Reklama

Dobre wieści w sprawie przeworskiego dworca [ZDJĘCIA]

Temat fatalnego stanu przeworskiego dworca PKS w ostatnim czasie wielokrotnie poruszany był na naszych łamach, podobnie jak kwestii stojących na przeszkodzie w doprowadzeniu jego wizerunku do normalności. Władze powiatu przeworskiego w końcu mają w tej sprawie dla pasażerów dobre wiadomości.

Przeworskim dworcem PKS zajmowaliśmy się w ostatnich miesiącach co najmniej kilkukrotnie, między innymi po interwencjach przewodniczącego Zarządu Osiedla nr 5 w Przeworsku Piotra Filipowicza. Obiekt administrowany przez PKS Jarosław objęty jest opieką konserwatorską ze względu na fakt, że jest zlokalizowany na obszarze założonego w XVIII w. i zdewastowanego w okresie II wojny światowej Cmentarza Żydowskiego. Negatywna opinia Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy w Warszawie w kwestii całościowego remontu i przebudowy zajezdni dworca, planowanych przez jarosławski PKS wymusiła na Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorze Zabytków odmowną decyzję co do tych zamiarów. Do batalii o remont dworca włączył się intensywnie starosta przeworski Dariusz Łapa, który wystąpił do samorządu powiatu jarosławskiego z propozycją przekazania dworca PKS w Przeworsku w ręce powiatu przeworskiego. Oficjalny wniosek w tej sprawie skierowano też do Rady Powiatu Jarosławskiego. Jak już wcześniej informowaliśmy, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla powiatu przeworskiego w związku z licznymi sygnałami od mieszkańców wszczął również procedurę kontrolną w sprawie stanu przeworskiego dworca. Efekty przeprowadzonej kontroli mają się przełożyć na konkretne działania.

„W wyniku przeprowadzonej kontroli przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, z udziałem inspektora ochrony zabytków, uzyskaliśmy zgodę na realizację pierwszych, bardzo potrzebnych prac” – poinformowało przeworskie starostwo.

Reklama

To oznacza konkretne zmiany na lepsze w postaci: likwidacji skrzynek elektrycznych, rozbiórki pozostałości wystających ponad poziom gruntu fundamentów po dawnych kioskach oraz betonowych obrzeży (do poziomu istniejących płyt chodnikowych), wykonanie nowej nawierzchni bitumicznej na istniejącym podłożu, ale też nasadzenia zieleni w miejscu rozebranych obiektów handlowych. Co ważne, wszystkie prace zostaną wykonane bez użycia[paywall] ciężkiego sprzętu, z poszanowaniem przestrzeni. To z pewnością ważny krok ku poprawie bezpieczeństwa korzystających z centrum przesiadkowego powiatu przeworskiego.

Jak zaznacza powiat, to dopiero początek starań o zmianę od lat szpecącego miasto wizerunku obiektu.

Reklama

„Wierzymy, że te działania realnie poprawią estetykę i bezpieczeństwo tego miejsca, które przez lata pozostawało zaniedbane. Jesteśmy dobrej myśli – małymi krokami, ale konsekwentnie dążymy do tego, by dworzec PKS w Przeworsku odzyskał należny mu wygląd i funkcjonalność” – napisali urzędnicy.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 09/05/2025 19:49
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama