Reklama

Ginekologia i położnictwo z pododdziałem ginekologii onkologicznej oddziałem klinicznym! Skorzystają pacjentki

Przemyski szpital wojewódzki dołączył do grupy szpitali współpracujących z Uniwersytetem Rzeszowskim. Dzięki parafowanej w tej sprawie umowie lecznica na Monte Cassino zyskała pierwszy oddział kliniczny. Na użytek studentów odda oddział ginekologiczno-położniczy, cieszący się dobrą opinią pacjentek.

Podpisanie umowy pomiędzy uniwersytetem a podległym samorządowi województwa placówkom odbyło się w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie w piątek, 12 lutego. W obecności marszałka województwa Władysława Ortyla dokument parafowali: rektor uczelni prof. dr hab. Sylwester Czopek oraz dyrektorzy klinicznych szpitali wojewódzkich nr 1 i nr 2 w Rzeszowie, Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu i Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie. Współpraca wspomnianych placówek ma istotne znaczenie i dla UR, i dla szpitali, co wyraźnie podkreślał marszałek Władysław Ortyl, mówiąc, że bez niej nie sposób osiągnąć takich celów, jak wzrost liczby lekarzy i ich kompetencji.

Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu nie był do tej pory związany umową z uniwersytetem, natomiast oba rzeszowskie szpitale prowadzą z nim współpracę od 2013 r., zaś pogotowie od 2019 r., tyle że poprzednie porozumienia wymagały aktualizacji i nowych regulacji dotyczących zasad współpracy w zakresie kształcenia w zawodach medycznych.

Reklama

– Cieszymy się, że szpital w Przemyślu może dzisiaj dołączyć do grupy szpitali, które współpracują z Uniwersytetem Rzeszowskim. Będzie to współpraca w ramach oddziału ginekologiczno-położniczego. Dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tej współpracy naukowej – powiedziała szefowa przemyskiej lecznicy dr nauk o zdrowiu Barbara Stawarz, która z ramienia szpitala złożyła podpis na dokumencie o współpracy. Zwróciła ponadto uwagę, że przemyska ginekologia od początku pandemii działa w formie hybrydowej i przyjmuje pacjentki zarówno z koronawirusem, jak i te niezakażone. – Opinie pacjentek o tym oddziale są bardzo dobre, dlatego bardzo się cieszę, że będziemy współpracować i rozwijać się naukowo – podkreśliła.

Jakie korzyści dla pacjentek?

Reklama

O wysokiej, 3. lokacie oddziału ginekologiczno-położniczego szpitala wojewódzkiego w Przemyślu w rankingu porodówek w województwie podkarpackim Fundacji „Rodzić po Ludzku” pisaliśmy jakiś czas temu na naszych łamach, w artykule „Porodówki w regionie oczami pacjentek”. To wyróżnienie bez dwóch zdań istotne, bo punkty w zestawieniu przyznają same pacjentki, które mają za sobą poród w sklasyfikowanych oddziałach porodowych. Oceniają je, wypełniając ankietę na temat warunków na sali, pomocy personelu medycznego czy ogólnych odczuć po porodzie.

Oddziałem ginekologiczno-położniczym z pododdziałem ginekologii onkologicznej w przemyskim szpitalu od wielu lat kieruje prof. dr hab. Grzegorz Raba, który zawodowo jest związany również z Uniwersytetem Rzeszowskim, gdzie kieruje katedrą położnictwa. – Oddział kliniczny w naszym szpitalu to olbrzymi krok naprzód – mówi. Co konkretnie oznacza to dla pacjentek? – Utworzenie oddziału klinicznego daje możliwość kompleksowego leczenia w bliskiej współpracy z innymi oddziałami klinicznymi Uniwersytetu Rzeszowskiego. Chodzi między innymi o konsultacje z lekarzami innych specjalizacji, na przykład kardiologiczne czy immunologiczne. Po drugie, podlegamy[paywall] standardom, które obowiązują wszystkie oddziały kliniczne, a które są monitorowane i sprawdzane. Tym samym pacjentki mają pewność, że poziom i jakość leczenia są świadczone na wysokim poziomie klinicznym. Istotna będzie także możliwość korzystania z badań klinicznych i programów lekowych – wyjaśnia prof. dr hab. G. Raba.

Reklama

Kierownik oddziału podkreśla jednocześnie, że utworzenie oddziału klinicznego nie opiera się na subiektywnej ocenie, lecz na spełnieniu ściśle określonych kryteriów i wymogów. – My je spełniamy, stąd zainteresowanie uniwersytetu współpracą z nami – dodaje.


fot.Anna Magda UMWP
Umowa pomiędzy uniwersytetem a podległymi samorządowi województwa podkarpackiego placówkami podpisana została 12 lutego w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Z ramienia przemyskiego szpitala dokument parafowała dr nauk o zdrowiu Barbara Stawarz.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama