Odbudowa dworku w Żurawicy Górnej wraz z jego przebudową i rozbudową to inwestycja, która trwa od 2020 roku. Lada moment samorząd będzie mógł wkroczyć w jej kolejny etap, który przybliży do ulokowania we wnętrzach zabytkowej przestrzeni przedszkola. Właśnie rozstrzygnięty został przetarg na roboty wykończeniowe. Zrealizuje je Przedsiębiorstwo Usługowo-Budowlane Hołyszko.
Remont zabytkowego dworku w Żurawicy, nazywanego „rządcówką”, od początku prowadzony jest pod nadzorem konserwatora zabytków, z zachowaniem niezniszczonych oryginalnych elementów. W dotychczasowych inwestycjach związanych z obiektem pomogły gminie rządowe dotacje z programu Polski Ład, udział finansowy gminy był zaledwie 10-procentowy.
Przez całe lata zabytkowy szlachecki dworek stał opuszczony i zaniedbany. Wydawało się, że czeka go już tylko rozbiórka, ale dzięki zdobyciu środków zewnętrznych udało się jej uniknąć. Obiekt udało się podnieść z ruiny, a plany na jego wykorzystanie są obiecujące. W pierwszym etapie inwestycji udało się odtworzyć zabytkową część drewnianą obiektu oraz odbudować i zabezpieczyć piwnice przed zawilgacaniem, doprowadzając do stanu surowego otwartego. Ten etap odbudowy udało się sfinalizować w 2023 r. Za jego realizację odpowiadała firma MK-Budowy.
W kolejnym etapie inwestycja skupiła się na budowie nowej części wraz z wykończeniem starej, drewnianej, na potrzeby ulokowania w niej przedszkola. Do nowej lokalizacji mają zostać przeniesione dzieci z dotychczasowego niewielkiego przedszkola w Żurawicy Górnej, które ze względu na ograniczone możliwości lokalowe nie jest w stanie przyjąć wszystkich chętnych dzieci.
– Przedszkole liczyć ma cztery oddziały. W obecnym mamy około 40 miejsc, w nowej lokalizacji planujemy podwojenie ich liczby. Sale mamy już wyposażone w odpowiedni sprzęt, także można powiedzieć, że prace, jeśli chodzi o cześć zabytkową, są już naprawdę zaawansowane. Etap związany z termomodernizacją nowej części, zakładający też zapewnienie wyjścia ewakuacyjnego i pod potrzeby związane z ochroną przeciwpożarową, jest konieczny, by przedszkole mogło zacząć w dworku funkcjonować. Dlatego zdecydowaliśmy, że w tym roku dokończymy termomodernizację nowej części obiektu, wykonamy ciąg komunikacyjny zapewniający ewakuację ze starej części, tak żeby od stycznia bądź lutego przedszkole mogło ruszyć. Oczywiście konieczne będzie uzyskanie pozwoleń na użytkowanie – mówi wójt gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk.
Reklama
17 października gmina wyłoniła wykonawcę ocieplenia obiektu, który będzie odpowiadał też za[paywall] zbrojenie, tynki, obróbki blacharskie, montaż parapetów i blatów z płytek ze sztucznych kamieni i wykonanie podbitki. Został wybrany jako jedna z trzech firm gotowych do podjęcia się zadania. Samorząd na realizację zamówienia miał zarezerwowane w swoim budżecie 325 tys. 552,82 zł, firma Hołyszko wykona je za 268 tys. 797,66 zł. Złożyła najtańszą ofertę.
– W kolejnych etapach chcielibyśmy wykończyć nową część na potrzeby utworzenia w niej sali konferencyjno-bankietowej (przewidziana ma być na ok. 100 – 120 osób – przyp.), a potem zajmiemy się zagospodarowaniem terenu wokół obiektu. Chodzi między innymi o wykonanie nowych nasadzeń, pielęgnację drzew, budowę placu zabaw dla najmłodszych, siłowni zewnętrznej – wylicza T. Szeleszczuk.
Reklama
W planach są też: alejki, nowe oświetlenie, altana i parking. – Jeśli chodzi o salę, prawdopodobnie będzie ona prowadzona przez podmiot zewnętrzny. Będziemy chcieli ją wydzierżawić, jednocześnie korzystając z niej przy organizacji różnych imprez, jak choćby zabaw andrzejkowych czy wydarzeń towarzysko-kulturalnych. Do tej pory w Żurawicy nie ma takiego pomieszczenia czy domu ludowego, który pozwalałby na tego typu przedsięwzięcia i miał odpowiednie zaplecze, dlatego też zdecydowaliśmy się na dobudowanie do dworku nowej części – wyjaśnia gospodarz gminy.
Oczywiście kolejne etapy wymagać będą pokaźnych kwot, ale gmina ma nadzieję, że uda się jej w ciągu półtora roku do dwóch lat zamknąć całkowicie tę kilkunastomilionową inwestycję. Prace wykonane przy „rządcówce” do tej pory pochłonęły już około 12 mln zł.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Czcigodni rajcy i Ty najmiłościwie na panujący Prezydencie Wojciechu Bakunie. Mam zapytanie czy wzorem gmina by Żurawica moglibyście wyremontować dworek przy rondzie u początku ul. Lwowskiej. Dworek ten był rysowany np przez śp Edwarda Kmiecika , zasłużonego artysty plastyka naszego miasta. Kolejny budynek czeka na dewelopera, który zrobi tam jakiś szklany dom?
Czcigodni rajcy i Ty najmiłościwie na panujący Prezydencie Wojciechu Bakunie. Mam zapytanie czy wzorem gmina by Żurawica moglibyście wyremontować dworek przy rondzie u początku ul. Lwowskiej. Dworek ten był rysowany np przez śp Edwarda Kmiecika , zasłużonego artysty plastyka naszego miasta. Kolejny budynek czeka na dewelopera, który zrobi tam jakiś szklany dom?