Aktywiści z Inicjatywy „Dzikie Karpaty” na początku sierpnia tego roku poinformowali naszą redakcję, a także Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie o zrzucie nieczystości do potoku u podnóża Turnicy w bezpośredniej bliskości Hotelu Arłamów. Kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska potwierdziła obawy ekologów. Jej efektem było zamkniecie wlotu z nieczystościami. Jak informują władze Hotelu Arłamów – za ok. 6 mln wybudują nowoczesną oczyszczalnię ścieków.
Instytucjami odpowiedzialnymi za respektowanie przepisów w sprawie zanieczyszczeń cieków wodnych są Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Przemyślu.
Ta pierwsza instytucja pismo od aktywistów otrzymała 5 sierpnia br. Aby stwierdzić, czy ścieki są lub nie są w normie, na miejsce zostali wezwani przedstawiciele rzeszowskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Pobrali próbki do badania.
Wyniki potwierdziły, że doszło do[paywall] przekroczenia norm zawartych w pozwoleniu wodno-prawnym.
Po tych wynikach szefostwo Hotelu Arłamów wydało oświadczenie, w którym poinformowało, że doszło do zanieczyszczenia z powodu awarii w hotelowej oczyszczalni automatyki sterującej pracą sprężarek napowietrzania.
Awaria została naprawiona zaraz po jej wykryciu, czyli 14 sierpnia, ale hotel wprowadził dodatkowe środki zaradcze, jak chociażby codzienny wywóz półpłynnego osadu do pobliskich oczyszczalni. W tym celu zakupione zostały dwa nowe wozy asenizacyjne.
Administracja hotelu wynajęła także cysternę z czystą wodą, którą płukany jest odpływ z oczyszczalni. Miało to na celu realizację nałożonego na administratora hotelu obowiązku oczyszczenia koryta z pozostałych osadów ściekowych.
– O tym, że istnieją uzasadniane obawy co do jakości wody wylewającej się z odpływu, dowiedzieliśmy się dopiero po tym, jak ekolodzy o swoich wątpliwościach poinformowali organy kontrolne i media. Szkoda, że nas już nie. Gdybyśmy mieli w tym temacie jakiekolwiek sygnały wcześniej, od razu byśmy na nie zareagowali – zapewniła dyrektor generalny Hotelu Arłamów Dorota Nidzgorska-Mazonik.
Szefostwo hotelu zdecydowało się na poszerzenie planów budowy nowej oczyszczalni ścieków, które zapadły jeszcze w 2021 r. Według pierwotnej koncepcji zamierzano oczyszczać tylko hotelowe ścieki.
Z powodu awarii zarząd Hotelu Arłamów postanowił, że zaangażuje się mocniej w temat czystości wód. Zdecydował się na modyfikację planów dotyczących oczyszczalni. Powstanie nowa, taka, która będzie mogła służyć również mieszkańcom okolicznych wsi.
Koszt tak dużej inwestycji to około 6 mln zł. Jej rozpoczęcie nastąpi z chwilą uzyskania niezbędnych zezwoleń.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze