Reklama

Gdzie ten miliard złotych dla miasta, panie premierze?

12 listopada br. poseł Marek Rząsa skierował do premiera Mateusza Morawieckiego interpelację, w której zapytał, gdzie jest lub będzie miliard złotych obiecany Przemyślowi. Obietnica takowa padła podczas konferencji prasowej 8 października br., na dworcu PKP.

Podczas spotkania z dziennikarzami prezes Rady Ministrów zapowiedział m.in. rozbudowę terminalu kolejowego w Przemyślu i budowę zachodniej obwodnicy miasta. – Przemyśl, miasto położone bardzo blisko granicy z Ukrainą, ma korzystać z handlu międzynarodowego. Jesteśmy przekonani, że stworzenie tutaj wielkiego centrum logistycznego będzie na pewno służyło mieszkańcom tego regionu[paywall]. Dzięki temu powstanie kilkaset nowych miejsc pracy dla techników i dla inżynierów. Chcemy doprowadzić do realizacji programu „Tiry na tory”, dzięki któremu kolej będzie potrzebować jeszcze więcej pracowników. Z radością mogę oznajmić, że w ostatnich trzech, czterech latach przekazaliśmy dla Przemyśla i okolic ponad miliard złotych. Na różne przedsięwzięcia i inwestycje. Od sportowych, infrastrukturalnych, drogowych po kulturalne i kolejowe. Ważne, aby wciąż rozwijać możliwości komunikacyjne tego miasta. Bardzo często rozmawialiśmy z panem marszałkiem Kuchcińskim o tym, aby w Przemyślu powstała zachodnia obwodnica miasta. W ramach programu „Sto obwodnic” – powiedział premier Morawiecki podczas konferencji prasowej, która – przypomnijmy – odbyła się na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi (13 października br.).

Władze samorządowe zaskoczone

Taką odważną deklaracją zaskoczeni byli zarówno włodarze Przemyśla, z prezydentem Wojciechem Bakunem na czele, jak i władze powiatu, na czele ze starostą przemyskim Janem Pączkiem. Ten pierwszy stwierdził, że jest zdumiony tą zapowiedzią, bo wcześniej informacji o takim projekcie nie miał. Ale kibicuje mu. Oczywiście pod warunkiem, że nie obciąży dodatkowo budżetu miasta. Ten drugi z kolei zaznaczył, że drogownictwo jest jednym z priorytetów samorządu powiatu przemyskiego, a sukces w tej dziedzinie osiąga się dzięki współpracy różnych podmiotów – samorządów wszystkich szczebli oraz administracji rządowej. Zadeklarował, że jako starostwo powiatowe są gotowi do współdziałania.

Reklama

Niewiarygodne deklaracje

Na kanwie tych szumnych zapowiedzi przemyski poseł PO Marek Rząsa skierował do premiera Mateusza Morawieckiego – poprzez marszałek Sejmu RP Elżbietę Witek – interpelację z pytaniem, „gdzie jest lub będzie miliard złotych obiecany Przemyślowi”.

„(...) W trakcie kampanii wyborczej, na konferencji prasowej 8 października 2019 r. w Przemyślu, premier Mateusz Morawiecki stwierdził: „w okresie trzech i pół, czterech ostatnich lat przekazaliśmy na różnego typu inwestycje dla Przemyśla i okolic środki finansowe w wysokości ponad miliarda złotych”. Takie słowa byłyby godne pochwały, gdyby nie fakt, że mówienie mieszkańcom Przemyśla o inwestycjach wartych miliard złotych w okresie, w którym nastąpiła totalna zapaść inwestycyjna i społeczno-gospodarcza miasta, jest równie wiarygodne, jak deklaracje składane w trakcie wyborów samorządowych przez kandydata PiS na prezydenta miasta o budowie w Przemyślu obserwatorium astronomicznego, centrum nauki o kosmosie i oceanarium (...)” – napisał między innymi.

Reklama

– Mieszkańcom Przemyśla i okolic należy się kilka słów wyjaśnienia. Dlatego zarówno w ich imieniu, jak i własnym poprosiłem o udzielenie mi odpowiedzi na pytanie, na jakie konkretne inwestycje i cele w Przemyślu i okolicach przeznaczono przedstawioną przez premiera kwotę ponad miliarda złotych? Poprosiłem o szczegółowy ich wykaz wraz z wysokością  przekazanych na nie dotacji oraz źródeł  finansowania – powiedział M. Rząsa.

Interpelacja wpłynęła do marszałka Sejmu RP 12 listopada br. Odpowiedzi należy oczekiwać po 21 dniach, czyli na początku grudnia br.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-11-20 18:30:57

    Kto pyta nie błądzi ?Na szczęście tak pytający jak też pytany żyją w urojonym świecie  a głupcy ich pustymi wywodami się tylko podniecają.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    xxx - niezalogowany 2019-11-20 18:33:14

    Panie Rząsa, niech Pan nie błaznuje tylko robi coś konkretnego!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jerry - niezalogowany 2019-11-20 18:50:17

    Ledwo rząd uformowali po wyborach... Pan redaktor też sprawgniony, aby cokolwiek  w końcu zadziało się w tym miescie! Pozostaje jednak liczyc tylko ze xos skapnie z centrum, bo lokalna wladza moze co najwyzej sprzadac za pol darmo jakas nieruchomosc i zalatac biezace braki choc na chwile 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama