Tradycyjnie w hotelu w Arłamowie odbyła się XXVIII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa pod nazwą „Bieszczadzkie Dni Psychiatryczne”. W konferencji wzięło udział 400 uczestników oraz ponad 30 wykładowców z Polski i Ukrainy.
Organizatorem było Podkarpackie Centrum Zdrowia Psychicznego „Barket&Kuligowski” z Przemyśla oraz podkarpacki oddział Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Przewodniczącym komitetu naukowego był prof. Andrzej Czernikiewicz, a patronat honorowy sprawował prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy.
– Łącznie odbyło się czternaście sesji, w tym dwie specjalne. Pierwsza poświęcona sytuacji psychiatrii w Ukrainie w czasie wojny, druga to psychopasje, w której dziesięciu prelegentów przeniosło nas w wymiar duchowy, podróży i pasji.
ReklamaPozostałe sesje dotyczyły farmakoterapii, psychiatrii dzieci i młodzieży, psychogeriatrii, psychiatrii sądowej, seksuologii czy prawa medycznego. Nie mogło się obyć bez licytacji na rzecz Fundacji Pomocy Dzieciom Przewlekle Chorym Jerzyk z Przemyśla. Jak co roku koledzy psychiatrzy byli bardzo hojni
– powiedział jeden z głównych organizatorów, dr nauk med. Maciej Kuligowski.
Wstępem do dyskusji była prezentacja prof. Heitzmana „Kiedy budzą się demony? Historia ludzkości okiem psychiatry”. Dokonał on wnikliwej analizy rozwoju lecznictwa psychiatrycznego oraz głównych problemów zdrowia psychicznego, z jakimi borykali się nasi przodkowie od czasów Hipokratesa i cesarzy rzymskich, do ostatnich stuleci i historii współczesnej. Na zakończenie nawiązał do sytuacji w Ukrainie, analizując „nowego Iwana Groźnego”.
O sytuacji w Ukrainie szczegółowo opowiadał dr Serhiej Mychniak ze Lwowa. Jak podał, wszelkie plany reform służby zdrowia zostały nagle przerwane w związku z wojną, pojawiły się inne priorytety. W działaniach wojennych uszkodzonych zostało ponad 1300 obiektów medycznych, z czego prawie 200 uległo całkowitemu zniszczeniu, ponad 100 pracowników medycznych zginęło, w tym 33 w miejscu pracy.
Aktualnie główne kierunki to: zapewnienie pomocy żołnierzom, osobom przesiedlonym, cierpiącym na PTSD, ofiarom przemocy i tortur, analiza wojny informacyjnej i psychologicznej, opieka psychiatryczna i psychologiczna dzieci i osób doświadczonym stratą najbliższych.
– W jego wystąpieniu odczuwana jednak była nadzieja. Ponad 700 placówek już odbudowano lub poddano renowacji, nawiązywana jest współpraca z placówkami poza Ukrainą.
Szczególne miejsce ma tu polska psychiatria i plany współpracy transgranicznej, między innymi z Podkarpaciem, głównie w zakresie szkoleń personelu. O dotychczasowej pomocy dla Ukrainy i planach na najbliższe lata mówił również dyrektor szpitala w Kulparkowie Bogdan Chechotka
– wyjaśnił M. Kuligowski.
Na zakończenie konferencji odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród „Rysie Bieszczadzkich Dni Psychiatrycznych”. Oryginalne nagrody wręczał wspomniany już prezes podkarpackiego oddział PTP dr nauk med. M. Kuligowski, który przez ok. 10 lat był również konsultantem wojewódzkim ds. psychiatrii na Podkarpaciu.
Dlaczego rysie? W Polsce żyje ich ok. 200, w tym ok. 100 w Karpatach, w tym w Bieszczadach. Są tak wyjątkowe i rzadko spotykane jak osoby, które je otrzymały! Nagrody były wręczane w dwóch kategoriach.
Pierwsza: „W podziękowaniu za wkład w rozwój psychiatrii podkarpackiej oraz Bieszczadzkich Dni Psychiatrycznych”. Laureatami zostali: prof. Andrzej Czernikiewicz, prof. Małgorzata Janas-Kozik oraz przemyślanin dr Jacek Barket – guru psychiatrii podkarpackiej.
Przez wiele lat członek Komitetu naukowego BDP, wieloletni dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy (pracownicy przez wiele dni strajkowali przeciwko jego odwołaniu ze stanowiska). Kierownik wielu specjalizacji z psychiatrii. Ponadto wieloletni kierownik PZP w Szpitalu Wojskowym w Przemyślu, a obecnie dyrektor jednej z największych palcówek prywatnych w kraju NZOZ-u Podkarpackie Centrum Zdrowia Psychicznego w Przemyślu.
Druga kategoria to „W podziękowaniu za rozwój Bieszczadzkich Dni Psychiatrycznych”. Wyróżnieni zostali: dr Janusz Adamczyk – wieloletni członek Komitetu Organizacyjnego BDP i sekretarz podkarpackiego oddziału PTP, dr n. med. Tomasz Szafrański – od wielu lat współpracujący z konferencją jako wykładowca, redaktor naczelny kultowego kwartalnika „Psychiatra” oraz Marta Buczyjan „Martunia” – oddziałowa Oddziału Dziennego NZOZ-u Podkarpackiego Centrum Zdrowia Psychicznego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze