Od 12 do 14 stycznia w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki trwały niezwykłe warsztaty. Ich uczestnicy chodzili po szkle, wodzie i smole, ćwiczyli oddech i precyzję ruchu, a więc wszystko to i wiele więcej, co tworzy teatr ciała i gestu – pantomimę.
Zajęcia z jarosławskimi aktorami, pragnącym pogłębić swą wiedzę i umiejętności w zakresie pantomimy, poprowadził aktor filmowy i teatralny Kamil Przystał.
Pierwszego dnia sporo było[paywall] rozmów o tym, jak wygląda praca mima i ćwiczeń nad konsekwencją i precyzją ruchu, pracą ciałem i gestem, a jego zwieńczeniem był popis mistrza w etiudzie „Dzień z życia mima” na Kameralnej Scenie Młodych.
Drugiego dnia uczestnicy warsztatów głównie chodzili. W deszczu, po wodzie i w wodzie, po smole i po szkle, po lodzie i po żarze – cała trudność polegała na tym, że wszystkie te warunki były zmyślone, a ich specyfikę należało oddać gestem.
Jakby tego chodzenia było jeszcze mało, artyści podglądali siebie nawzajem i próbowali naśladować ruchy kolegów i koleżanek. Tego dnia pracowano też nad ustawianiem ciała, a mistrz przeprowadził ćwiczenia z oddechem.
Wreszcie trzeci, finałowy dzień, to znów praca nad precyzją i konsekwencją ruchu, wspólne żonglowanie, a potem podsumowanie i naznaczone smutkiem rozstanie.
Warsztaty zorganizowane zostały dzięki wsparciu stypendialnemu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze