To – wbrew pozorom – jedna z ważniejszych inwestycji na terenie gminy Fredropol w ciągu kilkunastu ostatnich lat. Bo Kalwaria Pacławska – z wiadomych względów – jest miejscem absolutnie wyjątkowym na mapie gminy. Do tej pory jednak, przez wiele lat, nie było tam sieci wodociągowej. Do teraz.
Kilkanaście dni temu wójt Mariusz Śnieżek podpisał umowę na otrzymanie dotacji z budżetu państwa na realizację zadania pod nazwą „Budowa ujęcia wody i Stacji Uzdatniania Wody oraz sieci wodociągowej o długość 120 m w miejscowości Kalwaria Pacławska – etap I”.
Gmina Fredropol otrzyma na tę inwestycję dofinansowanie w wysokości 2 mln zł. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Rozwoju Północno-Wschodnich obszarów przygranicznych na lata 2024 – 2030. To nowe rozdanie pieniędzy, już z czasu rządów w Polsce Koalicji Obywatelskiej.
Jak już wspomnieliśmy, Kalwaria Pacławska i znajdujące się tam sanktuarium maryjne znane są niemal wszystkim. Podobnie jak kapliczki i wiele innych obiektów. Zwana jest „Jerozolimą Wschodu”. Ale Kalwaria Pacławska to także zespół zabudowy małomiasteczkowej. Historyczne, zabytkowe budynki pochodzą z drugiej połowy XIX w. Interesujące są przede wszystkim podcieniowe domy, przystosowane do przyjmowania dużej liczby gości, które przez wiele lat służyły i służą przybywającym w sierpniu każdego roku do tej miejscowości pielgrzymom i pątnikom. Problem w tym, że cała miejscowość pozbawiona była dostępu do sieci wodociągowej. Jedynym ratunkiem były (i wciąż są) studnie. Na szczęście niebawem się to zmieni[paywall].
– Tak, to prawda, w Kalwarii Pacławskiej nie było sieci wodociągowej. Jedynie klasztor ma swoją, ale tylko dlatego, że powstała studnia głębinowa i ową sieć sami zakonnicy wybudowali. Ludzie przez wiele lat czerpali wodę ze studni. Ogłosiliśmy już przetarg na budowę ujęcia wody i stację jej uzdatniania. Dwa miliony złotych dotacji otrzymaliśmy od wojewody podkarpackiego, półtora miliona dołożyliśmy z budżetu gminy i w pierwszym etapie, oprócz wspomnianych działań, chcemy jeszcze wybudować 120 metrów sieci wodociągowej. Już przymierzamy się na złożenie kolejnego wniosku o dofinansowanie do wojewody podkarpackiego. Wówczas liczę, że sieć powstanie w całej miejscowości i wszystkich mieszkańców do niej podłączymy
Reklama
– wyliczył wójt gminy Fredropol M. Śnieżek.
Tymczasem budowany we Fredropolu basen został zadaszony. To oznacza, że prace budowlane idą zgodnie z harmonogramem i termin otwarcia (sierpień 2025 r.) nie ulega zmianie.
– Obiekt został zadaszony i oszklony. Zaczęły się prace wykończeniowe, ale te potrwają. Wszystko jednak idzie zgodnie z planem. Termin otwarcia w wakacje przyszłego roku jest oczywiście aktualny. Jak szybko przebiegać będą prace, zależeć będzie również od tego, jak będzie wyglądać teren budowy pobliskiego sanatorium. Ogłosiliśmy już kolejny przetarg na to zadanie i budowę nowej szkoły. Myślę, że nie będzie żadnej kolizji, ale wolimy chuchać na zimne
Reklama
– podsumował wójt M. Śnieżek.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze