Reklama

Gotowanie z Bietką. Warsztaty kuchni zero waste z kulinarną blogerką, Elżbietą Sobejko [ZDJĘCIA]

Po zwyciężczyni programu MasterChef Nastolatki Martynie Niemiec kolejne warsztaty kulinarne i ekologiczne w ramach projektu „Karpacka Kuchnia w stylu zero-waste”, realizowanego przez powiat jarosławski, poprowadziła w Restauracji ADM Jarosław Elżbieta Sobejko z Łowiec. Kulinarna blogerka, testerka i przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Łowcach w jednej osobie zaproponowała uczestnikom pomysły na: pastę z liści rzodkiewki, sałatkę ziemniaczaną z rzodkiewką i praliny.

Elżbieta Sobejko od lat z pasją oddaje się gotowaniu i pieczeniu, a pomysłami na ciekawe wariacje kulinarne dzieli się na swoim blogu „Kuchnia u Bietki”. Gotowała już m.in. z Ewą Wachowicz w programie „Ewa Gotuje”, Ewą Olejniczak w programie „Przepis Dnia”, dzieliła się swoimi przepisami z czytelnikami „Życia Podkarpackiego”, a 24 stycznia przygotowała coś dla uczestników kulinarnych warsztatów, na które zaproszono: restauratorów, hotelarzy, przedstawicieli agroturystyk z powiatu jarosławskiego, jak i Bardejowa i Svidnika na Słowacji – partnerów projektu. Obecni byli też uczniowie szkół gastronomicznych z Polski i Słowacji (Zespołu Szkół Spożywczych i Biznesowych w Jarosławiu oraz placówki Súkromná stredná odborná škola služieb w Bardejowie).

Warsztaty otworzył starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz, podkreślając ważną rolę kuchni zero waste. A ta oparta jest na przesłaniu: „nie wyrzucaj pieniędzy i jedzenia”. Było twórczo, pracowicie i smacznie. W efekcie kulinarnych eksperymentów[paywall] powstały: pasta z liści rzodkiewki, sałatka ziemniaczana z rzodkiewką i praliny. Nie była to ostatnia odsłona działań w ramach projektu. Jak zapowiedzieli organizatorzy, wymiana doświadczeniami kulinarnymi będzie trwała niemal przez cały bieżący rok. Projekt wystartował 1 listopada roku ubiegłego i będzie realizowany do października br. W planach są m.in.: wizyta studyjna uczniów szkół gastronomicznych, kulinarne konkursy z nagrodami, występy na Dniach Bardejova. Powstaną też kulinarna strona internetowa oraz poradnik zero waste. W ramach projektu specjalnym certyfikatem nagrodzone zostaną też podmioty spełniające standardy gotowania w duchu zero waste. Na koniec warto dodać, że działania w ramach programu Interreg Polska – Słowacja 2021-2027 dofinansowane są z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 09/02/2025 13:09
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama