Reklama

Dwa nowe wozy dla strażaków z Wólki Pełkińskiej

18/12/2020 11:30

Strażacy ochotnicy z Wólki Pełkińskiej dostali w tym roku szczególny prezent mikołajkowy. 4 grudnia odebrali nowiutki średni samochód ratowniczo-gaśniczy z napędem na 4 koła. Wliczając w to letni zakup lekkiego opla, gmina Jarosław wydała na tę jednostkę prawie milion złotych.

Działająca w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego Ochotnicza Straż Pożarna w Wólce Pełkińskiej kończący się rok musi więc uznać za całkiem udany. Dostarczony na początku grudnia wóz zbudowany został w oparciu o konstrukcję Volvo.

Samochód może przewieźć 6 strażaków, ale – co równie ważne – wyposażony jest w zbiornik wody o pojemności 3000 l oraz zbiornik pianotwórczy[paywall] o pojemności 300 litrów.

– Pojazd posiada automatyczny zawór napełniania hydrantowego, autopompę, szybkie natarcie, działko wodno-pianowe, zraszacze przednie i boczne, generator sygnałów dźwiękowych i świetlnych, maszt oświetleniowy, sprzęt łączności radiowej, niezależne ogrzewanie kabiny i przedziału autopompy, wyciągarkę elektryczną – wylicza Krzysztof Siara, referent ds. obronnych, zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej Urzędu Gminy w Jarosławiu.

Volvo kosztowało 789 tys. 906 zł, ale gmina wydała na niego 366 tys. 906 zł, a resztę dołożono z budżetu państwa.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Ta sama jednostka jeszcze w sierpniu br. kwitowała odbiór lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki Opel Movano. Także ten pojazd został kupiony z wykorzystaniem środków zewnętrznych. Budżet gminy Jarosław, w związku z realizacją tego celu, uszczuplił się o nieco ponad 95 tys. zł. Brakujące do zakupu przeszło 192 tys. pochodziły z funduszy UE, pozyskanych przez gminę w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

– Pozyskanie nowych pojazdów ratowniczo-gaśniczych o wartości ponad miliona złotych zwiększy zdolności bojowe jednostki działającej w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego – ocenia K. Siara. – Z całą pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ludności i środowiska naturalnego oraz samych ratowników biorących udział w akcjach na terenie gminy Jarosław i całego powiatu jarosławskiego – podsumowuje.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    stolarz - niezalogowany 2020-12-18 13:55:54

    obowiązkowo, teraz "kumendant" po chrzcinach pojazdów musi swoim druhom postawić jakąś dobrą "wodę" by mieli co wpuścić w karczycho bo nie zakropione zaraz się zacznie psuć

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości