Niedawna, osiemnasta sesja Rady Powiatu Jarosławskiego, która odbyła się 25 września, obfitowała w decyzje związane z finansami powiatu. Radni wprowadzili ważne zmiany w budżecie odnośnie zadań drogowych i zabezpieczyli blisko 150 tys. zł w ramach wkładu własnego na rozwój i modernizację infrastruktury w obszarze kardiologii w jarosławskim szpitalu.
Na sesji radni wprowadzili do budżetu kwotę ponad 307 tys. zł, z przeznaczeniem między innymi na oświatę i wychowanie. Posłużą one do realizacji zdań statutowych czy do zrealizowania projektu „Mobilność osób uczących się i kadry w kształceniu zawodowym w Zespole Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych”. Natomiast część kwoty (prawie 199 tys.) przeznaczona zostanie na pokrycie wydatków bieżących w domach pomocy społecznej w Sośnicy, Jarosławiu oraz Moszczanach.
Ponadto radni zwiększyli plan dochodów budżetu powiatu w dziale transport i łączność o ponad 1 mln 980 tys. zł. Kwota ta pochodzi z wpływów z opłat za zajęcie pasa drogowego w wysokości (159 tys. 900 zł), jak i dotacji z tytułu udzielania pomocy finansowej między jednostkami samorządu terytorialnego w wysokości ponad 1 mln 820 tys. zł. 80 tys. zł na budowę chodnika w Moszczanach przekazała gmina Laszki, 200 tys. zł na budowę chodnika w Łazach – gmina Radymno, 312 tys. zł na odnowę nawierzchni drogi powiatowej w Kramrzówce – gmina Pruchnik, 25 tys. na budowę chodnika w Zapałowie i blisko 24 tys. na budowę chodnika w Piwodzie – gmina Wiązownica. W tym ostatnim przypadku doszło do zwiększenia pierwotnej dotacji, co wynikało z przeprowadzonych postępowań przetargowych. Największy wpływ do budżetu to dotacja z gminy miejskiej Jarosław w kwocie 1 mln 180 zł. Stanowi ona dofinansowanie do zadania modernizacji i przebudowy dróg powiatowych gminy miejskiej Jarosław, które jest realizowane od wiosny br. Jak wyjaśniła skarbnik powiatu Agnieszka Mroczka, kwota dotacji została zwiększona o dodatkowe 80 tys. zł z powodu rozszerzenia działań w ramach wspomnianego zadania, m.in. o budowę chodnika przy ul. Lotników w Jarosławiu prowadzącego w kierunku Mc Donald’s.
Na ostatniej sesji zabezpieczono też wkład własny w wysokości blisko 150 tys. zł celem realizacji projektu pod nazwą: „Rozwój i modernizacja infrastruktury w obszarze kardiologii w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu”. Ma być on realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności od 5 stycznia do końca czerwca przyszłego roku, a jego całkowita wartość to blisko 2 mln zł. Jego założeniem jest zwiększenie jakości, dostępności i bezpieczeństwa świadczeń zdrowotnych w obszarze kardiologii m.in. poprzez unowocześnienie bazy sprzętowej. W przypadku Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu zakupione mają[paywall] zostać m.in. takie sprzęty, jak: bieżnia do testów wysiłkowych, system do badań typu Holter EKG i RR, respirator, aparat EKG, ultrasonograf do badań echokardiologicznych czy aparat RTG oraz defibrylator z funkcją kardiowersji. Potrzebę zabezpieczenia wspomnianych środków dla szpitala uzasadnił starosta Kamil Dziukiewicz, podkreślając, że jest to niezbędny wymóg formalny przy składaniu aplikacji przez COM.
– Jestem przekonany, że stworzony wniosek o dofinansowanie zostanie oceniony pozytywnie – powiedział.
Reklama
Radny Szczepan Łąka przy tej okazji dopytywał o to, czy projekt posiada opinię Rady Społecznej szpitala. Tej – jak tłumaczył starosta – nie udało się uzyskać ze względu na bardzo krótki czas na złożenie wniosku.
– W tak ważnej sprawie Rada Społeczna na pewno by się zebrała, a mam wrażenie, że jest trochę pomijana. Choć sam pomysł uważam za bardzo dobry – skomentował radny.
Starosta, odnosząc się do wypowiedzi radnego, nie zgodził się z tym, że Rada Społeczna jest pomijana w ważnych sprawach szpitala. Finalnie radny Sz. Łąka poprosił jednak w tej kwestii o wykładnie prawną wskazującą na to, że w tym konkretnym przypadku opinia Rady Szpitala jest niepotrzebna. Ostatecznie za przyjęciem uchwały w sprawie zabezpieczenia środków na wkład własny dla szpitala zagłosowało 17 radnych (przy 3 nieobecnych na sesji).
Na sesji została także przedstawiona informacja odnośnie zmian w statucie związku powiatowo-gminnego „Jarosławski Związek Komunikacyjny”. Dotyczą głównie poszerzenia jego składu o nowych członków w postaci powiatów przeworskiego i lubaczowskiego. – Wszystkie zmiany w statucie są efektem działań rozwojowych i organizacyjnych – uzasadnił starosta.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze