Reklama

Już dziś Duo Klavitarre na Zamku

30/08/2015 08:21

Już w najbliższą sobotę, 29 sierpnia b.r., o godz. 18.15 w ramach tegorocznych obchodów Dni Patrona Miasta Przemyśla – św. Wincentego (Wincentiady) na scenie zamkowej wystąpi Duo Klavitarre, rodzinny duet w składzie Jolanta Ziemska (fortepian) i Maciej Ziemski (gitara).

Przyznać trzeba, że taki zestaw instrumentów zdarza się niebywale rzadko, jeśli już, to tylko wówczas, gdy solista-gitarzysta ćwiczy repertuar do planowanych występów z orkiestrą. Tym razem jest jednak inaczej. Jedną z zasadniczych idei przyświecających duetowi jest taki dobór repertuaru, aby[paywall] obydwa instrumenty traktowane były równorzędnie. Nie jest to łatwe, albowiem oryginalnych kompozycji na taką obsadę powstało bardzo niewiele. Siłą rzeczy artyści sięgać muszą po własne aranżacje utworów w oryginale napisanych na różne inne składy. Pytani o kryteria doboru repertuaru, Jolanta i Maciej Ziemscy jednogłośnie twierdzą, że nie kompozytor, nie epoka, ale kryterium zauroczenia ma decydujący wpływ na wybory artystyczne. Kompozycje wykonywane przez Duo Klavitarre obejmują ponadtrzystuletni okres w historii muzyki, począwszy od baroku, na współczesności (tonalnej) skończywszy. Generalnie chodzi przecież o to, aby słuchacz, który jest dla wykonawcy najważniejszy, dostał to, czego oczekuje, a poza nielicznymi przypadkami wielbicieli muzyki awangardowej, większość bywalców sal koncertowych oczekuje po prostu mile spędzonego czasu. W programie koncertu utwory: Boccheriniego, Chopina, Piazzoli oraz szereg niespodzianek.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama