Po zwyciężczyni programu MasterChef Nastolatki Martynie Niemiec kolejne warsztaty kulinarne i ekologiczne w ramach projektu „Karpacka Kuchnia w stylu zero-waste”, realizowanego przez powiat jarosławski, poprowadziła w Restauracji ADM Jarosław Elżbieta Sobejko z Łowiec. Kulinarna blogerka, testerka i przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Łowcach w jednej osobie zaproponowała uczestnikom pomysły na: pastę z liści rzodkiewki, sałatkę ziemniaczaną z rzodkiewką i praliny.
Elżbieta Sobejko od lat z pasją oddaje się gotowaniu i pieczeniu, a pomysłami na ciekawe wariacje kulinarne dzieli się na swoim blogu „Kuchnia u Bietki”. Gotowała już m.in. z Ewą Wachowicz w programie „Ewa Gotuje”, Ewą Olejniczak w programie „Przepis Dnia”, dzieliła się swoimi przepisami z czytelnikami „Życia Podkarpackiego”, a 24 stycznia przygotowała coś dla uczestników kulinarnych warsztatów, na które zaproszono: restauratorów, hotelarzy, przedstawicieli agroturystyk z powiatu jarosławskiego, jak i Bardejowa i Svidnika na Słowacji – partnerów projektu. Obecni byli też uczniowie szkół gastronomicznych z Polski i Słowacji (Zespołu Szkół Spożywczych i Biznesowych w Jarosławiu oraz placówki Súkromná stredná odborná škola služieb w Bardejowie).
Warsztaty otworzył starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz, podkreślając ważną rolę kuchni zero waste. A ta oparta jest na przesłaniu: „nie wyrzucaj pieniędzy i jedzenia”. Było twórczo, pracowicie i smacznie. W efekcie kulinarnych eksperymentów[paywall] powstały: pasta z liści rzodkiewki, sałatka ziemniaczana z rzodkiewką i praliny. Nie była to ostatnia odsłona działań w ramach projektu. Jak zapowiedzieli organizatorzy, wymiana doświadczeniami kulinarnymi będzie trwała niemal przez cały bieżący rok. Projekt wystartował 1 listopada roku ubiegłego i będzie realizowany do października br. W planach są m.in.: wizyta studyjna uczniów szkół gastronomicznych, kulinarne konkursy z nagrodami, występy na Dniach Bardejova. Powstaną też kulinarna strona internetowa oraz poradnik zero waste. W ramach projektu specjalnym certyfikatem nagrodzone zostaną też podmioty spełniające standardy gotowania w duchu zero waste. Na koniec warto dodać, że działania w ramach programu Interreg Polska – Słowacja 2021-2027 dofinansowane są z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze