Reklama

Lubaczowski szpital nadal w kropce. Mimo usilnych zabiegów nie udało się skompletować kadry lekarskiej

W czwartek, 1 sierpnia, lubaczowski szpital poinformował o zawieszeniu pracy dwóch swoich oddziałów – porodówki i oddziału neonatologicznego oraz poradni „K”. Stan taki utrzymywać się miał do końca sierpnia. Szefostwo placówki liczyło, że uda się przez ten okres skompletować załogę i wznowić działalność zawieszonych jednostek. Tak się jednak nie stało...

„Trudno uwierzyć, że coś takiego dzieje się w XXI wieku. (..) Czy pacjentki mają zaczynać leczenie od nowa gdzie indziej? Jeden z najlepszych oddziałów w tym szpitalu. Miejmy nadzieję, że po terminie podanym w oświadczeniu uda się go przywrócić do życia. Współczuję kobietom, które mają termin w najbliższym miesiącu” – to fragment komentarzy, jakie pojawiły się w sieci tuż po tym, jak Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lubaczowie wydał oficjalny komunikat o że od dnia 5 sierpnia br. czasowo zawiesza działalność oddziałów ginekologiczno-położniczego, neonatologicznego i poradni ginekologiczno-położniczej. Od 2 sierpnia wstrzymane zostały też planowane przyjęcia pacjentek wymagających hospitalizacji. Stan taki trwać miał do końca sierpnia, ale rzeczywistość pokazuje, że kłopotom kadrowym nie udało się zaradzić tak szybko, jak się spodziewano.

W imieniu dyrektora SP ZOZ w Lubaczowie Piotra Cencory powody zawieszenia pracy 2 oddziałów i poradni wyjaśniała nam na początku sierpnia naczelna pielęgniarka Marta Darłak. Jak wówczas podała, przyczyną była rezygnacja ze stanowiska dotychczasowego kierownika oddziału ginekologiczno-położniczego. W tej sytuacji szpital zmuszony był podjąć tę niełatwą decyzję. 2 sierpnia ogłoszony został konkurs na wakujące stanowisko. Dotyczył on również udzielania świadczeń zdrowotnych w oddziale ginekologiczno-położniczym i świadczeń zdrowotnych w poradni „K” przy SP ZOZ w Lubaczowie, bo braki kadrowe w szpitalu są większe. Niestety zabiegi te nie przyniosły – przynajmniej na razie – zmiany sytuacji[paywall].

Reklama

Stan zawieszenia do końca października

Szpital poinformował niedawno, że działalność oddziału ginekologiczno-położniczego, oddziału neonatologicznego oraz poradni „K” będzie zawieszona do 31 października, co wynika z nieskuteczności podjętych starań, mających na celu skompletowanie kadry lekarskiej. Nie pomogły liczne rozmowy dyrekcji z lekarzami z innych placówek, które miały zachęcić do podjęcia pracy w lubaczowskiej lecznicy.

„W poniedziałek, 26 sierpnia, upłynął się termin składania ofert w ogłoszonym 2 sierpnia konkursie na udzielanie świadczeń zdrowotnych w oddziale ginekologiczno-położniczym i poradni „K”. Niniejszy konkurs nie został rozstrzygnięty, ponieważ nie wpłynęła żadna oferta” – poinformował P. Cencora.

Reklama

Co dalej? 29 sierpnia dyrekcja szpitala ogłosiła ponowny konkurs, licząc, że tym razem przyniesie pozytywne rozstrzygnięcie.

Na razie pacjentki kierowane są do szpitali ościennych, które zadeklarowały gotowość przyjęcia pacjentek z powiatu lubaczowskiego. To: Centrum Opieki Medycznej Jarosławiu, SP ZOZ w Tomaszowie Lubelskim i SP ZOZ w Przeworsku. Inne placówki z najbliższego otoczenia również poproszone zostały przez lubaczowski szpital o umożliwienie korzystania jego pacjentkom z usług medycznych. Są to: Centrum Medyczne w Łańcucie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Rzeszowie, Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie, rzeszowski Szpital Specjalistyczny Pro-Familia i Wojewódzki Szpital w Przemyślu.

Reklama

Jeżeli chodzi o korzystanie z poradni „K”, na terenie powiatu lubaczowskiego funkcjonują one w: NZOZ Lumed w Lubaczowie, Zakładzie Opieki Zdrowotnej przy Kopernika 1 w Lubaczowie, Wiejskim Ośrodku Zdrowia w Rudzie Różanieckiej, Przychodni Rejonowej w Cieszanowie i Gminnym Ośrodku Zdrowia w Starym Dzikowie.

Szpital zapewnia też, że tzw. stanach ostrych, wymagających pilnej interwencji, utrzymuje stały dyżur położnych w SOR i w razie konieczności zapewnia transport do najbliższej placówki medycznej realizującej świadczenia ginekologiczno-położnicze. I dodaje, że w przypadku szybszego rozwiązania problemu z brakiem personelu, natychmiast poinformuje o tym pacjentki.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 15/09/2024 16:22
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama