Już w najbliższą sobotę, 29 sierpnia b.r., o godz. 18.15 w ramach tegorocznych obchodów Dni Patrona Miasta Przemyśla – św. Wincentego (Wincentiady) na scenie zamkowej wystąpi Duo Klavitarre, rodzinny duet w składzie Jolanta Ziemska (fortepian) i Maciej Ziemski (gitara).
Przyznać trzeba, że taki zestaw instrumentów zdarza się niebywale rzadko, jeśli już, to tylko wówczas, gdy solista-gitarzysta ćwiczy repertuar do planowanych występów z orkiestrą. Tym razem jest jednak inaczej. Jedną z zasadniczych idei przyświecających duetowi jest taki dobór repertuaru, aby[paywall] obydwa instrumenty traktowane były równorzędnie. Nie jest to łatwe, albowiem oryginalnych kompozycji na taką obsadę powstało bardzo niewiele. Siłą rzeczy artyści sięgać muszą po własne aranżacje utworów w oryginale napisanych na różne inne składy. Pytani o kryteria doboru repertuaru, Jolanta i Maciej Ziemscy jednogłośnie twierdzą, że nie kompozytor, nie epoka, ale kryterium zauroczenia ma decydujący wpływ na wybory artystyczne. Kompozycje wykonywane przez Duo Klavitarre obejmują ponadtrzystuletni okres w historii muzyki, począwszy od baroku, na współczesności (tonalnej) skończywszy. Generalnie chodzi przecież o to, aby słuchacz, który jest dla wykonawcy najważniejszy, dostał to, czego oczekuje, a poza nielicznymi przypadkami wielbicieli muzyki awangardowej, większość bywalców sal koncertowych oczekuje po prostu mile spędzonego czasu. W programie koncertu utwory: Boccheriniego, Chopina, Piazzoli oraz szereg niespodzianek.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze