Na przemyskim Rynku odbyły się uroczystości z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystości wyjątkowe, bo połączone ze świętem 1 batalionu czołgów w Żurawicy, podczas którego szefostwo jednostki odebrało replikę sztandaru 2 batalionu pancernego – ostatniej formacji sprzed II wojny światowej – której spadkobiercami tradycji są właśnie żurawiccy czołgiści.
– Symbole flagi państwowej, sztandaru wojskowego są dla nas wszystkich bardzo ważne. Wywołują dumę, nabierając jeszcze większego znaczenia w obliczu trwającego konfliktu na Ukrainie. Mobilizują nas do zdwojonego wysiłku i odpowiedzialności za nasz kraj. Nasz służba jest nie tylko pracą. Jest powołaniem i zobowiązaniem. Jesteśmy po to, aby bronić naszej ojczyzny, chronić naszych obywateli. Jesteśmy po to, aby żaden Polak nie musiał się bać o własne czy rodziny bezpieczeństwo
– powiedział dowódca 1 bcz w Żurawicy ppłk Marcin Komorek, gospodarz uroczystości.
Po raz pierwszy w historii to właśnie żurawicki batalion pospołu z: Starostwem Powiatowym w Przemyślu, Urzędem Miejskim w Przemyślu oraz dowództwem Garnizonu Przemyśl byli organizatorami imprezy z okazji Dnia Flagi. Nie bez przyczyny, tego dnia bowiem właśnie na przemyskim Rynku żurawiccy czołgiści obchodzili swoje święto, połączone z wręczeniem im repliki sztandaru 2 batalionu pancernego – ostatniej formacji sprzed II wojny światowej, której spadkobiercami tradycji są właśnie żurawiccy czołgiści. Fundatorami było kilka osób i instytucji, m.in. prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, starosta przemyski Jan Pączek, wójtowie gmin Krasiczyn (Tadeusz Bobek), Medyka (Marek Iwasieczko), Orły (Bogusław Słabicki) i Żurawica (Tomasz Szeleszczuk). Oni wbili symboliczne gwoździe (w imieniu nieobecnego W. Bakuna uczynił do jego zastępca Bogusław Świeży), a poświęcił kapelan Garnizonu Przemyśl ks. mjr Włodzimierz Skoczeń. Przy akompaniamencie Salezjańskiej Orkiestry Dętej „Augustino” sztandar został przekazany żurawickim czołgistom i zaprezentowany obecnym na uroczystości[paywall].
– To dla nas szczególny dzień. W tym dniu wyjątkowo przypominamy sobie, czym są nasze dobra narodowe. Czym jest polska flaga, czym jest orzeł biały w koronie, czym Mazurek Dąbrowskiego. Okrutna wojna, która od ponad dwóch lat toczy się tuż za granicami naszego kraju, uzmysławia nam, co to znaczy wolność i niepodległość. Życzę, abyśmy wszyscy pamiętali, że wolność nie jest raz na zawsze dana. Wolność jest zadana. Abyśmy wszyscy pamiętali, jakim dobrem dla nas jest Polska
Reklama
– powiedziała poseł na Sejm RP Anna Schmidt.
– W tym roku obchodzimy 31. rocznicę wręczenia sztandaru 1 batalionowi czołgów, ale także 25-lecie wstąpienia Polski do NATO i 20-lecia wstąpienia do Unii Europejskiej. I niby tych trzech dat niewiele łączy, ale to tylko pozory. Wspólnym mianownikiem jest słowo wolność. Wolność jako najwyższa wartość w życiu człowieka. To przywilej żyć i służyć ojczyźnie ze świadomością, że jest ktoś, kto w razie potrzeby stanie obok nas. Pamiętajmy jednak, że żadne sojusze nie zapewnią nam stuprocentowego bezpieczeństwa bez naszego udziału. Dlatego zawsze powinniśmy być gotowi bronić naszych granic. Obchodzący dzisiaj swoje święto żołnierze z Żurawicy to profesjonaliści. Uznana marka i renoma w siłach zbrojnych naszego kraju. Bo pancerniacka tradycja, której kolebką jest jednostka w Żurawicy, zobowiązuje
Reklama
– stwierdził były dowódca 1 bcz w Żurawicy, a obecnie szef sztabu 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej ppłk Rafał Kluz.
Z okazji święta batalionu jego dowódca ppłk M. Komorek wręczył szereg wyróżnień, tak żołnierzom, jak cywilnym sympatykom i przyjaciołom żurawickiej formacji. Obok swój sprzęt wojskowy wystawił 5 batalion strzelców podhalańskich. Każdy chętny mógł zwiedzić choćby moździerz samobieżny M120 „Rak”. Uroczyste podniesienie flagi z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, wspólne śpiewanie utworów patriotycznych m.in. przez dzieci z przemyskich przedszkoli oraz start rajdu „Rowerem z Biało-Czerwoną” dopełniły ten ważny dla każdego Polaka dzień.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze