9 grudnia odbyła się 57. sesja rady powiatu jarosławskiego. Spotkanie odbyło się w obecności starosty Stanisława Kłopota, sekretarz powiatu Bożeny Gmyrek, skarbnik Agnieszki Mroczki oraz innych pracowników powiatowych.
Spotkanie rozpoczęło się odczytaniem przez przewodniczącego Mariana Fedora pisma skierowanego do rady przez Ponadpartyjną Koalicję dla Powiatu w składzie: radna Elżbieta Śliwińska-Dąbrowska, radny Andrzej Wysocki oraz radny Tomasz Kulesza.
Pismo nawiązywało do zdolnych uczniów z Zespołu Szkół[paywall] Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. Podczas obchodów upamiętniających odzyskanie niepodległości, w których uczestniczyli radni, zaprezentowano utwory muzyczne, które wykonał na pianinie jeden z uczniów.
Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że grupa uczniów „Mechanika” samodzielnie dokonała przeglądu, podstawowych napraw i nastrojenia instrumentu, który znajdował się w szkolnej piwnicy.
Radna Elżbieta Śliwińska-Dąbrowska zaproponowała zbiórkę wśród radnych na wsparcie tej inicjatywy, zaznaczając równocześnie, że ZSTiO słynie z wyjątkowych uczniów i projektów, stąd tym bardziej warto ich wesprzeć.
Rada Powiatu Jarosławskiego podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę budżetową na rok 2022. Zwiększył się plan wydatków budżetu na 2022 rok o kwotę prawie 480 tysięcy złotych w dziale oświata i wychowanie oraz edukacyjna opieka wychowawcza. Środki zostaną przeznaczone na bieżącą działalność szkół ponadpodstawowych.
W związku z zaplanowanym doposażeniem jarosławskiego Centrum Opieki Medycznej szpital ma zakupić potrzebny sprzęt, a ewentualną pozostałą kwotę z przekazanych przez powiat około 550 tysięcy złotych przeznaczyć na rozwój.
W tej chwili szpital jest po remoncie oddziału ginekologii, zaplanowano powiększenie o 15 łóżek oddziału ortopedii oraz modernizację chirurgii. Radny Tomasz Kulesza zwrócił się do starosty z prośbą o wyjaśnienie sytuacji dotacji dla COM-u, w której miało partycypować miasto.
Radny wspomniał o umowie, która zakładała, że UM Jarosław ofiaruje w formie dotacji celowej miejskiemu szpitalowi 300 tysięcy złotych, pod warunkiem że starostwo powiatowe dołączy się do dofinansowania. To powszechna praktyka, z której korzysta się na przykład przy okazji remontu dróg, ale niespotykana w innych sektorach.
W umowie UM Jarosławia zaproponował, aby powiat przekazał dla COM-u tyle samo środków. Powiat umowy na razie nie podpisał, za to wygospodarował więcej niż 300 tys. zł. Zgodnie ze stanowiskiem T. Kuleszy jeśli by ją jednak podpisano, na rzecz szpitala wpłynęłoby 850 tysięcy – 300 tysięcy z urzędu miasta i 550 tys. z powiatu.
Doszło do polemiki, podczas której wypłynęła inna uwaga dotycząca kupowania drogiego samochodu dla starostwa zamiast pochylenia się nad wyższymi potrzebami. Radny złożył wniosek o to, aby przedstawiciele powiatu i gminy miejskiej spotkali się i ustalili najlepsze rozwiązanie, podkreślając, że jest to rozmowa o pieniądzach na rzecz zdrowia i życia mieszkańców regionu.
Starosta zapewnił, że jeśli nie będzie żadnych wątpliwości i uchybień ze strony formalnej, dojdzie do porozumienia i zakupu sprzętu jeszcze w tym roku.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze