W Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się podsumowanie dwóch konkursów zorganizowanych w ramach III Festiwalu Książki „Między pokoleniami” – II Konkursu Literackiego „List do wnuka” oraz Konkursu Literackiego „Dziadkowie są jak album z dzieciństwa, pełen historii i wspomnień”.
Oba przedsięwzięcia zostały dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
II Konkurs Literacki „List do wnuka”, któremu przyświecał cytat z utworu Ignacego Krasickiego „O! miejsce słodkie! gdzie się urodziłem...”, skierowany był do mieszkańców Przemyśla i powiatu przemyskiego w wieku powyżej 50 lat[paywall].
Miał na celu ocalenie od zapomnienia sztuki pisania listów, rozwinięcie umiejętności przekazywania doświadczeń, wiedzy i wspomnień w tekście literackim, zachowanie dla przyszłych pokoleń ważnych tematów związanych z historią, kulturą i literaturą oraz integrację międzypokoleniową mieszkańców miasta i regionu.
Na konkurs wpłynęło 9 listów. Po ich przeczytaniu i ocenie jury (dr Agnieszka Gocal – polonistka z II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu oraz Monika Maziarz – pracownik Przemyskiej Biblioteki Publicznej) zdecydowało o przyznaniu I nagrody Bernardynie Banaś – za „(...) oryginalny styl listu, w którym konkretne „tu i teraz” wzbogacają subtelne nawiązania intertekstualne świadczące o dużej erudycji autorki oraz za wrażliwość w ukazywaniu piękna rodzinnego miasta i świata natury”.
Druga nagroda trafiła do Ewy Bartoszewicz – za „wzruszający i ciepły ton w przywoływaniu dzieciństwa pełnego smaków i zapachów oraz za plastyczne opisywanie radości czerpanej z drobnych rzeczy i czułe dzielenie się nią z wnuczkiem”.
Zaś III nagrodę otrzymała Małgorzata Pawluś – za „urokliwą historię dzieciństwa spędzonego na wsi oraz za przedstawienie niezwykłej symbiozy świata ludzi i świata zwierząt”. Wyróżnienia otrzymali: Anna Hayder, Czesław Kamiński, Maria Pinkowicz, Walentyna Świder, Helena Warda i Łucja Wiszlańska.
Konkurs Literacki „Dziadkowie są jak album z dzieciństwa, pełen historii i wspomnień” adresowany był z kolei do mieszkańców Przemyśla i powiatu przemyskiego w wieku od 13 do 30 lat i miał w zamierzeniu kształtowanie umiejętności swobodnego wyrażania doświadczeń i wiedzy poprzez tekst literacki oraz integrację międzypokoleniową mieszkańców miasta i regionu.
Wpłynęło łącznie 9 tekstów. Po ich lekturze i ocenie jury zdecydowało, że I nagroda trafi do Kamili Górskiej – za ciepły ton wypowiedzi w liście do babci oraz sielskie obrazy wsi, które wywołują ogromne wzruszenie.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze