Przebudowa ponad 7-kilometrowego odcinka drogi Lubaczów – Basznia Dolna przyniesie wiele korzyści, by wymienić: zwiększenie dostępności komunikacyjnej pomiędzy przejściami granicznymi w Budomierzu i Hrebennem, usprawnienie ruchu między województwami podkarpackim i lubelskim, rozwój współpracy polsko-ukraińskiej, turystyki i handlu na pograniczach.
Inwestorem przebudowy jest Urząd Marszałkowski w Rzeszowie, w którego imieniu kwestie drogowe nadzoruje Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich. Partnerem projektu po stronie ukraińskiej jest Departament Zarządzania Drogami Lwowskiej Administracji Obwodowej.
Całkowita wartość projektu wynosi ponad 2,5 mln euro, czyli prawie 14,7 mln zł. Przedsięwzięcie współfinansowane jest z funduszy europejskich w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014 – 2020[paywall].
– Powiat lubaczowski nie ma właściwie dróg krajowych i dlatego samorząd województwa tym bardziej fundamentalnie traktuje swoje obowiązki na tym terenie. To bardzo ważne, żeby ta część regionu zyskiwała dobry dostęp do autostrady oraz aby jeszcze łatwiej podróżowało się na nasze piękne Roztocze – powiedział podczas symbolicznego wbicia łopat w Baszni Dolnej marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.
Obok niego obecni byli m.in.: posłanka Teresa Pamuła, starosta powiatu lubaczowskiego Zenon Swatek, wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel, wiceburmistrz Lubaczowa Janusz Waldemar Zubrzycki oraz przedstawiciele wykonawcy, czyli konsorcjum firm, w którym liderem jest PBI Infrastruktura SA z Kraśnika a partnerem PBI WMB z Sandomierza.
Nie mogło oczywiście zabraknąć przedstawicieli Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich na czele z dyrektorem Piotrem Miąso.
– Ta droga jest długo oczekiwaną inwestycją w powiecie lubaczowskim. Jest dla tych terenów oknem na świat, gdyż prowadzi do autostrady, w stronę Krakowa – powiedziała T. Pamuła.
– Niedawno wbijaliśmy łopaty na inaugurację budowy drogi z Oleszyc w kierunku do Lipiny. Dziś rusza przebudowa na kolejnej drodze wojewódzkiej, tym razem pomiędzy Lubaczowem a Basznią, czyli drodze prowadzącej w kierunku Horyńca. Nie trzeba nawet tłumaczyć, jak ważne jest to dla nas i dla regionu połączenie komunikacyjne. Chcąc rozwijać Horyniec, który słynie w Polsce i staje się modny, chcąc dawać szansę dla turystów, musimy dać możliwość łatwego i komfortowego dotarcia do celu. W naszym powiecie infrastruktura komunikacyjna bardzo się zmieniła i zmienia. Realizowana jest obwodnica Narola. Uzyskaliśmy dobre połączenie z przejściem granicznym w Budomierzu. Cieszanów i Lubaczów mają swoje obwodnice. To niezwykle ważne zmiany, za które bardzo dziękuję – zaznaczył starosta lubaczowski Zenon Swatek.

fot.Urząd Marszałkowski w Rzeszowie
Pierwsze prace już ruszyły...
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze