Trzy kolejne nowoczesne defibrylatory trafiły na wyposażenie Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu. Będą służyć na terenie dworca głównego PKP. Wszystko dzięki pomocy ze strony Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
Nowoczesne urządzenia zostały przekazane podczas konferencji prasowej, która 15 czerwca br. odbyła się przed przemyskim dworcem, a w której uczestniczyli wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, dyrektor oddziału w Sanoku PGNiG Marek Hanus oraz dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu Rafał Kijanka[paywall].
Na dzień dobry wojewoda przypomniała raz jeszcze o punktach recepcyjnych, które wciąż funkcjonują na Podkarpaciu.
– Punkty recepcyjne, oprócz swojej podstawowej roli związanej z zapewnieniem krótkotrwałego zakwaterowania czy dostępu do zaplecza sanitarnego, miały za zadanie zapewnić również doraźną pomoc medyczną. Z uwagi na trudne warunki pogodowe na przełomie lutego i marca związane z niskimi temperaturami podjęłam decyzję o uruchomieniu punktów medycznych również we wszystkich przejściach granicznych. Największą liczbę takowych do zabezpieczenia miała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, organizując je w przejściach granicznych oraz w punktach recepcyjnych – mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Funkcjonowanie punktów medycznych w przejściach granicznych oraz w punktach recepcyjnych zdecydowanie odciążyło system Państwowego Ratownictwa Medycznego. We wspomnianym okresie E. Leniart zdecydowała o zwiększeniu gotowości karetek czasowych w rejonie przygranicznym, m.in. we Fredropolu i w Starym Dzikowie, wydłużając ich czas działania do 24 godzin. Po to, aby zachować dostępność do świadczeń również dla mieszkańców tych terenów. W kulminacyjnym okresie Zespoły Ratownictwa Medycznego wyjeżdżały do zdarzeń na granicy po 40 razy na dobę, a w szczytowym momencie, w jednym czasie w podkarpackich szpitalach hospitalizowanych było 168 uchodźców z Ukrainy.
Głównym punktem konferencji było jednak przekazanie trzech defibrylatorów dla przemyskiego pogotowia. To już kolejny tego typu sprzęt, który trafił na wyposażenie tej jednostki. Sprzęt, który został zakupiony dzięki środkom przekazanym przez fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
– To niezmiennie pozostaje ważny punkt dla osób, które przemieszczają się z Ukrainy oraz na Ukrainę. Tego typu urządzenie z całą pewnością będzie tutaj potrzebne. Dziękujemy, że fundacja zdecydowała się taki gest uczynić, zwłaszcza , że to wsparcie nie jest jednorazowe, ale trwa od momentu kryzysu – powiedziała wojewoda E. Leniart.
– Jako firma odpowiedzialna społecznie, staramy się wspierać w każdym miejscu wszelkiego rodzaju akcje, które wspomagają ludzi, wspomagają lokalnej społeczności – zapewnił dyrektor oddziału w Sanoku PGNiG M. Hanus.

fot.Mariusz Godos
Trzy nowoczesne defibrylatory będą służyć na przemyskim dworcu głównym PKP.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze