Reklama

Dni przyjaźni polsko-węgierskiej w Przemyślu. Tablica Szabolcsa odsłonięta

Z udziałem m.in. dyrektora Instytutu i Muzeum Historii Wojskowości w Budapeszcie pułkownika Vilmosa Kovacsa, burmistrza Egeru Adama Mirkoczkiego, wicemarszałka województwa podkarpackiego Piotra Pilcha, starosty przemyskiego Jana Pączka, prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna i przewodniczącego Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl Mirosława Majkowskiego 9 czerwca br. nad Sanem odbyły się uroczystości w ramach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Jednym z głównych punktów uroczystości było odsłonięcie tablicy poświęconej inż. Ferencowi Szabolcsowi, jednemu z architektów cmentarzy wojennych w Przemyślu.
Upamiętnienie znalazło swoje miejsce na ścianie kamienicy przy ul. Mickiewicza 25. Wcale nieprzypadkowo, tam właśnie mieściła się niegdyś Komisja Grobów Wojennych C.K. Monarchii.

Granitową tablicę pamiątkową ufundował rząd Węgier w ramach trwającej od wielu lat[paywall] współpracy pomiędzy Związkiem Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl a Instytutem Historii Muzeum Wojska w Budapeszcie.

W centralnej części wygrawerowany jest wizerunek inż. F. Szabolcsa. Niżej znajdują się wygrawerowane napisy zarówno w języku polskim, jak i węgierskim, a także herb Węgier i miasta Przemyśla.

Kopia lwa z mostu Małgorzaty

Nim do tego doszło, w przemyskim magistracie odbyło się spotkanie władz miasta z węgierską delegacją. Rozmowy dotyczyły oczywiście planów dalszej współpracy. Płk V. Kovacs podarował W. Bakunowi kopię figury lwa z pomnika Obrońców Twierdzy Przemyśl w Budapeszcie.

Ten, stojący nieopodal mostu Małgorzaty na prawym brzegu Dunaju pomnik upamiętnia tysiące żołnierzy węgierskich poległych w trakcie pierwszego i drugiego oblężenia Twierdzy Przemyśl. Po odsłonięciu tablicy zebrani  udali się na ul. Przemysława, gdzie na cmentarzu wojennym z okresu I wojny światowej złożyli kwiaty na mogiłach ofiar walk o Twierdzę Przemyśl.

Ostatnią częścią polsko-węgierskiego spotkania w Przemyślu było sympozjum naukowe „Zachowanie pamięci o poległych w Twierdzy Przemyśl – Wielka Wojna 1914 – 1918 ”, które odbyło się w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.

Reklama

Dwa wielkie cmentarze

Obok dzieł obronnych Twierdzy Przemyśl zachowały się także dwa wielkie cmentarze wojskowe, zaprojektowane i wybudowane przez specjalny oddział armii austro-węgierskiej w latach 1915 – 1916 – Oddział Budownictwa Wojskowego podlegający Dowództwu Wojskowemu w Przemyślu.

Nekropolie usytuowane są na obu brzegach Sanu. Większa z nich, w której skład wchodzą cztery mniejsze zespoły, położona jest przy wspomnianej ul. Przemysława, obok Cmentarza Głównego przy ul. Słowackiego.

Drugi cmentarz wojskowy znajduje się na Zasaniu, przy ul. Bolesława Śmiałego i jest niewielką częścią dzisiejszego cmentarza komunalnego. Oba poświęcone zostały 1 listopada 1916 r. i do końca I wojny światowej pełniły rolę miejsca spoczynku dla poległych i zmarłych żołnierzy.

Na fasadzie kaplicy „zasańskiego cmentarza komunalnego” wmurowana została tablica upamiętniająca datę poświęcenia cmentarza i nazwiska tych wszystkich, którzy przyczynili się do powstania zarówno samej kaplicy, jak i całego założenia wojskowego.

Wśród kilkunastu nazwisk można znaleźć także: malarza akademickiego, chorążego 9. Regimentu Piechoty Wendela Schwarza, rzeźbiarza akademickiego Josefa (Józefa) Wilka oraz architekta, inżyniera Landsturmu, podporucznika Franza Szabolcsa, jako projektanta i budowniczego.

Z treści wynika, że oba wielkie cmentarze wojskowe zaprojektowane zostały właśnie przez F. Szabolcsa.

 

Reklama



Kim był inż. Ferenc Szabolcs?

Urodził się w miejscowości Tiszalok 8 września 1874 r. Studiował m.in. na Uniwersytecie w Monachium, a następnie w Paryżu, w Ecole National des Beaux Arts pod kierunkiem mistrza Pascala. Po zakończeniu studiów wrócił na Węgry i rozpoczął pracę zawodową. W latach 1899 – 1911 brał udział w licznych konkursach, część z nich wygrywając, co pozwalało potem na ich realizację.

Były to zarówno budynki użyteczności publicznej (banki, hotele, 
ratusze, siedziby władz miejskich, poczty), jak i świątynie (kościoły, synagogi). Wiadomo, że w momencie wybuchu I wojny światowej, mając już 40 lat, zgłosił się do armii i służył w niej do zakończenia działań wojennych.

Nie są znane jego losy od momentu wybuchu wojny, ani też nie wiadomo, jaką drogą dotarł do Przemyśla. Jego kaplica cmentarna na Zasaniu utrzymana została w stylu neobarokowym, natomiast pozostałe obiekty całego założenia (pomnik, ściana pomnikowa i otoczenie), jak również cmentarz Niemców przy ul. Przemysława nawiązują do monumentalnych rozwiązań pomnikowych przełomu wieków, zawierających w sobie przesłania patriotyczne, symboliczne i romantyczne zarazem.

Za swoje dokonania architektoniczno-budowlane w Przemyślu F. Szabolcs otrzymał od cesarza krzyż rycerski austriackiego-cesarskiego orderu Franciszka Jozefa na wstędze wojennej i poza kolejnością awansował na porucznika.

Warto jeszcze dodać, że w trakcie pobytu w Przemyślu architekt był także członkiem komisji oceniającej prace rzeźbiarskie w konkursie na „Rycerza w zbroi” w 1917 r. Na pewno przebywał więc w Przemyślu do czerwca tegoż roku. Zmarł w Budapeszcie 26 października 1959 r. w wieku 85 lat.

Reklama

***

Informacje z artykułu Jana Schuberta opublikowanego w „Wiadomościach Konserwatorskich” (23/2008).


fot.Starostwo Powiatowe w Przemyślu
Granitową tablicę pamiątkową ufundował rząd Węgier w ramach trwającej od wielu lat współpracy pomiędzy Związkiem Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl a Instytutem Historii Muzeum Wojska w Budapeszcie. Zawisła na ścianie kamienicy przy ul. Mickiewicza 25. Wcale nieprzypadkowo, tam właśnie mieściła się niegdyś Komisja Grobów Wojennych C.K. Monarchii.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama