Przemyski szpital wojewódzki dołączył do grupy szpitali współpracujących z Uniwersytetem Rzeszowskim. Dzięki parafowanej w tej sprawie umowie lecznica na Monte Cassino zyskała pierwszy oddział kliniczny. Na użytek studentów odda oddział ginekologiczno-położniczy, cieszący się dobrą opinią pacjentek.
Podpisanie umowy pomiędzy uniwersytetem a podległym samorządowi województwa placówkom odbyło się w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie w piątek, 12 lutego. W obecności marszałka województwa Władysława Ortyla dokument parafowali: rektor uczelni prof. dr hab. Sylwester Czopek oraz dyrektorzy klinicznych szpitali wojewódzkich nr 1 i nr 2 w Rzeszowie, Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu i Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie. Współpraca wspomnianych placówek ma istotne znaczenie i dla UR, i dla szpitali, co wyraźnie podkreślał marszałek Władysław Ortyl, mówiąc, że bez niej nie sposób osiągnąć takich celów, jak wzrost liczby lekarzy i ich kompetencji.
Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu nie był do tej pory związany umową z uniwersytetem, natomiast oba rzeszowskie szpitale prowadzą z nim współpracę od 2013 r., zaś pogotowie od 2019 r., tyle że poprzednie porozumienia wymagały aktualizacji i nowych regulacji dotyczących zasad współpracy w zakresie kształcenia w zawodach medycznych.
– Cieszymy się, że szpital w Przemyślu może dzisiaj dołączyć do grupy szpitali, które współpracują z Uniwersytetem Rzeszowskim. Będzie to współpraca w ramach oddziału ginekologiczno-położniczego. Dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tej współpracy naukowej – powiedziała szefowa przemyskiej lecznicy dr nauk o zdrowiu Barbara Stawarz, która z ramienia szpitala złożyła podpis na dokumencie o współpracy. Zwróciła ponadto uwagę, że przemyska ginekologia od początku pandemii działa w formie hybrydowej i przyjmuje pacjentki zarówno z koronawirusem, jak i te niezakażone. – Opinie pacjentek o tym oddziale są bardzo dobre, dlatego bardzo się cieszę, że będziemy współpracować i rozwijać się naukowo – podkreśliła.
Jakie korzyści dla pacjentek?
O wysokiej, 3. lokacie oddziału ginekologiczno-położniczego szpitala wojewódzkiego w Przemyślu w rankingu porodówek w województwie podkarpackim Fundacji „Rodzić po Ludzku” pisaliśmy jakiś czas temu na naszych łamach, w artykule „Porodówki w regionie oczami pacjentek”. To wyróżnienie bez dwóch zdań istotne, bo punkty w zestawieniu przyznają same pacjentki, które mają za sobą poród w sklasyfikowanych oddziałach porodowych. Oceniają je, wypełniając ankietę na temat warunków na sali, pomocy personelu medycznego czy ogólnych odczuć po porodzie.
Oddziałem ginekologiczno-położniczym z pododdziałem ginekologii onkologicznej w przemyskim szpitalu od wielu lat kieruje prof. dr hab. Grzegorz Raba, który zawodowo jest związany również z Uniwersytetem Rzeszowskim, gdzie kieruje katedrą położnictwa. – Oddział kliniczny w naszym szpitalu to olbrzymi krok naprzód – mówi. Co konkretnie oznacza to dla pacjentek? – Utworzenie oddziału klinicznego daje możliwość kompleksowego leczenia w bliskiej współpracy z innymi oddziałami klinicznymi Uniwersytetu Rzeszowskiego. Chodzi między innymi o konsultacje z lekarzami innych specjalizacji, na przykład kardiologiczne czy immunologiczne. Po drugie, podlegamy[paywall] standardom, które obowiązują wszystkie oddziały kliniczne, a które są monitorowane i sprawdzane. Tym samym pacjentki mają pewność, że poziom i jakość leczenia są świadczone na wysokim poziomie klinicznym. Istotna będzie także możliwość korzystania z badań klinicznych i programów lekowych – wyjaśnia prof. dr hab. G. Raba.
Kierownik oddziału podkreśla jednocześnie, że utworzenie oddziału klinicznego nie opiera się na subiektywnej ocenie, lecz na spełnieniu ściśle określonych kryteriów i wymogów. – My je spełniamy, stąd zainteresowanie uniwersytetu współpracą z nami – dodaje.

fot.Anna Magda UMWP
Umowa pomiędzy uniwersytetem a podległymi samorządowi województwa podkarpackiego placówkami podpisana została 12 lutego w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Z ramienia przemyskiego szpitala dokument parafowała dr nauk o zdrowiu Barbara Stawarz.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze