Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Jarosławia postanowiono uhonorować złotą odznaką „Za Zasługi Dla Miasta Jarosławia” wieloletniego samorządowca Jarosława Pagacza. Decyzją radnych to szczególne wyróżnienie przyznane zostanie wspomnianemu za wieloletnią pracę na rzecz lokalnej społeczności oraz inicjowanie ważnych projektów samorządowych w czasie siedmiu kadencji podczas pełnienia funkcji przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Rady Miasta Jarosławia.
Projekt uchwały w tej sprawie przedłożony został przez Klub Radnych Wybieram Jarosław – Prawo i Sprawiedliwość. Na sesji odczytał go przewodniczący rady Piotr Kozak, podkreślając, że sytuacja ta jest dla niego zaszczytem. Pozostali radni obecni na sesji przychyli się do niego, udzielając jednogłośnego poparcia.
Jarosław Pagacz (absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, emerytowany nauczyciel fizyki i matematyki jarosławskich szkół średnich, długoletni pracownik i wicedyrektor Zespołu Szkół Plastycznych w Jarosławiu) przez wiele lat zasiadał w lokalnej radzie miasta (radny Rady Miasta Jarosławia I, II, III, IV, V, VI i VII kadencji). Był przewodniczącym rady miasta w jej I kadencji i jednocześnie współautorem pierwszych podstawowych aktów prawnych w mieście (w tym Statutu Jarosławia), a w kolejnych pełnił funkcje przewodniczącego (Il i VI) i wiceprzewodniczącego (III, IV, V i VII), inicjując wiele rozwiązań uchwałodawczych. Dał się poznać jako aktywny radny – uczestniczył w komisjach przy opracowywaniu nowej sieci szkół, czyli tworzeniu gimnazjów, a potem ich likwidacji), a także w pracach nad przejmowaniem przedszkoli i szkół, dla których organem prowadzącym stawał się samorząd.
Przed wyborami w 1994, 2002, 2014 i 2018 roku tworzył koncepcje podziału miasta na okręgi i obwody wyborcze, wielokrotnie przygotowywał też propozycje zmian w Statucie Miasta, dostosowując dokument do zmieniającego się prawa. Uczestniczył też w tworzeniu kolejnych 28 budżetów miasta Jarosławia i setek innych projektów uchwał.
Znany jest z działalności antykomunistycznej, a także jako aktywny społecznik[paywall] realizujący się w Fundacji Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich. Od wiosny 1989 roku działał w Komitecie Obywatelskim „Solidarność”, pełniąc w nim funkcję sekretarza.
Jak czytamy w uzasadnieniu podjętej uchwały: „to samorządowiec, który zawsze traktował swoją pracę jak służbę – z głęboką wrażliwością na codzienne potrzeby mieszkańców” i jednocześnie człowiek otwarty na dialog, który w swojej pracy radnego i przewodniczącego zawsze dbał o szukanie kompromisów, zarówno między klubami radnych, jak również na linii burmistrz – rada miasta. „Nie szuka podziałów – szuka mostów. Potrafi inspirować, zachęcać do działania, a jednocześnie być blisko ludzi” – brzmi dalsza część uzasadnienia.
Jak podkreślono, Jarosław Pagacz to również lider dla wielu pokoleń samorządowców – dostępny, uczciwy i konsekwentny, który całym swoim dotychczasowym życiem wielokrotnie potwierdzał, że zasługuje na to szczególne wyróżnienie.
Na koniec za możliwość pracy z Jarosławem Pagaczem podziękowanie wyraziła radna Bożena Łanowy. – Bardzo wiele mnie nauczył i za to jestem wdzięczna – podsumowała swoje wystąpienie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze