Gminny Konkurs Patriotyczny „Z Dumą o Polsce” to wydarzenie, które rokrocznie pokazuje, że patriotyzm nie jest zakurzonym, bezużytecznym pojęciem. Choć w dzisiejszych czasach młodzi niekoniecznie interesują się historią i znajomością własnych korzeni, można ich do tego w mądry sposób zachęcić. Od 4 latach starają się to robić w Szkole Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Grochowcach, angażując młodzież do udziału w przedsięwzięciu.
Czwartej już edycji Gminnego Konkursu Patriotycznego „Z Dumą o Polsce”, zorganizowanej 5 października, przyświecało hasło „Patroni szkół gminy Przemyśl”. Bo właśnie wokół nich kręciła się tematyka wszystkich 4 konkursowych kategorii – literackiej, historycznej, plastycznej i sportowej.
W konkursowe szranki stanęli[paywall] uczniowie szkół podstawowych w: Grochowcach, Nehrybce, Hermanowicach, Łętowni i Ujkowicach.
– Takie inicjatywy są bardzo potrzebne, gdyż patriotyzm w dzisiejszych czasach nie jest czymś, czym interesują się młodzi ludzie. Zatem tym bardziej się cieszę, że młodzież ze szkół naszej gminy tak licznie i chętnie wzięła udział w tym wydarzeniu – wyraziła zadowolenie z frekwencji dyrektor Zespołu Szkół w Grochowcach Monika Horochowik.
Uczestnicy nie mieli łatwego zadania. Tematem konkursu literackiego było przemówienie do rówieśników, zachęcające do „zaprzyjaźnienia się” z patronem wybranej[paywall] szkoły gminy Przemyśl.
Jak orzekło jury w składzie: Joanna Tereszkiewicz (Nehrybka), Anna Kula (Łętownia), Tomasz Frankiewicz (Hermanowice) i Bożena Stępień (Grochowce), z tym zadaniem najlepiej poradzili sobie: Julia Szela z SP w Grochowcach (w grupie młodszej) oraz Jakub Śliż z ZS w Nehrybce i Szymon Horbacz z SP w Łętowni (w grupie starszej). Cała trójka to zdobywcy pierwszego miejsca.
Zadaniem startujących w kategorii plastycznej było namalowanie portretu patrona wybranej szkoły gminy Przemyśl. Prace uczestników wzięli pod lupę: nauczycielka Kinga Nowak, artysta malarz Marek Maczuga i artysta rzeźbiarz Jakub Górski.
W grupie młodszej 1. miejsce przypadło Błażejowi Kielarowi z SP w Grochowcach, zaś w grupie starszej Paulinie Kowalskiej z SP w Ujkowicach.
Rywalizujący o zwycięstwo w quizie wiedzy historycznej musieli się natomiast wykazać wiedzą na temat biografii patronów. W tej dziedzinie zmierzyły się ze sobą 3-osobowe zespoły reprezentujące 4 szkoły gminy Przemyśl.
Wiedza to podstawa, ale trzeba było mieć też odrobinę szczęścia, bo pytania były losowane. Nad prawidłowym przebiegiem tej rywalizacji czuwała Edyta Borowiak-Kocyła. Ostatecznie triumfowali reprezentanci SP w Grochowcach. Drużyna w składzie Julia Jakubiszyn, Kinga Fiałkiewicz i Kuba Karasiewicz wywalczyła sobie 1. miejsce.
Ci, którzy lepiej czują się w dziedzinie sportu niż literatury, historii czy plastyki, mogli stanąć do rywalizacji sportowej. Na zakończenie odbył się bowiem „Bieg dla Patrona”. Uczniowie klas IV-VI mieli do pokonania 900 metrów, zaś ci z klas VII-VIII startowali na odcinku 1600 metrów.
W grupie młodszej zwycięzcami zostali Natalia Wesołowska z SP w Ujkowicach i Gabriel Kazimierz z SP w Nehrybce, zaś w grupie starszej 1. miejsce na podium wywalczyli Martyna Kowalska i Kacper Rogusz (oboje z SP w Ujkowicach). Patronat honorowy nad konkursem sprawował wójt gminy Przemyśl Andrzej Huk.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze