Samorząd gminy Żurawica na swojej stronie internetowej zamieścił komunikat o ponownym pojawieniu się wilków na jej terenie, po tym, jak do urzędu dotarły sygnały, że drapieżniki były widziane przez mieszkańców. Gmina zaleca ostrożność, ale zapewnia jednocześnie, że zachowanie wilków nie odbiega od normy i nie ma na chwilę obecną żadnych przesłanek, które mogłyby wskazywać na zagrożenie z ich strony.
Z informacji uzyskanych od podinsp. ds. rolnictwa i gospodarki ziemią Łukasza Mroczki z Urzędu Gminy w Żurawicy, zajmującego się m.in. kwestiami dotyczącymi zwierząt, wynika, że wilki rzeczywiście krążyły w ostatnim czasie między[paywall] Duńkowiczkami, Małkowicami i Żurawicą.
Jednak – co podkreśla – nie podchodziły one do ludzkich zabudowań. Przemieszczały się w polach, a więc w swoim naturalnym środowisku.
Informację o tym fakcie zgłosili do gminy sołtysi – najpierw Żurawicy, potem Orzechowiec, a do nich sami mieszkańcy. Ogłoszeniem zamieszczonym na stronie internetowej samorząd gminy chciał zaapelować do mieszkańców o ostrożność.
Jak mówi Ł. Mroczka, to standardowe działanie w takich sytuacjach.
– Podejmujemy kroki zgodnie z procedurami wyznaczonymi przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, które są jasno określone. Obecnie poza wydaniem komunikatu nic więcej nie robimy, bo zachowanie wilków nie odbiega od normy i nie ma na ten moment żadnych przesłanek, które mogłyby wskazywać na zagrożenie z ich strony. Nie podchodzą do domów i nie zdradzają objawów chorobowych. Mimo wszystko zalecałbym, by nie spacerować wieczorami w terenach polnych, leśnych. Lepiej dmuchać na zimne. Nie ma jednak żadnych powodów do paniki, bo wilk nie jest taki straszny, jak go malują. Zdrowy wilk nie stanowi dla człowieka zagrożenia – uspokaja.
I dodaje, że zupełnie inaczej wyglądałaby sytuacja, gdyby obecność wilka w bliskiej odległości terenów zabudowanych, blisko domostw, była ciągła. Wówczas należałoby podjąć odpowiednie kroki.
Gmina przypomina jednocześnie o właściwym zabezpieczeniu zwierząt hodowlanych, bo występowanie w środowisku naturalnym drapieżników, do których zaliczają się wilki, sprawia, że nieuniknione są sporadyczne przypadki ich ataków na nie.
– Zalecałbym zabezpieczenie zwierząt gospodarskich, ale także odpadów pozostawionych na posesji. Pozwoli to uniknąć sytuacji, że dzika zwierzyna będzie próbowała się do nich dostać – radzi M. Mroczka.
Wszelkie przypadki pojawienia się wilków i innych dużych zwierząt chronionych na terenach zamieszkałych, które mogą stanowić niebezpieczeństwo, mieszkańcy mogą zgłaszać bezpośrednio do miejscowego urzędu gminy (ul. Ojca Św. Jana Pawła II 1 – tel. 16 671 33 78) albo do najbliższego komisariatu policji (Komisariat Policji w Żurawicy KMP Przemyśl – tel. 47 823 30 20).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.No to wycinajcie więcej lasów i zabijajcie tam więcej zwierząt czyli naturalną ostoję i naturalne produkty żywnościowe przeznaczone dla wilków itp. No to zobaczymy wtedy czy nie będzie powodu do paniki ?!?
.
No to wycinajcie więcej lasów i zabijajcie tam więcej zwierząt czyli naturalną ostoję i naturalne produkty żywnościowe przeznaczone dla wilków itp. No to zobaczymy wtedy czy nie będzie powodu do paniki ?!?