Przeszło 27 milionów złotych wyniesie tegoroczny budżet miasta Radymna. 10 procent tej kwoty stanowić mają wydatki majątkowe. Miasto w 2021 będzie przede wszystkim inwestowało w drogi i opracowywało dokumentacje przeszłych inwestycji. Swego rodzaju wisienką na torcie są plany budowy deptaka przy zalewie i remontu remizy.
W najnowszej uchwale budżetowej Radymna przewidziano 27,5-milionowe dochody i wydatki na kwotę 27 mln 170 tys. zł. Najwięcej wyda miasto na oświatę i szeroko pojętą opiekę społeczną, ale jak zwykle najbardziej emocjonujące są inwestycje.
W Radymnie zaplanowano na nie kwotę 2,7 mln zł. Najobszerniejszą pozycją w tej kategorii są wydatki na[paywall] infrastrukturę drogową. Przede wszystkim konieczne jest dokończenie prac na osiedlu Jana Pawła II, choć to prawdopodobnie ostatnia transza nakładów w tej części miasta. – Mam nadzieję, że 1 czerwca 2021 (przewidywany termin zakończenia prac remontowych – przyp. autora) osiedle Jana Pawła II będzie modelowym osiedlem w Radymnie, będziemy mogli się nim szczycić, chwalić, pokazywać – mówił podczas sesji budżetowej burmistrz Mieczysław Piziurny, wyliczając długą listę wykonanych modernizacji. – Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że poszedł tam duży wysiłek finansowy, zarówno miasta, jak i środków zewnętrznych – przypominał.
– Czekają inne części miasta i ich mieszkańcy także chcieliby, żeby ich komfort życia się podniósł. Polityka prowadzona przez mnie i przez większość radnych jest taka, żeby równoważyć wydatki – zapowiedział burmistrz, podkreślając, że na „dopieszczenie” osiedla trzeba będzie poczekać. Pozostałe środki rozplanowano na zabezpieczenie wkładu własnego w projekty zgłoszone do Funduszu Dróg Samorządowych, a więc przebudowę ulic Norwida, Orzeszkowej, Kołłątaja, 1000-lecia, Krasińskiego oraz Królowej Jadwigi. Niewykluczone, że na tym jeszcze nie koniec – latem tego roku przewidywany jest kolejny nabór w ramach funduszu i jeśli udałoby się pozyskać zeń pieniądze, lista remontowanych dróg może się wydłużyć.
W 2021 r. kontynuowane będą prace nad budową kanalizacji. To w zasadzie uzupełnienie już istniejącej infrastruktury, a prace zaplanowano na działkach przy ulicach Zarzecze i Piaskowej oraz Złota Góra i Zasanie – przy czym, jeśli chodzi o te dwie ostatnie, miasto jeszcze stara się o pozwolenia na budowę. 200 tys. zł z kasy miasta pochłonie wymiana wodociągu na ul. Jana Pawła II, a nowe oświetlenie zaplanowano na ulicy Norwida. Magistrat przymierza się też do remontu Hali Targowej w centrum miasta. Na razie są to nieśmiałe ruchy, bo w tegorocznym budżecie pojawiła się kwota 26 tys. zł na stworzenie dokumentacji takiego przedsięwzięcia. M. Piziurny zapowiedział jednak, że po zakończeniu tego etapu prac przystąpi do poszukiwania środków umożliwiających przeprowadzenie rewitalizacji tego charakterystycznego dla Radymna obiektu. W tym roku zainicjowany zostanie remont budynku przedszkola miejskiego. Tu wymagana jest wymiana instalacji elektrycznej. Jako że koszt takich prac oszacowano na 300 tys. zł, miasto wykona je etapami – w tym roku opracuje dokumentację i wykona niezbędne naprawy.
Cieszyć mogą dwie stosunkowo niewielkie, ale potrzebne inwestycje. Za około 30 tys. przeprowadzone zostaną prace remontowe w siedzibie OSP Radymno. Jeszcze ciekawiej zapowiada się kolejna – w infrastrukturę zalewu ZEK. Miasto planuje wybudować kolejny odcinek pasażu i ścieżki rowerowej wokół zbiornika. Prace sfinansowane zostaną po części z budżetu miasta, a po części ze środków pozyskanych w ramach naboru organizowanego przez LGD „Z tradycją w nowoczesność”. Przedsięwzięcie jest na etapie wyłonienia wykonawcy. W przeddzień zamknięcia bieżącego numeru „Życia Podkarpackiego” nastąpiło otwarcie ofert w procedurze przetargowej. Do urzędu wpłynęły4 oferty, wszystkie przewyższyły zakładany koszt inwestycji. Rozstrzygnięcie procedury jest na razie nieznane.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
można ? można