Reklama

Kompleks basenów będzie kosztować ok. 80 mln zł. Władze Przemyśla zapraszają mieszkańców do konsultacji

We wtorek, 19 października br., w Urzędzie Miejskim w Przemyślu odbyły się konsultacje z udziałem zespołu projektowego w sprawie budowy wielofunkcyjnego obiektu basenowego w Przemyślu. Jak poinformował prezydent miasta Wojciech Bakun, wkrótce uruchomiona zostanie strona, mająca na celu zbieranie sugestii i opinii mieszkańców miasta, a pozwalająca projektantom na jeszcze lepsze zrozumienie potrzeb przyszłych użytkowników.

W spotkaniu, oprócz władz miasta, pracowników urzędu odpowiedzialnych za prowadzenie inwestycji, na czele z naczelnik Wydziału Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych Beatą Bielecką, częścią radnych i przedstawicielami POSiR, wziął udział także dr inż. arch. Mateusz Manecki, który przedstawił wstępne koncepcje całego terenu.

Przedstawione zostały rzuty obiektów, rozmieszczenie niecek basenowych, a także umiejscowienie wszystkich planowanych atrakcji, jak m.in.:[paywall] zjeżdżalnie, masaże czy sauny. 

Na spotkaniu poruszony został również niezwykle ważny temat wykorzystania energii odnawialnej przy ograniczeniu kosztów funkcjonowania obiektu w przyszłości.

Reklama

Koszt: 80 – 85 mln zł

Jak można przeczytać na stronie internetowej UM w Przemyślu:


„(...) założenia, które projektanci musieli wziąć pod uwagę, to przede wszystkim końcowy koszt budowy obiektu mieszczący się w granicy 80 – 85 mln brutto, koszty funkcjonowania obiektu po wybudowaniu, koszty modernizacji obiektu w trakcie cyklu życia obiektu, możliwości rozbudowy, przebudowy, zwiększania ilości atrakcji w czasie cyklu życia obiektu, sposób wykorzystania obiektu zarówno przez osoby uprawiające sport, osoby uczące się pływać, ale również przez osoby korzystające z obiektu czysto rekreacyjnie. Część zamknięta obiektu oczywiście będzie całoroczna, natomiast część zewnętrzna otwierana będzie w sezonie letnim jako część typowo rekreacyjna. Dodatkowo będzie ona połączona z istniejącym wodnym placem zabaw”.

Reklama

Wszystkie ręce na pokład

Po spotkaniu prezydent miasta W. Bakun napisał na swoim facebookowym profilu m.in.:


„(...) Na podstawie badań przeprowadzonych już około 1,5 roku temu określono zapotrzebowanie miasta na obiekt określonego typu, mający w pierwszej kolejności zaspokoić potrzeby mieszkańców miasta, a także mieszkańców okolicznych miejscowości (...).

Wkrótce uruchomiona zostanie strona, mająca na celu zbieranie Państwa sugestii i opinii, a pozwalająca projektantom na jeszcze lepsze zrozumienie potrzeb przyszłych użytkowników. Oczywiście pamiętajmy o kryteriach ekonomicznych projektu, bo chyba nikt z nas nie chciałby, aby basen pozostał jedynym dużym projektem inwestycyjnym przez kolejne „naście” lat. Zapraszam do dyskusji, prosząc jednocześnie o konstruktywne komentarze. Co myślicie o takim obiekcie? Jak podobają się wam rozwiązania? Czy taki obiekt spełni oczekiwania mieszkańców miasta?”

Reklama


Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Robert Bal dopisał:

„Rozpoczynamy konsultacje nad koncepcją budowy kompleksu basenowego w Przemyślu. To wstępna koncepcja, która zostanie poddana Państwa ocenie i komentarzom. Tak blisko realnego planu budowy nowego basenu jeszcze nie byliśmy. Trzymajcie kciuki i wysyłajcie dobrą energię, żeby się nam to udało realnie zmontować finansowo i koncepcyjnie do potrzeb zarówno mieszkańców Przemyśla, jak i turystów. Jako radni róbmy wszystko, aby pozostało po nas jak najwięcej dobrych inwestycji. A kredyty zawsze będą częścią tych działań. Wszystkie ręce na pokład”.

Reklama

50-milionowy kredyt?

Prosty rachunek matematyczny wskazuje, że przy kwocie 30 mln zł rządowego dofinansowania  miasto będzie musiało zaciągnąć na tę inwestycję kredyt w minimalnej wysokości 50 mln zł.

Jak wspomniał przewodniczący RM w Przemyślu R. Bal, „kredyty zawsze będą częścią tych działań”. To prawda, choć w tym kontekście ogrom krytyki, jaki spadł na poprzednie władze miasta za jego zadłużenie kosztem budowy choćby dwóch nitek obwodnicy, stoku narciarskiego na Zniesieniu, rewitalizacji Rynku czy Parku Miejskiego im. Mariana Strońskiego, jest nie do końca zrozumiały.

Reklama

Dla porządku skierowaliśmy do przemyskiego magistratu kilka pytań z tym związanych.

Po pierwsze – ile obecnie wynosi dług całkowity miasta Przemyśla?
Po drugie – ile wynosił dług miasta Przemyśla w momencie przejęcia fotela prezydenta miasta przez Wojciecha Bakuna?
I wreszcie po trzecie – ile kredytów, na co i na jaką kwotę miasto zaciągnęło w okresie od końca 2018 r. do października 2022 r.?

Według stanu na 30 września br. dług miasta Przemyśla wynosi 95 mln 908 tys. 150 zł 22 gr (z czego kredyty, pożyczki i papiery wartościowe to kwota 95 mln 898 tys. 582 zł 6 gr).

W momencie przejęcia fotela prezydenta miasta przez Wojciecha Bakuna, a w zasadzie kilkanaście dni później, czyli na dzień 31 grudnia 2018 r. dług miasta wynosił 152 mln 958 tys. 919 zł 39 gr (z czego kredyty, pożyczki i papiery wartościowe to kwota 152 mln 737 tys. 782 zł).

Reklama

W okresie od końca 2018 roku do października 2022 r. miasto zaciągnęło kredytów na łączną kwotę 49 mln 410 tys. 805 zł 70 gr. W 2018 r. i do 24 października 2022 r. ani złotówki. W 2019 r. to kwota 34 mln 910 tys. 805 zł 70 gr na spłatę w całości wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów (jak poinformowano nas w magistracie – kredyt ten nie wpłynął na zadłużenie miasta, a spowodował zmianę harmonogramu spłat rat i kosztów obsługi kredytów), w 2020 r. to kwota 2 mln zł na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek, w związku z ubytkiem w dochodach miasta Przemyśla, będącym skutkiem Covid-19, wreszcie w 2021 r. to kwota 12 mln 500 tys. zł na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu zaciągniętych pożyczek i kredytów.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama