Reklama

Kto komu podnosi ciśnienie, czyli udręki mieszkańców z brakiem wody

Od ponad czterech tygodni mieszkańcy co najmniej kilku posesji przy ulicy 3 Maja w Żurawicy cierpią na powtarzające się braki w dostawie wody. Władze gminy i dostawca wody – Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Przemyślu przerzucają się mniej lub bardziej racjonalnymi argumentami, zarzucając sobie celowość takich działań. Najbardziej cierpią jednak na tym mieszkańcy.

13 sierpnia br. doszło do poważnej awarii wodociągu w Buszkowicach, będącego w gestii przemyskiego PWiK, która skutkowała brakiem dostawy wody dla całej Żurawicy, oprócz przysiółka Bażantarnia. Według komunikatów woda w kranach miała się pojawić jeszcze tego samego dnia późnym wieczorem. Nie pojawiła się. Była dopiero następnego dnia. Zdaniem mieszkańców ich problemy zaczęły się właśnie w tym momencie[paywall].

 Po prawej stronie ul. 3 Maja w Żurawicy – jadąc w kierunku Orzechowiec – kilkanaście posesji znajduje się na sporym wzniesieniu. – Owszem, to może być jakiś problem, ale nie w dzisiejszych czasach – denerwują się mieszkańcy.

– Mieszkamy tutaj od czterech lat. Pani, od której kupiliśmy ten dom, lojalnie uprzedziła, że czasami są problemy z wodą. Skontaktowałem się więc z kierownikiem w Zakładzie Wodno-Kanalizacyjnym w Żurawicy i zapytałem o to. Zapytałem także co będzie, jeśli stanie mi pralka lub inne urządzenie. W odpowiedzi usłyszałem, że zawsze mogę zerwać umowę. Powiedział także, iż za trzy, cztery miesiące będziemy podpięci pod ujęcie wody w Orzechowcach. Ujęcie, którego jeszcze nie było. Minęły cztery lata i dalej nic. Dalej jesteśmy skazani na przemyski PWiK. Ponad cztery tygodnie temu była spora awaria, cała Żurawica nie miała wody. My czekaliśmy na nią trzy dni. W końcu woda przyszła, ale to był dopiero początek naszej udręki. Bo jeśli wcześniej nie było jej przez chwilę wczesnym rankiem czy późnym wieczorem, teraz nie ma jej czasami godzinami. Niemal codziennie. Żona łapie wodę do wszystkich naczyń, jakie mamy w domu. Podgrzewa ją na kuchence, bo piecyk gazowy mi się nie załączy. Jest zbyt niskie ciśnienie – opowiada jeden z mieszkańców ul. 3 Maja.

Reklama

Proszę się uzbroić w cierpliwość

– Od ponad czterech tygodni nie było soboty, aby woda u nas była. W ciągu dnia nie ma jej po kilka godzin. Zwłaszcza wieczorami. Kilka razy dzwoniliśmy do zakładu w Żurawicy, byliśmy tam i osobiście, aby prosić o rozwiązanie tego problemu. Usłyszeliśmy, że to wina PWiK w Przemyślu, który daje zbyt niskie ciśnienie. Stałym hasłem w tym zakładzie jest: proszę się uzbroić w cierpliwość – śmieje się mieszkanka jednej z posesji na tej samej ulicy.

– Zgłaszaliśmy to i do Przemyśla. Tam z kolei usłyszeliśmy, że to wina Żurawicy, bo mogą mieć gdzieś awarię, o której nawet nie wiedzą lub woda gdzieś ucieka. I że ciśnienie wody od nich jest na normalnym poziomie. A poza tym nikt z Żurawicy niczego nie zgłasza. Jedna strona zwala winę na drugą. Problem w tym, że to my nie mamy wody, za którą przecież płacimy! – dodała zdenerwowana.

– Nie interesują nas przepychanki na linii gmina – PWiK. Ani fakt, że najpierw woda trafia do szpitala, a kiedy oni zaczną jej mniej używać, wraca do nas. Bo i takie tłumaczenia słyszeliśmy. Nikt niczego nam nie zaproponował. W umowie jasno widnieje, że na 21 dni przed przerwą w dostawie wody mają nas o tym poinformować. Nikt jednak o niczym nas nie informuje – z żalem w głosie mówi inny z właścicieli posesji położonych na wzniesieniu.

Reklama

Mieszkańcy mają już gotowe pismo do wójta gminy Żurawica.

Infrastrukturalna recydywa

Wójt gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk doskonale wie o problemie. – Pojawił się w momencie, kiedy PWiK dowiedział się, że będziemy budować swoje ujęcie wody, aby uniezależnić się od miasta. Od momentu sławetnej awarii w połowie sierpnia zaczęły się dziać dziwne rzeczy. Regularnie, zwłaszcza w soboty, obniżane jest ciśnienie wody. Dodam – celowo.

To nie są incydenty. Potem dopompowują, a nam zapowietrzają się rury i musimy interweniować. Cierpią na tym ludzie. To zwykła złośliwość. Nikt nigdy o niczym nas nie informuje. To taka infrastrukturalna recydywa – twierdzi wójt T. Szeleszczuk. – Powiem tak: mamy prawo wymagać, bo za to płacimy. Problem w tym, że w PWiK-u nie ma z kim rozmawiać. Mam nadzieję, że do końca przyszłego roku uda się nam wybudować wodociąg i stację uzdatniania wody – zapewnił.

Reklama

Prezes PWiK sp. z o.o. Mariusz Kwaśny słowa wójta skomentował jednoznacznie: – To bezczelne pomówienie. Delikatnie mówiąc, jestem oburzony takim podejściem do sprawy. Absolutnie nie prowadzimy żadnych celowych działań. Jeśli pan wójt nie wycofa się z tych słów, skieruję sprawę na drogę sądową. Nie otrzymałem żadnego zgłoszenia od pana wójta o problemie. Dowiaduję się o tym od pana.

11 września br. – dzień po naszej rozmowie z prezesem M. Kwaśnym – na fanpage’u PWiK na Facebooku pojawił się komunikat w sprawie pojawienia się w przestrzeni publicznej fałszywych informacji o ingerowaniu w parametry dostawy wody do gminy Żurawica.

Możemy w nim przeczytać m.in.: „(...) Ewentualne spadki ciśnień i zaniki dostawy wody na terenie gminy Żurawica nie są spowodowane działaniem naszego przedsiębiorstwa. Wystąpienie ww. nieprawidłowości należy zgłaszać do władz gminy. (...) Jednocześnie zapewniamy, że nikt z władz gminy nie zwracał się do nas z zapytaniem ani nie zgłaszał żadnych problemów odnośnie działania sieci wodociągowej w ww. rejonie”.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    sophia9x - niezalogowany 2020-09-21 09:19:31

    I think that thanks for the valuabe information and insights you have so provided here.https://sonic-games.com/

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    monter - niezalogowany 2020-09-21 12:56:36

    dodatkowy koszt tej awarii dla gminy Żurawica to 10 tys. zł . To kwota jaką mieszkańcy Żurawicy będą musieli zapłacic za publiczne oszczerstwa wójta szeleszczuka jakie wygłaszał pod adresem PWiK w Przemyślu.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2020-09-21 15:18:47

    Get  assignment help  services from Myassignmenthelp to secure better grades. We have one of the best assignment experts who will provide you all time assistance.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama