jak wtedy, tak jak dzisiaj, jest łakomym kąskiem dla naszych wrogów. Tak wtedy, jak i dzisiaj, naszym wrogiem, niestety, jest Rosja. Czy potrafimy wyciągnąć lekcję z tamtych lat? Czy potrafimy odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego tamta Rzeczypospolita upadła? Zróbmy to!

– zachęcił zastępca prezydenta Przemyśla Bogusław Świeży.

Reklama

W uroczystościach wzięli udział m.in.: kilkanaście pocztów sztandarowych, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci, mieszkańcy, harcerze, władze lokalne. Wszyscy, aby oddać hołd twórcom jednego z najważniejszych dokumentów w polskiej historii. Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in.: poseł na Sejm RP Andrzej Zapałowski, konsul generalny Ukrainy w Polsce Ołeh Kuc czy prawosławny kapelan wojskowy, proboszcz prawosławnej parafii pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Przemyślu ks. protojerej płk Jerzy Mokrauz.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 12/05/2024 11:15
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    jerzy811_496 2024-05-12 18:41:49

    Świętowanie z okazji konstytucji która nie weszła w życie, jak na wszystkich tych uroczystościach związanych z ciągłym upadaniem naszego państwa politycy, dzieci, wojsko i duchowni którzy ani się nie zająkną o powieszonych przez mieszkańców Warszawy na latarniach i szubienicach biskupach -zdrajcach którzy przyczynili się do upadku Rzeczypospolitej. Ci co rozkradli państwo po 1990 roku pchają nas w wojnę , "produkują" na siłę wojsko z młodych chłopców i dziewcząt którzy zgłaszają się na ochotnika bo innej pracy nie ma. Za chwilę zamienią się jak to się dzisiaj pisze w "mięso armatnie"; stare określenie które jest nadal aktualne. Żałosne to wszystko i tylko płakać się chce że ciągle to samo wraca a społeczeństwo niczego się nie uczy. A może zachowajmy łzy na czas rozpaczy i okropieństw wojny który zbliża się do nas nieubłaganie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama