Reklama

Jak świętowano w regionie 2 i 3 maja [ZDJĘCIA]

Ważne majowe daty, czyli przypadający 2 maja Dzień Flagi oraz obchodzone kolejnego dnia Święto Konstytucji, były okazją do zorganizowania różnych form obchodów w regionie. Pomysłów na uczczenie obu nie brakowało.

Jarosław połączył oficjalne uroczystości z nieco lżejszą formą celebrowania obu istotnych majowych dat w kalendarzu. 2 maja w mieście główne skrzypce grała oczywiście biało-czerwona, z którą przemaszerowano z placu ks. Piotra Skargi na Rynek. Tu, po wciągnięciu flagi na maszt, odbyła się defilada kompanii honorowej Wojska Polskiego. Czas jarosławianom umilił też występ Orkiestry Dętej „Laudate Dominum”. Dodatkowo majowe święto okrasiła biało-czerwona parada motocykli, a dla maluchów stworzono strefę zabaw i aktywności w postaci dmuchańców i animacji. Wyjątkową datę w kalendarzu podkreśliła też biało-czerwona iluminacja ratusza. Tradycyjny charakter miało natomiast 3-majowe święto. Częścią obchodów była uroczysta msza św. w intencji ojczyzny odprawiona w kościele pw. NMP Królowej Polski oraz okolicznościowe przemówienia i złożenie kwiatów pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja, a także występ Reprezentacyjnego Chóru Mieszanego „Jarosław”.

Patriotycznie w Przeworsku i Radymnie

W Przeworsku Święto Konstytucji 3 maja przeżywano z dumą pod tablicą upamiętniającą jej uchwalenie. Tę część obchodów poprzedziła msza św. odprawiona w klasztorze oo. Bernardynów z oprawą orkiestry dętej Miejskiego Ośrodka Kultury i chóru „Lumen”. Tradycyjnie z okazji święta kilka słów wygłosił burmistrz Leszek Kisiel, przed tablicą złożono też symboliczne wiązanki kwiatów. Po południu mieszkańców zaproszono natomiast do tutejszego MOK na część artystyczną, która miała zarówno wymiar muzyczny w postaci koncertu patriotycznego, jak i teatralny – który zapewniła etiuda teatralna „Ignacy Jan Paderewski – orędownik sprawy polskiej” w wykonaniu Koła Teatralnego „Na Koturnach”.

Reklama

Z kolei radymnianie biało-czerwone święto 2 maja uhonorowali już tradycyjnie tuż przed startem długiego weekendu. Celem uczynienia go doszło do spotkania społeczności funkcjonujących w mieście placówek edukacyjnych: przedszkola samorządowego i parafialnego oraz Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939. Na szkolnym boisku wybrzmiał hymn państwowy, po czym pałeczkę przekazano najmłodszym, którzy z werwą i wielkim zaangażowaniem deklamowali i śpiewali okolicznościowe teksty, wymachując biało-czerwonymi chorągiewkami. Wydarzenie zwieńczyło wspólne odtańczenie biało-czerwonego poloneza.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 09/05/2024 13:00
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama