Reklama

Godny pochówek nieznanego żołnierza w Stanisławczyku

W Stanisławczyku (gmina Przemyśl) odbyły się uroczystości pogrzebowe ekshumowanego nieznanego żołnierza Wojska Polskiego.

Wszystko zaczęło się od luźnych rozmów wieloletniej sołtyski Stanisławczyka Krystyny Gołębiowskiej z sąsiadami, mieszkańcami tej miejscowości. Podczas jednej z nich padło pytanie, czy nie można byłoby się zająć nieopisanym nagrobkiem, znajdującym się pod ogrodzeniem miejscowego cmentarza.

Domniemywano, że spoczywa tam najprawdopodobniej żołnierz Wojska Polskiego z czasów II wojny światowej. Pani sołtys oczywiście podjęła temat i zainteresowała nim[paywall] Mariusza Błahuta z Urzędu Gminy w Przemyślu.

Reklama

– Temat był bardzo interesujący i godny szybkiej reakcji. Skierowałem pismo do rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej z pytaniem, czy rzeczywiście w tym miejscu może być pochowany jakiś żołnierz. W informacji zwrotnej otrzymałem potwierdzenie.

Wystąpiliśmy o dotację na przeprowadzenie ekshumacji i ponowny pochówek do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego i takową otrzymaliśmy

– powiedział M. Błahut.

Ekshumacja i pochówek

Wówczas nie było już żadnych przeszkód, aby rozpocząć wszystkie procedury. 8 listopada br. na cmentarzu komunalnym w Stanisławczyku odbyła się ekshumacja szczątków nieznanego żołnierza Wojska Polskiego. Przeprowadziła ją Pracownia Archeologiczna oraz Zakład Usług Pogrzebowych „Tumba” w Przemyślu, pod nadzorem Biura Informacji i Poszukiwań Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Przemyślu.

Reklama

13 listopada br. na tym samym cmentarzu, ale w znacznie godniejszym miejscu, odbyła się skromna, acz podniosła uroczystość złożenia szczątków ekshumowanego nieznanego żołnierza do nowego grobu. Przy asyście warty honorowej wystawionej przez żołnierzy 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, pocztu sztandarowego i delegacji Szkoły Podstawowej w Hermanowicach oraz z udziałem druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w  Hermanowicach i zaproszonych gości.

Nim doszło do tego ceremoniału, w kościele parafialnym pw. NMP Królowej Polski w Hermanowicach odbyła się uroczysta msza św., której przewodniczył proboszcz ks. Piotr Michno. Nad nową mogiłą Nieznanego Żołnierza WP do zgromadzonych kilka słów skierował wójt gminy Przemyśl Andrzej Huk, który nadzorował kolejne etapy tego ze wszech miar cennego przedsięwzięcia.

Reklama

Podziękował za udział w uroczystościach wszystkim obecnym, w tym żołnierzom z 20 Przemyskiej BOT,  dowódcy Placówki Straży Granicznej w Hermanowicach płk. SG Markowi Głowaczowi, strażakom z OSP w Hermanowicach, delegacji szkolnej oraz zaproszonym gościom i mieszkańcom Stanisławczyka.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama