Reklama

Fala dodatnich wyników testów w Jarosławiu. Dystans, maseczki i higiena rąk! – apeluje Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny

14/07/2020 20:12

Wzrost liczby zakażonych koronawirusem w Jarosławiu jest niepokojący na tyle, że na wizytę w mieście zdecydował się dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie Adam Sidor. Podczas spotkania z dziennikarzami apelował o zastopowanie rozluźnionych zasad bezpieczeństwa. Poinformował też o wygaszeniu trzech ognisk choroby, zwiększaniu liczby badań oraz planach utworzenia izolatorium.

Obecnie współczynnik zapadalności w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców wynosi w Jarosławiu 190. To ponad dwukrotnie więcej niż średnia krajowa czy wojewódzka. Dla porównania, ten sam współczynnik dla Leżajska na początku pandemii wynosił 60. Sytuacja, choć wciąż pod kontrolą, może niepokoić, dlatego Jarosław odwiedził Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

 

Musimy zacząć trochę inaczej funkcjonować [paywall]

W pierwszej kolejności celem jego wizyty był apel o to, by w regionie nie bagatelizować zagrożenia i stosować się do znanych już od dawna zasad funkcjonowania w dobie pandemii. – Chcę zwrócić się z apelem do mieszkańców Jarosławia, aby byli odpowiedzialni! Przede wszystkim musimy zachować dystans, a jeśli nie możemy go utrzymać, konieczne jest noszenie maseczek. Ponadto kluczowe jest utrzymanie higieny rąk. Z przebiegu tej epidemii wynika, że jeśli będziemy zarachowywać dystans, zakrywać usta i nos, dezynfekować ręce, wygramy z niewidzialnym, ale istniejącym przecież koronawirusem – przypominał A .Sidor. – Musimy sami sobie pomóc, bo jeśli zlekceważymy zasady, możemy zapłacić dużą cenę – przkonywał. – Możemy być tym zmęczeni, ale musimy się nauczyć inaczej się witać, trochę krócej rozmawiać, musimy zacząć trochę inaczej funkcjonować, bo ta odpowiedzialność za nasze zdrowie, za członków naszej rodziny jest bardzo ważna – argumentował.

Reklama

 

Izolatorium w COM

Informował też o aktualnej aktywności sanepidu w zakresie walki z epidemią. Poinformował o tym, że trzy dotychczas największe ogniska koronawirusa – w COM, w szpitalu specjalistycznym oraz w Piwodzie – zostały wygaszone. Zapowiedział również, że podwojona zostanie liczba badań. W ubiegły piątek i sobotę zorganizowano akcję poboru wymazów do badań pod zakładami mięsnymi, gdzie obecnie sytuacja epidemiczna jest najtrudniejsza. Akcja ta zaowocowała kolejnym skokiem liczby zakażonych, ale ma być powtórzona już po zamknięciu bieżącego numeru Życia Podkarpackiego. A. Sidor poinformował też, że na terenie COM powstanie izolatorium, gdzie miejsce znajdzie 60 osób. Jak przekonywał, jest to reakcja na sytuację chorych, którzy dobrze przechodzą zakażenie, nie wymagają hospitalizacji, ale nie chcą eksponować na zakażenie swoich bliskich.

Reklama

 

Nie chcemy stygmatyzować tego terenu

W trakcie wizyty A. Sidor pochlebnie wyraził się o dotychczasowych działaniach władz samorządowych w zakresie walki z epidemią. Podkreślił wzorowe przeprowadzenie egzaminów, po których nie nastąpił wzrost zachorowań. Wyjaśnił też, że obecna fala dodatnich wyników w Jarosławiu to niestety wynik zaniechania środków ostrożności. Odniósł się również do możliwości przywrócenia dawnych obostrzeń sanitarnych tylko w powiecie. – Wydaje się, że sytuacja nie wymaga szerszych działań. Podwojenie liczby badań, edukacja, izolatorium, żeby z tych rodzin wielopokoleniowych wyciągać osoby dodatnie to środki wystarczające, by opanować sytuację. Jestem cały czas w kontakcie z wojewodą, z zarządzaniem kryzysowym, z głównym inspektorem sanitarnym i na razie nie przewidujemy nakładania dodatkowych obostrzeń – wyjaśnił. – Nie chcemy stygmatyzować tego terenu. Nie ma takiej potrzeby – zakończył A. Sidor.
pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Nick - niezalogowany 2020-07-14 22:20:39

    Sytuacja pod kontrolą :D nie ma co się przejmować haha

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    rADICAL nEWS - niezalogowany 2020-07-14 22:41:17

    Oj nie ma, nie ma !!!YOUTUBE.COM - WYGINIE 80% LUDZKOSCI

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-07-15 07:51:50

    Jarosław ma szczęście.Miasto nawiedził z gospodarska wizytą sam dyrektor Sanepidu z Rzeszowa.Popatrzył.pokiwał głową,spotkał się z dziennikarzami/to jedyna grupa zawodowa chcąca się spotykac /pożalił sie i pojechał.Nawet żadnych fantów nie przwiózł

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości