– W tym roku Radawa nie rusza. Nie będzie ani kąpieliska, ani żadnych imprez kulturalnych. Będziemy ten ośrodek tylko dozorować, nawet nie bardzo sprzątać – zapowiedział wójt gminy Wiązownica. O powodach takiej decyzji poinformował radnych gminy na sesji 13 lutego.
Wiele wskazuje na to, że letnia stolica regionu przestanie w tym roku pełnić swoją funkcję. Wójt Marian Ryznar zapowiedział, że Gminny Ośrodek Wypoczynku i Rekreacji w Radawie zaprzestanie swojej działalności. Gmina nie ma zamiaru przygotowywać nie tylko oferty imprez kulturalnych, ale nawet kąpieliska od lat będącego główną atrakcją tej wypoczynkowej miejscowości.
Jak przekonywał na ostatniej sesji gospodarz gminy, na jego decyzję złożyło się kilka czynników. Na podjęciu tak drastycznych kroków w pierwszej kolejności zaważyła obawa[paywall] o stabilność sytuacji z wodą. – PGE wycofuje się z dzierżawy turbin na jazie i chce to sprzedać – informował, a to o tyle istotne, że to dzierżawca odpowiadał za stan techniczny nie tylko turbin, ale też zasuw umożliwiających spiętrzenie wody w zbiorniku na terenie GOWiR.
– To wycofanie się spółki energetycznej z umowy z nami jest sygnałem, że coś koło tego się dzieje – analizował sytuację wójt. – W tamtym roku była akcja, gdzie pod koniec lipca niezidentyfikowane w sumie osoby kazały nam to zamknąć. Do dzisiaj nie wiem, kto i co. Obawiamy się, że to się może powtórzyć i jeśli przygotujemy kąpielisko, to przyjdzie nakaz jego zamknięcia – dywagował.

fot.Bartłomiej Pacek
Przez lata ośrodek w Radawie stanowił oczko w głowie wójta Ryznara. Co się stało, że podjął tak drastyczne kroki?
Wiceprzewodniczący rady Jan Kipczak zastanawiał się nad alternatywnymi wariantami, np. możliwością wydzierżawienia całego obiektu. Deliberował też, co z ludźmi, którzy na terenie ośrodka inwestowali w małą gastronomię.
– Nie dopuszczam możliwości wydzierżawienia tego, bo znam koszty funkcjonowania – wyjaśniał wójt. Przekonywał, że ich część rozkładał się w różnych obszarach funkcjonowania gminy. Wójt wyliczał, że zaangażowanie sprzątaczek szkolnych, zatrudnianie mieszkańców w służbach porządkowych, czy posiłkowanie się pracownikami interwencyjnymi to narzędzia, którymi prywatny najemca nie mógłby się posłużyć, a to z kolei mogłoby zaważyć na jego wyniku finansowym.
M. Ryznar wyjaśniał przy tym, że choć cała gmina poniosła pewne koszty na utrzymanie ośrodka Radawie, to jednak bilans jest korzystny. Nakłady rekompensowały wpływy z podatków i ze sprzedaży nieruchomości, a wartością, której nie da się przecenić, ale i precyzyjne wyliczyć, jest olbrzymia promocja, jaką Radawa daje gminie. M. Ryznar wyjaśniał też, że nie chciałby, by Radawa przeszła na pełną komercję, nie chciałby agresywnego marketingu czy dyskotek, na których wybuchają bójki, czy zażywa się narkotyki.
Wspomniany wiceprzewodniczący usiłował jeszcze rozmowę o Radawie sprowadzić do rangi debaty i wiążące decyzje odsunąć w nadziei, że ich kształt uda się zmienić. Takiej możliwości wójt Ryznar jednak nie widzi. Jak przekonywał, zarówno zorganizowanie kulturalnego lata, jak i przygotowanie kąpieliska wiąże się szeregiem działań i starań. – Tutaj pewnych rzeczy nie da się już wskrzesić – zamknął sprawę M. Ryznar.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Przecież to sadzawka nie wiem co tam ludzie widzą fajnego
Teraz ludzie glowno bedziecie miec ,nie było zle, było też zle teraz w kaluzy bedziecie sie moczyc
Panie redaktorze Pacek, czy nazwanie Radawy i sadzawki nad Lubaczówką "letnią stolicą regionu " nie jest nadużyciem słowa stolica ? tym bardziej jak porównamy zalew radawski do np ZEKu w Radymnie, szkoda że jest pan z Radymna. Po drugie wójt Ryznar nie jest prywatnym posiadaczem zalewu, co obraził się na ludzi że sromotnie przegrał w wyborach do Sejmu ? Malutki człowiek.
A może się nie obraził tylko chce dać do zrozumienia np Radawiakom ile zrobił dobrego dla nich i całej gminy? Przypomnijcie Sobię Radawę z przed urzędem Wójta Ryznara... No i co? Ktoś chciał tam zrobić świniarnie! Wtedy było by pięknie tak?
Do R.C- trzeba znać wredny charakter tego typa, to nawet nie obrażanie się a "zemsta" bo nie po jego myśli poszło z wyborami a swoją drogą dlaczego te dziesiątki tysięcy uczestników pobytów w Radawie nie zagłosował na Ryznara ? To mówi samo za siebie nie mówiąc już o samych mieszkańcach gminy Wiązownica ba nawet mieszkańcy samej Wiązownicy , wynik kompromitujący przy kampani za pieniądze podatników, proszę przemyśleć.
Teraz czekamy na wyrok i ponowne wybory ;)
Bardzo dobrze, w końcu Radawakom ogon opadnie jak skończą się pieniążki za byle co. ,, TURYŚCI,, przestaną przyjeżdżaći kaska pójdzie w pizdu.,a mieli ja pod nosem, ludzie kupowali wszystko. Teraz działki będą po 3tys. a nie po 15tys. Domków nabudowali, teraz kury będą się hodowac w nich. Rowerki, kramarze itp. wszystko padnie. Z tego co wiem to już jakiś czas temu były prowadzone rozmowy na ten temat. Może wybory przelały czarę goryczy. Ps. Każdy pisze ze zalew to sadzawka, ale jakoś na pewno nie raz pędził do Radawy na imprezkę albo na kebeba. OGŁOSZENIE.... KUPIĘ DZIAŁKI W RADAWIE, Z DOMKAMI LUB BEZ. CENA DO 3000 złotych za ar.
faktem jest ze inne gminy zazdroszczą gminie wiazownica ze maja takiego wójta. a byłoby jeszcze lepiej gdyby u sterów była inna partia . ale niestety to podkarpacie
Jeżeli zazdroszczą to z przyjemnością oddamy...z dopłatą, bo nie potrzebujemy wójta aferzysty z licznymi zarzutami i przeszłością TW, niszczącego ludzi. Sama RadWa to nie pępek świata.
i gitara - pomyślimy bo do końca kadencji czas szybko umknie a może zapuszczone i byle jakie da się kupić na jakiegoś "leszcza" ???
To będzie krótsza kadencja dla niego , 26 go lutego rozprawa rejonowym za robicie i zniszczenie mienia, kolejna w okręgowym za 9 zarzutów a kolejne czekają w kolejce.
Radawa to niepowtarzalne miejsce i wyjątkowy klimat.Nie chce mi się wierzyć, że takie miejsce nie będzie miało przyszłości bo niczego takiego w okolicy nie ma. Do Radawy jeżdżą całe pokolenia i oby żadne kretyńskie gierki nie zniszczyły tego miejsca bo największy syf to nie zalew tylko politycy.
Ale ja widzę inne aspekty zamknięcia Radawy, obok ośrodka funkcjonuje Bacówka której to właściciel bardzo chce kupić grunt należący do Gminy - to są pierwsze kroki aby to sprzedać. Jeśli Wójt zostanie przy władzy to prędzej czy później sprzeda ośrodek w prywatne ręce.
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze, może wójtowi opłaci się sprzedać ośrodek właścicielowi bacowki
Wójt utarł nosa tym postaciom z radawy którzy dorobili się milionów a teraz gryzą rękę która im dała dobrobyt bo ta ziemia nje była by nic warta pola orne , kto pisze ze wójt sprzeda bacówce zalew jak mówił ewidentnie ze nie sprzeda tego nikomu w prywatne ręce raczej rada jest chętna na takie checa
Piszesz głupoty, czy ty sądzisz że kupujący działki w Radawie kupili, kupują i będą kupować dlatego że nad zalewem wójt popisuje się śpiewem z Eleni ? Działkowicze i mieszkańcy Radawy mają dość krzyków, nocnych wrzasków, pijanych osobników, wielu mających działki nie było nad zalewem. Co do rady gminy, to 10 radnych głosuje tak jak chce Ryznar i podniosą rękę za wszystkim co im powie wójt, wiesz dlaczego ? bo a to córka pracuje w urzędzie, a to żona i tak dalej. Więc nie pisz bzdur i dbaj o Jarosław a nam pozwól decydować w swoich sprawach.
Opinie są różne, ok. Szanuje każda z nich, ale popatrzcie z innej strony na to. Co poprzedni wójt zrobił dla naszej gminy i kolejny przed nim? Ja rozumiem ukradł pieniądze, bo zapewne tak tez było, ale ostatni też kradł i kolejny też kieszenie wypychał. Lecz obecny wójt bynajmniej coś robił np place zabaw, siłownię, grzybki, festyny po wioskach, a w Radawie najwięcej tego było - koncerty, zabawy dla różnego przedziału wiekowego, noc świętojańska, zlot motocyklowy itp. A poprzednicy nic, bo kasy w kasie nie było, bo trzeba było do emeryturki na składać. Wszyscy kradną politycy, urzędnicy, lekarze itd lecz co my zrobimy zastrzelimy ich wszystkich? Nie! Taki jest nasz kraj. Ja rozumiem komentarze innych że to sadzawka, hałas itp, itd. Ale ludzie tam przyjeżdżają sami z dziećmi nad wodę. Dzieci się bawią, cieszą, mają wspomnienia, bo nie wszyscy mają czas i środki aby pojechać gdzieś dalej i ludzie się cieszą z tego co mają, że jest gdzie pojechać. Nie może być tak że jedna osoba decyduje o zamknięciu tego ośrodka, to są nasze pieniądze, nasze składki i my powinniśmy o to zawalczyć uderzyć tam gdzie te pieniądze są. Nie jest wam żal tego stracić? Jaki jest to jest, ale bynajmniej coś jest.Pozdrawiam tych, którzy mieli checi to czytać
Z jednym się zgadzam, nie może być tak że jedna osoba decyduje o zamknięciu ośrodka bo to nie jest jego (Ryznara) własność. Co do pozostałych stwierdzeń to pozwolę sobie nie zgodzić się z tobą, kradzież jest kradzieżą i nie możemy na to pozwalać i mówić bo inni też kradli i kradną. Nie trzeba zastrzelić po prostu takim osobnikom zakazać wyrokiem sądowym piastowania takich stanowisk, zasądzić zwrot pieniędzy, budżet państwa byłby o 100 % większy. Dlatego tak bardzo potrzebna jest reforma sądownictwa i likwidacja układów resortowych dzieci i związków esbeckich i różnej maści tajnych współpracowników, pozdrawiam.
Piszesz co zrobili dla mieszkańców poprzednicy ? Zwodociągowali miejscowości, zrobili kanalizację w największych wsiach, wybudowali lub przebudowano szkoły, świetlice, to są konkretne inwestycje. Zobacz wójt Ryznar rządzi 13 lat a Radawa w tym działkowicze nie mają kanalizacji, a on darmowe bawi się na festynach, czy to jest w porządku ? Place zabaw, siłownie i tą drobnicy to za darmowe środki pomocowe. Pytanie co z imprez mają mieszkańcy Ryszkowej Woli, Cetuli, Mołodyca, Radawy,Surmaczówki co nie mają kanalizacji ? Nie tylko zabawą człowiek żyje.
do Lili piszesz co to nasz wójt niej zrobił owszem może i zrobił ale teraz weź pod uwagę taki malutki szczegół.za jego poprzedników Polska nie była w unii a więc nie było tez pieniążków na sale gimnastyczne drogi gminne itp. więc pomysł czasami co piszesz a powiem Ci jeszcze ze poprzednicy Pana Marianka nie brakowało na wokandach ta jak nasz szanowny włodarz gminny
przepraszam zamiast brakowalo chciałem napisać brylowalo
E tam nie ma się co martwić bo słyszałem że w Rudnej Małej kolo Rzeszowa otwierają nowy ośrodek wypoczynkowy Słoneczny Brzeg więc będzie miejsce do kąpania :)
Zapraszam także nad ZEK do Radymna, przynajmniej czysta woda i podobizna ryznara nie straszy przed wejściem
Podniecają się Radawą.Pojedziecie nad morze .Nigdy tam nie byłem i nie będę to nie moje miejsce to tylko wies.Ale są i tacy co nad sanem siedzą i w Radawie bo nie mają gdzie.
https://inwentarz.ipn.gov.pl/showDetails?id=97265&q=ryznar%20marian&page=1&url=[|typ=0]
Bardzo prawdopodobne, że właściciele Bacówki wykupią Radawę - a Ryznar będzie miał w tym udział. Właściciele bogaci - sprytni - potrafią robić kasę. A Ryznar... mało to już skupił - wykupił - załatwił sobie przez lata wójtowania. On jest bezczelny i sprytny - przecież takich werbowano do współpracy - a fakty nie kłamią - Żbik był sprytny i cwany. Pięć lat współpracy, a teraz wpadło mu to wójtowanie, jak ślepej kurze jajko. Wredny typ generalnie !
Przecież to sadzawka nie wiem co tam ludzie widzą fajnego
Może to i sadzawka ale kalendarz imprez naprawdę był imponujący. Byłem wielokrotnie na różnych koncertach. Moim zdaniem szkoda.
Teraz ludzie glowno bedziecie miec ,nie było zle, było też zle teraz w kaluzy bedziecie sie moczyc