Reklama

„Niebieski Wóz” – poetycka podróż w Gorzycach [ZDJĘCIA]

W czwartek, 29 stycznia, w Wiejskim Domu Kultury w Gorzycach odbył się wyjątkowy spektakl „Niebieski Wóz”, zaprezentowany przez Teatr Poezji Inscenizowanej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, a oparty na tekstach Stanisławy Kopiec – poetki pochodzącej z Lubeni.

„Spektakl był niezwykłą opowieścią o życiu i twórczości Stanisławy Kopiec – poetki, której wiersze przeniknięte są duchem podkarpackiej wsi, jej pejzażem, tradycjami i codziennością. W inscenizacji dominowały obrazy natury, rytuałów i obyczajów dawnej wsi, a wszystko to przeplatały symboliczne, plastyczne obrazy, które nadawały przedstawieniu głęboki, poetycki wymiar. Jak wspominają jej bliscy i sąsiedzi, dziś poetka „wędruje po niebieskich obłokach” – to właśnie tej myśli hołd oddał spektakl”

– podkreśla ideę wydarzenia UG w Tryńczy.

Reklama

Za scenariusz i reżyserię odpowiadał prof. Janusz Pokrywka – plastyk, scenograf, reżyser, scenarzysta, wykładowca uniwersytecki oraz organizator licznych przedsięwzięć kulturalnych, który od ponad 30 lat tworzy teatr formy, w którym poezja, obraz i ruch sceniczny łączą się w jedną artystyczną całość, a przedstawienie poprzedził miniwykład prof. Jana Wolskiego, który przybliżył sylwetkę poetki oraz kontekst powstania jej twórczości, a także znaczenie poezji regionalnej w zachowaniu dziedzictwa kulturowego regionu. 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 15/02/2026 07:52
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama