Reklama

Jeśli kochacie życie – dbajcie o nie. Konferencja „Wyprzedź raka"

04/11/2022 10:30

21 października, w Centrum Kultury Akademickiej przy Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu odbyła się konferencja „Wyprzedź raka!”, poświęcona profilaktyce, diagnostyce i leczeniu raka piersi. Organizatorami byli: burmistrz Jarosławia, rektor PWSTE w Jarosławiu, Podkarpacki Klub Kobiet Przedsiębiorczych oraz Stowarzyszenie Jarosławskie Amazonki.

– Co 12 Polka może zachorować na raka, niemal co 4 kobieta, która zachoruje, będzie miała raka piersi – tymi słowami konferencję otworzyła jedna ze współorganizatorek Agata Miśko.

Co może być powodem zbyt późnego rozpoznania nowotworu? A. Miśko odpowiada: – Kulejąca profilaktyka.

Dlatego w październiku, miesiącu poświęconym propagowaniu świadomości raka piersi, do PWSTE zaproszono specjalistów oraz kobiety, które z rakiem wygrały.

Gośćmi[paywall] byli między innymi burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch, prorektor PWSTE Dorota Dejniak, wicemarszałek województwa podkarpackiego Anna Huk oraz radne powiatu i miasta. Wszyscy w swoich wystąpieniach byli zgodni: należy o raku mówić, edukować oraz, co bardzo istotne, samodzielnie badać swoje ciało.

Największe wrażenie na zebranych, nie tylko kobietach, ale także mężczyznach, którzy także są narażeni na zachorowanie na raka gruczołu sutkowego, zrobiło wystąpienie prezes jarosławskich Amazonek Marty Zadorożnej, która opowiedziała swoją historię. Nowotwór dotknął ją ponad trzydzieści lat temu.

Reklama

– Skąd bierze się rak? Na to odpowiedzi nie znajdziemy – powiedziała.

Opowiedziała też o czynnikach sprzyjających zachorowaniu. Zaznaczyła, że najbardziej narażone są na nie społeczności wysoko uprzemysłowione, gdzie ludzie żyją w ciągłym biegu, stresie, nie dbają o odpowiednią dietę i zdrowy tryb życia, który może zapobiec chorobie.

Trzy dekady temu, kiedy M. Zadorożna zachorowała i trafiła do lubelskiego szpitala, rak był tematem tabu. Nie mówiło się ani o profilaktyce, ani o rekonwalescencji. Sama wspomniała, że dopiero po mastektomii dowiedziała się, że wokół niej, w jej mieście, żyją kobiety, które także zaatakował nowotwór piersi.

To spowodowało, że stała się ambasadorką i orędowniczką w szerzeniu haseł o profilaktyce. W swojej wypowiedzi zaznaczyła, że około 85 proc. kobiet, dzięki samobadaniu, wykryło u siebie guzki nowotworowe.

Podczas spotkania opisała także, jak takie samobadanie powinno wyglądać.

Reklama


fot.Urząd Miasta Jarosław
Na spotkaniu byli obecni przedstawiciele samorządu, w tym burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch.

Jarosławskie Amazonki łączcie się

Prezes Marta Zadorożna przedstawiła szereg danych statystycznych, dotyczących chorych kobiet, które do klubu amazonek wstąpiły. Obecnie w Polsce jest około 200 takich stowarzyszeń, w województwie podkarpackim 10.

Najmłodsze amazonki mają obecnie nawet mniej niż osiemnaście lat, w Jarosławiu to kobiety w różnym wieku, w tej chwili jest ich 26, jednak M. Zadorożna nie ma wątpliwości – w rzeczywistości jest ich znacznie więcej.

Często kobiety nadal czują, że o chorobie nie powinny mówić. Po koniecznej amputacji czują się pozbawione atrybutu kobiecości i nie czują się na siłach, by opowiedzieć swoją historię. Prawda jest taka, że to „historie rakiem pisane”, tak nazywał się zresztą jeden z bloków konferencji.

Reklama


– Kilka lat temu moja przyjaciółka zmarła na raka – opowiedziała w kuluarach jedna z uczestniczek spotkania.

– Była po mastektomii, chemioterapii, ale przez to, że raka wykryto za późno, były już przerzuty na inne organy. Była dzielna i wspaniała. Nie uratowało jej to życia, ale być może jej historia uratowałaby życie i zdrowie innych kobiet. Po dzisiejszym spotkaniu wiem, jak ważna jest profilaktyka – podsumowała.

Specjaliści o raku

Podczas spotkania krótki wykład wygłosiła także koordynatorka programu z przychodni ALMED, pielęgniarka Elżbieta Kiper oraz dr n. med. Jacek Pszeniczny – specjalista chirurg, onkolog, konsultant wojewódzki do spraw chirurgii onkologicznej.

J. Pszeniczny wspomniał, że rocznie na kilkaset chorych kobiet, leczenie i interwencja chirurgiczna dotykają kilku mężczyzn. Opisał sposoby leczenia, które obecnie są specjalnie dedykowane każdemu przypadkowi. Nawoływał do profilaktycznych bezpłatnych badań – korzystania z mammografii, która jest możliwa także dzięki mammobusom, które jeżdżą po całej Polsce, docierają również do Jarosławia i innych miejscowości w regionie.

Mottem podsumowującym spotkanie były słowa M. Zadorożnej: – Jeśli kochacie życie, dbajcie o nie.


MP
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama