Reklama

Kulturalny półmetek wakacji. Grease, country i królowa Marysieńka

08/08/2022 08:03

Ostatni weekend lipca w Jarosławiu, mimo niepewnej pogody, minął pod hasłem Kulturalnego Lata w mieście. Organizatorzy, to jest Centrum Kultury i Promocji oraz burmistrz miasta Waldemar Paluch, zadbali o to, by każdy przybyły na jarosławski Rynek znalazł atrakcję dla siebie.

Ostatni weekend lipca w Jarosławiu, mimo niepewnej pogody, minął pod hasłem Kulturalnego Lata w mieście. Organizatorzy, to jest Centrum Kultury i Promocji oraz burmistrz miasta Waldemar Paluch, zadbali o to, by każdy przybyły na jarosławski Rynek znalazł atrakcję dla siebie.


– Czekaliśmy na to, by na Rynku coś się działo! – komentują zgodnie mieszkańcy miasta, którzy tłumnie ściągnęli na Rynek w Jarosławiu w piątkowy wieczór (29 lipca), na wieczorny seans filmowy. Emitowano kultowy film „Grease” w reżyserii Randala Kleisera z Johnem Travoltą w roli głównej. Przygotowano klimatyczny[paywall] anturaż – oświetlenie oraz wygodne miejsca siedzące. Wokół otwarte lokale gastronomiczne, podświetlana fontanna oraz atrakcje w postaci trampolin i dmuchańców dla dzieci.

Reklama

Zainteresowanie wydarzeniem było ogromne, na Rynku pojawiły się setki osób. Przed projekcją filmową, głównie z myślą o najmłodszych, na scenie wystąpił teatr lalkowy „Bajka”, – Dla każdego coś ciekawego – skomentowała mieszkanka podjarosławskiej miejscowości. – Zależało mi na wydarzeniu, które nie będzie głośnym koncertem, a czymś, czego moje dzieci nie miały okazji jeszcze doświadczyć – uzupełniła.


W sobotę miasto zaproponowało powrót do organizowanego rokrocznie Pikniku Country. Sceną zawładnęli wykonawcy kowbojskich brzmień – młodzież i dorośli ze Stowarzyszenia Em-Art oraz Powiatowego Ogniska Baletowego im. Lidii Nartowskiej w Jarosławiu. Gwiazdami wieczoru były zespoły: West Band, Strefa 50 American Rock oraz Alicja Boncol & Koalicja. Kapryśna pogoda nie stanęła na przeszkodzie, by Rynek do późnych godzin wieczornych tętnił życiem i był miejscem rozrywki dla całych rodzin.

Reklama

To właśnie one wydarzeniem cieszyły się najbardziej – dorośli mogli pozwolić sobie na drinka w otwartej restauracji w Rynku, a dzieci mogły korzystać z licznych atrakcji i bawić się przy fontannie przed ratuszem.

W niedzielę, w ramach cyklu „Niedzielnych Spacerów po Jarosławiu z Przewodnikiem”, kilkadziesiąt osób w różnym wieku wspólnie z przewodnikiem odbyło edukacyjny spacer. Można było posłuchać o historii lokalnych kamienic, architekturze, o zmianach na przestrzeni wieków. Następnie spacerowicze ulicą Sobieskiego (dawniej Zamkową) przeszli do jarosławskiej cerkwi, która została zbudowana na miejscu niegdyś istniejącego zamku.

Reklama

Jej historia, mimo że bogata, nie jest powszechnie znana, podobnie jak samo wnętrze świątyni. Przewodnik opisywał poszczególne ikony oraz historię ikonostasu, który długi czas znajdował się poza miastem. Cały spacer był także okazją do zwiedzenia kolegiaty oraz refleksji na tarasie widokowym na tak zwanym Małym Rynku.


Nie było to jedyne takie spotkanie. Dla wszystkich, którzy nie mogli zwiedzać miasta 31 lipca, już 14 sierpnia kolejny spacer, który pozwala odkryć Jarosław na nowo, w zupełnie innym wymiarze.

 
MP
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama