Reklama

Kolejna szkoła „mierzy się” ze smogiem. Czujnik jakości powietrza zawisł na SP1 w Jarosławiu

Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej, mieszcząca się przy ul. 3 Maja w Jarosławiu, to kolejna placówka, która przystąpiła do projektu „1200 czujników smogu”. To następny krok w celebracji Jarosławskiego Roku Ochrony Środowiska i Adaptacji do Zmian Klimatu.

Edukacyjna Sieć Antysmogowa  (ESA) to program informacyjny realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym, który ma działać na rzecz czystego powietrza.

Pod swoimi skrzydłami ma już niemal 1700 szkół, a prawie 200 tys. uczniów wzięło udział w zajęciach dotyczących kwestii ekologicznych.

Projekt, jakie ESA prowadzi wspólnie z OSE (Ogólnopolską Siecią Edukacyjną) ma uświadamiać również, jak ważne w dzisiejszych czasach są kwestie technologiczne i kompetencje cyfrowe, dzięki którym można zbadać i poznać to, co niewidzialne i trudne do uchwycenia w inny sposób.

Reklama

Akcja, w której wzięła udział Szkoła Podstawowa w Jarosławiu, obejmuje montaż 1200[paywall]  urządzeń pomiarowych na terenie całej Polski.

Dodatkowo, każda placówka, która przystąpiła do projektu, może liczyć na uczestnictwo w zajęciach o tematyce ekologicznej na platformie e-learningowej oraz na pakiet materiałów interaktywnych na temat smogu.

Dlaczego akurat Jarosław?

Jak podają pomysłodawcy i organizatorzy projektu:

„Problem smogu dotyczy najczęściej małych miejscowości i wsi. Ich mieszkańcy są zatem najbardziej narażeni na długotrwałe oddziaływanie zanieczyszczonego powietrza i mogą z tego powodu odczuwać dolegliwości zdrowotne, a nawet wielokrotnie częściej zapadać na poważne choroby układu oddechowego czy krążenia. Udział w projekcie edukacyjnym jest dla tych miejscowości szansą, aby podjąć skuteczną walkę o czyste powietrze”.

Reklama

„Dzięki danym na stronie internetowej i na tablicach informacyjnych w szkołach uczniowie, nauczyciele, a także pozostali mieszkańcy Jarosławia mają bieżący dostęp do informacji o poziomie zanieczyszczenia powietrza, a to pozwala im świadomie decydować o podejmowanych aktywnościach – w zależności od stanu powietrza w danym dniu” – zauważa z kolei jarosławski magistrat.

Gdzie jeszcze sprawdzimy, czy zagraża nam smog?

Czujniki jakości powietrza możemy znaleźć nie tylko przy SP nr 1 w Jarosławiu.

Znajdują się również przy: SP nr 6 im. ks. Piotra Skargi, SP nr 7 im. ks. Stanisława Staszica, SP nr 11 im. Adama Mickiewicza, a także w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Makowisku.

W Przemyślu zauważymy je przy SP nr 11 im. Henryka Jordana, SP Stowarzyszenia Absolwentów I LO, a także przy „podstawówce” w Siedliskach. 


MR
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama