Reklama

Irena Oryl oraz Teresa Kraus uhonorowane

02/01/2021 13:21

Na ostatniej tegorocznej sesji miejscy radni podjęli dwie uchwały oddające hołd dwóm wybitnym mieszkankom miasta. Teresa Kraus, sybiraczka, wieloletnia pedagog kilku jarosławskich placówek oświatowych otrzymała pośmiertnie odznakę „Za Zasługi dla Miasta Jarosławia”. Z kolei Irena Oryl, ceniona malarka, także wychowawca młodzieży, uzyskała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia.

Obie uchwały to bodaj najłatwiejsze decyzje, jakie podjęła rada miasta podczas swego posiedzenia 28 grudnia. Obie przyjęte zostały jednogłośnie i obie bez dwóch zdań dotyczą postaci nietuzinkowych[paywall].

Zarażała pasją do tańca

Teresa Kraus na wdzięczność jarosławian zasłużyła najbardziej dzięki swojej pracy z młodzieżą. Jako pedagog i instruktor na początku kariery zawodowej była zatrudniona w Międzyszkolnym Ośrodku Pracy Pozalekcyjnej, gdzie organizowała zespoły recytatorskie, taneczne, zaangażowana była też w działalność Ogniska Baletowego Lidii Nartowskiej. Po przeniesieniu ośrodka do Rzeszowa znalazła zatrudnienie w Technikum Geodezyjnym, gdzie do przejścia na emeryturę pełniła funkcję kierownika zajęć pozalekcyjnych, przekazując swoim podopiecznym pasję do tańca klasycznego, turniejowego i ludowego. Drugą z jej zasług była działalność w harcerstwie. Była drużynową i instruktorką, wychowała kilka pokoleń zuchów i harcerzy. Należy odnotować, że jej postać kształtuje także dramatyczne przeżycie z czasów II wojny. W roku 1940 jako sześciolatka wywieziona została na Sybir. Do kraju wróciła przez Taszkient, Karaczi, Kenię i Ugandę, a zdobyte w tym czasie doświadczenia, według wnioskodawców udekorowania jej złotą odznaką, zaprocentowały w pracy na rzecz małej ojczyzny.

Reklama


fot.CKiP Jarosław
Irena Oryl świętowała niedawno 90. urodziny – uczczono je wystawą w Galerii Głównej u Attavantich.

Jej obrazy promują miasto

Irena Oryl to przede wszystkim ceniona malarka i graficzka. Także ona przez lata pracowała w jarosławskiej oświacie. Przede wszystkim od 1960 była zatrudniona w placówce, której była także absolwentką, czyli w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, gdzie uczyła rysunku, malarstwa, wiedzy o sztuce oraz kompozycji z liternictwem. W latach 1990-1994 zasiadała w Radzie Miasta Jarosławia, gdzie zajmowała się sprawami kultury, a przedmiotem jej szczególnej troski były jarosławskie zabytki. W roku 1999 otrzymała honorową nagrodę „Jarosława” w kategorii kultura i nauka. Odznaczona została też Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2014 r. otrzymała nagrodę honorową Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia im. Księżnej Anny Ostrogskiej. 4 grudnia w Galerii Głównej u Attavantich zorganizowana została wystawa retrospektywna z okazji 90. urodzin artystki. Jak argumentowali wnioskodawcy przyznania tytułu Honorowego Obywatela, dyrektor CKiP Tomasz Wywrót, dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych Jacek Tracz oraz prezes stowarzyszenia Jarosławki Plastyk Tomasz Kisiel, obrazy artystki, wykorzystując lokalne motywy, promują  miasto w kraju i za granicą, a jej działalność społeczna i oraz aktywność na rzecz ratowania jarosławskich zabytków jest nieoceniona.

Reklama

Teresa Kraus ma zostać odznaczona przy okazji odsłonięcia poświęconej jej pamięci tablicy na tzw. Nowym Cmentarzu. Termin uhonorowania Ireny Oryl ze względów pandemicznych nie został sprecyzowany.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama