Reklama

Fotoradar na wschodniej obwodnicy Przemyśla na dniach


Najprawdopodobniej do końca br. w bezpośrednim sąsiedztwie skrzyżowania ulicy Zadwórzańskiej z aleją Wolności na wschodniej obwodnicy miasta Przemyśla stanie fotoradar. Będzie to wyczekiwany od wielu miesięcy finał starań o zniwelowanie śmiertelnego niebezpieczeństwa, jakie czai się w tamtym miejscu.


Choć ostatnio nie zdarzyły się tam poważniejsze wypadki, licho nie śpi. Jeszcze pod koniec 2023 r. poprosiliśmy ówczesnego oficera prasowego komendanta miejskiego policji w Przemyślu asp. Joannę Golisz o przygotowanie odpowiedzi na trzy pytania. Po pierwsze: ile w ciągu ostatnich trzech lat przemyska policja odnotowała śmiertelnych wypadków (ile osób zginęło) na tym drogowym ciągu (od świateł przy wiadukcie Deca do ronda Kresowian)? Po drugie: do ilu wypadków i kolizji doszło w tamtym miejscu we wspomnianym okresie? Po trzecie wreszcie: jakie były ich główne przyczyny? Okazało się, że w okresie od 1 stycznia 2020 r. do 8 listopada 2023 r. (na podstawie systemów informatycznych) 4 osoby zginęły, a 12 zostało rannych. Odnotowano 9 wypadków i 148 kolizji. Główne przyczyny wypadków to: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (46 przypadków), nieprawidłowa zmiana pasa ruchu (33), niedostosowanie prędkości do obowiązujących ograniczeń (13), wreszcie zderzenia z obiektami i zwierzętami (11).

Mijały miesiące i nic w tamtym miejscu się nie wydarzyło dla poprawy bezpieczeństwa. Ponownie więc wysłaliśmy identyczny pakiet pytań do asp. J. Golisz, prosząc o wyliczenia za okres od 9 listopada 2023 r. do końca marca 2025 r. Okazało się, że we wspomnianym czasie nie było wypadków śmiertelnych. Na alei Wolności doszło do 17 kolizji, na moście Brama Przemyska były 4 kolizje i 1 wypadek, skrzyżowaniu z ul. Krakowską – 28 kolizji, zaś na alei Solidarności – 25 kolizji.

Reklama

– Głównymi przyczynami tych zdarzeń było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niezachowanie bezpiecznej odległości miedzy pojazdami, nieprawidłowe zmienianie pasa ruchu

– wyliczyła asp. J. Golisz...

Płatny dostęp do treści

Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się

Pozostało 55% tekstu do przeczytania.

Wykup dostęp
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 14/12/2025 18:03
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kgocko_585 2025-12-17 00:31:56

    Fatalnie zaprojektowane skrzyżowanie. Swoja drogą w pierwotnym kształcie projektu obwodnicy, dopuszczalna maksymalna prędkość na całej jej długości była wyznaczona na 50 km/h. Pod ogromnym naciskiem kierowców (? ) i władz miasta zwiększono dopuszczalna prędkość do 70 km/h. Chciałbym wiedzieć, czy ze zwiększeniem dopuszczalnej prędkośći do 70 km/h dostosowano odpowiednio projekt obwodnicy? Dlaczego tylko na tak krótkim odcinku, w dodatku tylko na jednym kierunku ruchu (! ) zmniejszono dopuszczalną prędkość do 50 km/h. Na całej długości obwodnicy od samego początku jej powstania obowiązywała max prędkość 70 km/h, nawet w przedmiotowym miejscu, gdzie w dodatku znajduje się przejscie dla pieszych (!!! ) - jedyne na całej obwodnicy, gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej. Zamontowanie w tym miejscu fotoradaru jest przyznaniem sie do błędu w projekcie ! oraz chęcią zarobienia dodatkowych pieniędzy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama