Reklama

Konkurs Patriotyczny „Z Dumą o Polsce”: liczyły się talent, wiedza, kreatywność i mocne nogi [ZDJĘCIA]

Gminny Konkurs Patriotyczny „Z Dumą o Polsce” to wydarzenie, które rokrocznie pokazuje, że patriotyzm nie jest zakurzonym, bezużytecznym pojęciem. Choć w dzisiejszych czasach młodzi niekoniecznie interesują się historią i znajomością własnych korzeni, można ich do tego w mądry sposób zachęcić. Od 4 latach starają się to robić w Szkole Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Grochowcach, angażując młodzież do udziału w przedsięwzięciu.

Czwartej już edycji Gminnego Konkursu Patriotycznego „Z Dumą o Polsce”, zorganizowanej 5 października, przyświecało hasło „Patroni szkół gminy Przemyśl”. Bo właśnie wokół nich kręciła się tematyka wszystkich 4 konkursowych kategorii – literackiej, historycznej, plastycznej i sportowej.

W konkursowe szranki stanęli[paywall] uczniowie szkół podstawowych w: Grochowcach, Nehrybce, Hermanowicach, Łętowni i Ujkowicach.

– Takie inicjatywy są bardzo potrzebne, gdyż patriotyzm w dzisiejszych czasach nie jest czymś, czym interesują się młodzi ludzie. Zatem tym bardziej się cieszę, że młodzież ze szkół naszej gminy tak licznie i chętnie wzięła udział w tym wydarzeniu – wyraziła zadowolenie z frekwencji dyrektor Zespołu Szkół w Grochowcach Monika Horochowik.

Uczestnicy nie mieli łatwego zadania. Tematem konkursu literackiego było przemówienie do rówieśników, zachęcające do „zaprzyjaźnienia się” z patronem wybranej[paywall] szkoły gminy Przemyśl.

Jak orzekło jury w składzie: Joanna Tereszkiewicz (Nehrybka), Anna Kula (Łętownia), Tomasz Frankiewicz (Hermanowice) i Bożena Stępień (Grochowce), z tym zadaniem najlepiej poradzili sobie: Julia Szela z SP w Grochowcach (w grupie młodszej) oraz Jakub Śliż z ZS w Nehrybce i Szymon Horbacz z SP w Łętowni (w grupie starszej). Cała trójka to zdobywcy pierwszego miejsca.

Reklama

Pędzel, książka i sportowy duch

Zadaniem startujących w kategorii plastycznej było namalowanie portretu patrona wybranej szkoły gminy Przemyśl. Prace uczestników wzięli pod lupę: nauczycielka Kinga Nowak, artysta malarz Marek Maczuga i artysta rzeźbiarz Jakub Górski.

W grupie młodszej 1. miejsce przypadło Błażejowi Kielarowi z SP w Grochowcach, zaś w grupie starszej Paulinie Kowalskiej z SP w Ujkowicach.

Rywalizujący o zwycięstwo w quizie wiedzy historycznej musieli się natomiast wykazać wiedzą na temat biografii patronów. W tej dziedzinie zmierzyły się ze sobą 3-osobowe zespoły reprezentujące 4 szkoły gminy Przemyśl.

Wiedza to podstawa, ale trzeba było mieć też odrobinę szczęścia, bo pytania były losowane. Nad prawidłowym przebiegiem tej rywalizacji czuwała Edyta Borowiak-Kocyła. Ostatecznie triumfowali reprezentanci SP w Grochowcach. Drużyna w składzie Julia Jakubiszyn, Kinga Fiałkiewicz i Kuba Karasiewicz wywalczyła sobie 1. miejsce.

Reklama

Ci, którzy lepiej czują się w dziedzinie sportu niż literatury, historii czy plastyki, mogli stanąć do rywalizacji sportowej. Na zakończenie odbył się bowiem „Bieg dla Patrona”. Uczniowie klas IV-VI mieli do pokonania 900 metrów, zaś ci z klas VII-VIII startowali na odcinku 1600 metrów.

W grupie młodszej zwycięzcami zostali Natalia Wesołowska z SP w Ujkowicach i Gabriel Kazimierz z SP w Nehrybce, zaś w grupie starszej 1. miejsce na podium wywalczyli Martyna Kowalska i Kacper Rogusz (oboje z SP w Ujkowicach). Patronat honorowy nad konkursem sprawował wójt gminy Przemyśl Andrzej Huk.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama