Najprawdopodobniej do końca br. w bezpośrednim sąsiedztwie skrzyżowania ulicy Zadwórzańskiej z aleją Wolności na wschodniej obwodnicy miasta Przemyśla stanie fotoradar. Będzie to wyczekiwany od wielu miesięcy finał starań o zniwelowanie śmiertelnego niebezpieczeństwa, jakie czai się w tamtym miejscu.
Choć ostatnio nie zdarzyły się tam poważniejsze wypadki, licho nie śpi. Jeszcze pod koniec 2023 r. poprosiliśmy ówczesnego oficera prasowego komendanta miejskiego policji w Przemyślu asp. Joannę Golisz o przygotowanie odpowiedzi na trzy pytania. Po pierwsze: ile w ciągu ostatnich trzech lat przemyska policja odnotowała śmiertelnych wypadków (ile osób zginęło) na tym drogowym ciągu (od świateł przy wiadukcie Deca do ronda Kresowian)? Po drugie: do ilu wypadków i kolizji doszło w tamtym miejscu we wspomnianym okresie? Po trzecie wreszcie: jakie były ich główne przyczyny? Okazało się, że w okresie od 1 stycznia 2020 r. do 8 listopada 2023 r. (na podstawie systemów informatycznych) 4 osoby zginęły, a 12 zostało rannych. Odnotowano 9 wypadków i 148 kolizji. Główne przyczyny wypadków to: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (46 przypadków), nieprawidłowa zmiana pasa ruchu (33), niedostosowanie prędkości do obowiązujących ograniczeń (13), wreszcie zderzenia z obiektami i zwierzętami (11).
Mijały miesiące i nic w tamtym miejscu się nie wydarzyło dla poprawy bezpieczeństwa. Ponownie więc wysłaliśmy identyczny pakiet pytań do asp. J. Golisz, prosząc o wyliczenia za okres od 9 listopada 2023 r. do końca marca 2025 r. Okazało się, że we wspomnianym czasie nie było wypadków śmiertelnych. Na alei Wolności doszło do 17 kolizji, na moście Brama Przemyska były 4 kolizje i 1 wypadek, skrzyżowaniu z ul. Krakowską – 28 kolizji, zaś na alei Solidarności – 25 kolizji.
– Głównymi przyczynami tych zdarzeń było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niezachowanie bezpiecznej odległości miedzy pojazdami, nieprawidłowe zmienianie pasa ruchu
– wyliczyła asp. J. Golisz...
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 55% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Fatalnie zaprojektowane skrzyżowanie. Swoja drogą w pierwotnym kształcie projektu obwodnicy, dopuszczalna maksymalna prędkość na całej jej długości była wyznaczona na 50 km/h. Pod ogromnym naciskiem kierowców (? ) i władz miasta zwiększono dopuszczalna prędkość do 70 km/h. Chciałbym wiedzieć, czy ze zwiększeniem dopuszczalnej prędkośći do 70 km/h dostosowano odpowiednio projekt obwodnicy? Dlaczego tylko na tak krótkim odcinku, w dodatku tylko na jednym kierunku ruchu (! ) zmniejszono dopuszczalną prędkość do 50 km/h. Na całej długości obwodnicy od samego początku jej powstania obowiązywała max prędkość 70 km/h, nawet w przedmiotowym miejscu, gdzie w dodatku znajduje się przejscie dla pieszych (!!! ) - jedyne na całej obwodnicy, gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej. Zamontowanie w tym miejscu fotoradaru jest przyznaniem sie do błędu w projekcie ! oraz chęcią zarobienia dodatkowych pieniędzy.
Fatalnie zaprojektowane skrzyżowanie. Swoja drogą w pierwotnym kształcie projektu obwodnicy, dopuszczalna maksymalna prędkość na całej jej długości była wyznaczona na 50 km/h. Pod ogromnym naciskiem kierowców (? ) i władz miasta zwiększono dopuszczalna prędkość do 70 km/h. Chciałbym wiedzieć, czy ze zwiększeniem dopuszczalnej prędkośći do 70 km/h dostosowano odpowiednio projekt obwodnicy? Dlaczego tylko na tak krótkim odcinku, w dodatku tylko na jednym kierunku ruchu (! ) zmniejszono dopuszczalną prędkość do 50 km/h. Na całej długości obwodnicy od samego początku jej powstania obowiązywała max prędkość 70 km/h, nawet w przedmiotowym miejscu, gdzie w dodatku znajduje się przejscie dla pieszych (!!! ) - jedyne na całej obwodnicy, gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej. Zamontowanie w tym miejscu fotoradaru jest przyznaniem sie do błędu w projekcie ! oraz chęcią zarobienia dodatkowych pieniędzy.