Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej, mieszcząca się przy ul. 3 Maja w Jarosławiu, to kolejna placówka, która przystąpiła do projektu „1200 czujników smogu”. To następny krok w celebracji Jarosławskiego Roku Ochrony Środowiska i Adaptacji do Zmian Klimatu.
Edukacyjna Sieć Antysmogowa (ESA) to program informacyjny realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym, który ma działać na rzecz czystego powietrza.
Pod swoimi skrzydłami ma już niemal 1700 szkół, a prawie 200 tys. uczniów wzięło udział w zajęciach dotyczących kwestii ekologicznych.
Projekt, jakie ESA prowadzi wspólnie z OSE (Ogólnopolską Siecią Edukacyjną) ma uświadamiać również, jak ważne w dzisiejszych czasach są kwestie technologiczne i kompetencje cyfrowe, dzięki którym można zbadać i poznać to, co niewidzialne i trudne do uchwycenia w inny sposób.
Akcja, w której wzięła udział Szkoła Podstawowa w Jarosławiu, obejmuje montaż 1200[paywall] urządzeń pomiarowych na terenie całej Polski.
Dodatkowo, każda placówka, która przystąpiła do projektu, może liczyć na uczestnictwo w zajęciach o tematyce ekologicznej na platformie e-learningowej oraz na pakiet materiałów interaktywnych na temat smogu.
Jak podają pomysłodawcy i organizatorzy projektu:
„Problem smogu dotyczy najczęściej małych miejscowości i wsi. Ich mieszkańcy są zatem najbardziej narażeni na długotrwałe oddziaływanie zanieczyszczonego powietrza i mogą z tego powodu odczuwać dolegliwości zdrowotne, a nawet wielokrotnie częściej zapadać na poważne choroby układu oddechowego czy krążenia. Udział w projekcie edukacyjnym jest dla tych miejscowości szansą, aby podjąć skuteczną walkę o czyste powietrze”.
„Dzięki danym na stronie internetowej i na tablicach informacyjnych w szkołach uczniowie, nauczyciele, a także pozostali mieszkańcy Jarosławia mają bieżący dostęp do informacji o poziomie zanieczyszczenia powietrza, a to pozwala im świadomie decydować o podejmowanych aktywnościach – w zależności od stanu powietrza w danym dniu” – zauważa z kolei jarosławski magistrat.
Czujniki jakości powietrza możemy znaleźć nie tylko przy SP nr 1 w Jarosławiu.
Znajdują się również przy: SP nr 6 im. ks. Piotra Skargi, SP nr 7 im. ks. Stanisława Staszica, SP nr 11 im. Adama Mickiewicza, a także w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Makowisku.
W Przemyślu zauważymy je przy SP nr 11 im. Henryka Jordana, SP Stowarzyszenia Absolwentów I LO, a także przy „podstawówce” w Siedliskach.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze