Jest wiele polskich przysłów związanych z chlebem. To zawarte w tytule artykułu padło podczas XII Powiatowego Święta Chleba, którego głównym organizatorem było Starostwo Powiatowe w Przeworsku przy współudziale 41 kół gospodyń wiejskich z terenu powiatu przeworskiego.
Impreza odbyła się 5 sierpnia br. na terenie parku przy muzeum w Przeworsku. Wcześniej, w bazylice pw. Ducha Świętego pod przewodnictwem ks. dziekana Tadeusza Gramatyki odprawiona została msza święta. Poświęcono bochny chleba, które przewodniczące kół gospodyń wiejskich prezentowały podczas przemarszu ulicami miasta[paywall].
W muzealnym parku imprezę rozpoczęła część chlebowa, przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Pigan, przypominającą o szacunku do chleba. Zaproszonych gości powitał prowadzący uroczystość od wielu lat Jan Wilk. Tradycyjnie na scenie przewodnicząca Powiatowej Rady KGW Zofia Kalamarz wręczyła bochny chleba staroście przeworskiemu Zbigniewowi Kiszce, ks. dziekanowi Tadeuszowi Gramatyce oraz przedstawicielowi Związku Powiatów Polskich, staroście dąbrowskiemu Tadeuszowi Kwiatkowskiemu.
W swoim wystąpieniu Z. Kiszka wspomniał o corocznej organizacji Powiatowego Święta Chleba na „przednówku”, który przypominać ma młodemu pokoleniu o szacunku do chleba uznawanego w naszej tradycji jako symbol wiary, dobrobytu i wspólnoty. Starosta dąbrowski T. Kwiatkowski (w imieniu przewodniczącego ZPP Ludwika Węgrzyna) wręczył Z. Kiszce Honorową Statuetkę Związku Powiatów Polskich z tytułem Samorządowca 20-lecia. Na scenie zaprezentowali się: Kapela Biesiadna „Znad Sanu”, Zespół Śpiewaczy „Studzieńczanki” ze Studziana, Zespół Piosenki Biesiadnej „Jagiellanie” z Jagiełły oraz Zespół „Piganeczki” z Pigan.
Dużą popularnością cieszyły się stoiska kół gospodyń wiejskich, na których królował chleb i inne pieczywa, a także regionalne potrawy, serwowane przez panie w strojach ludowych. Uczestnicy imprezy mogli m.in. bezpłatnie zwiedzić muzeum – Pałac Lubomirskich czy Muzeum Pożarnictwa. W trakcie imprezy pracownicy SP ZOZ w Przeworsku w ramach profilaktyki i promocji zdrowia oferowali bezpłatne badania: pomiar ciśnienia tętniczego krwi i tętna oraz poziomu glukozy we krwi. Swoje stoisko przygotowało także Koło Pszczelarzy w Przeworsku.
Na finał odbyły się koncerty. Jako pierwsza zaprezentowała się Kapela Ludowa „Dynowianie”, następnie wystąpił zespół „Stacja P”. Gwiazdą wieczoru była formacja disco polo „Top One”. Na zakończenie do wspólnej zabawy tanecznej zaprosił zespół System Live.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze