Reklama

MDK i przemyski zamek czekają spore zmiany. Na lepsze


W piątek, 29 maja, w przepięknym otoczeniu Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu odbyła się konferencja prasowa nawiązująca do podpisania umowy między samorządem województwa i miastem Przemyśl na dofinansowanie szerokiego zakresu prac w dwóch ważnych obiektach: przemyskim zamku i Młodzieżowym Domu Kultury. To pokłosie pozyskanego przez przemyski samorząd przeszło 7-milionowego wsparcia na inwestycje w obszarze kultury.


Z ranienia przemyskiego magistratu dokument parafował prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, natomiast Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego reprezentował wicemarszałek Piotr Pilch (Urząd Marszałkowski w Rzeszowie jest główną instytucją zarządzającą i wdrażającą program Fundusze Europejskie dla Podkarpacia (FEP) na lata 2021-2027, z którego miastu udało się pozyskać zastrzyk gotówki na realizację projektu „Ochrona, rozwój i promowanie dziedzictwa kulturowego MOF Przemyśl usług w dziedzinie kultury”).

Przedsięwzięcie inwestycyjne obejmujące dwie ważne instytucje w mieście opiewa w sumie na  9 mln 569 tys. 389,22 zł, natomiast potężna dotacja na jego realizację to dokładnie 7 mln 77 tys. 540 zł. Resztę stanowić będzie wkład własny miasta. Zakłada ono nie tylko remont i przebudowę, ale też dostawy sprzętowe.

Reklama

– To spore zadania i wyzwania. Na zamku zrealizowane zostaną inwestycje za kwotę blisko 3 mln 800 tys. zł i dostawy na prawie 800 tys. zł. Reszta środków przeznaczona zostanie na prace w Młodzieżowym Domu Kultury – poinformował włodarz miasta W. Bakun. Nakreślił też zakres planowanych prac.

Remont siedziby MDK obejmie elewację, balkony, dach i kominy, a także dach i wykonanie izolacji przeciwwilgociowej i termicznej fundamentów. Dodatkowo przebudowane zostaną: kanalizacja deszczowa, wentylacja grawitacyjna, kanalizacja zewnętrzna, pojawią się instalacje elektryczne i zainstalowane zostaną sieć strukturalna oraz system monitoringu i nagłośnienie w sali widowiskowej. W planach jest też wykonanie iluminacji obiektu, wymiana okładzin ściennych i podłogowych wewnątrz budynku oraz drzwi w piwnicach.

Reklama

– Zainstalowana zostanie również winda, mimo że nie jest już ona objęta dofinansowaniem. To zadanie będzie w stu procentach finansowane z funduszy miejskich. Poprawi się też otoczenie zabytkowego budynku – uzupełnił prezydent.

Remonty i nowe wyposażenie

Jeżeli chodzi o zamek, remont obejmie dojście i dojazd do obiektu. – Remont przejdą też dziedziniec, kamienny murek przy utwardzonym wjeździe, chodnik i schody oraz zamkowe baszty – wyliczył W. Bakun.

Fundusze wykorzystane zostaną też na renowację drewnianych parkietów w pomieszczeniach zamku, montaż lunety na baszcie Wschodniej i wykonanie podestu, a także wymianę i modernizację iluminacji zamku (dotychczasowe lampy zastąpią energooszczędne). W planach jest montaż energooszczędnego systemu do oświetlenia galerii wystawienniczej, remont tarasu zewnętrznego oraz wykonanie demontowalnej rampy. Pieniędzy starczyć ma też na nasadzenia na dziedzińcu i wymianę agregatu chłodzącego oraz jego zadaszenia. Miasto przewiduje też prace wewnątrz obiektu.

Reklama

– Wymieniony zostanie system kurtyn i oświetlenia, a także zakupiony projektor multimedialny, który posłuży do organizacji wydarzeń kulturalnych. Jednym z najważniejszych elementów modernizacji będzie przebudowa zamkowej klimatyzacji – wyliczył W. Bakun.

Planowane zakupy sprzętowe obejmą też nowe krzesła i stoły. – Mamy nadzieję, że te remonty znacząco poprawią funkcjonowanie obu placówek kulturalnych – podkreślił, kierując jednocześnie podziękowania do urzędu marszałkowskiego za wspieranie przedsięwzięć realizowanych w Przemyślu. To właśnie samorząd województwa podkarpackiego ogłasza nabory i kieruje do samorządów środki unijne z programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia, a także rozlicza i kontroluje realizowane przez nie projekty.

Reklama

– Decyzje samorządu województwa w zakresie kultury są pozytywne, zatem Przemyśl może skorzystać z tych funduszy. Podpisana umowa opiewa na dużą kwotę, dzięki niej dwie miejskie instytucje przejdą bardzo potrzebne remonty. Jako Przemyślanin cieszę się, że miastu udało się po te pieniądze sięgnąć. Środki, które są kierowane do Przemyśla, wpływają na rozwój, ale również i na organizację ruchu turystycznego – dodał wicemarszałek województwa P. Pilch.

Remont a bieżąca działalność placówek

– Dla nas, pracowników PCKiN „Zamek” to ogromna radość, że udało się przeznaczyć niemałe fundusze na remont obiektu. Wszystkie planowane prace będą miały pozytywny efekt, przyniosą też korzyści ekonomiczne wynikające ze zmniejszenia kosztów utrzymania – podkreśliła Renata Nowakowska, szefowa instytucji.

Reklama

Słowa podziękowania skierował też do władz miasta i samorządu województwa obecny na konferencji dyrektor MDK w Przemyślu Stanisław Karszyń. – Ten remont to przepiękny prezent nasz tegoroczny jubileusz 75-lecia – powiedział.

Naczelnik Wydziału Rozwoju Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych Beata Bielecka przekazała natomiast, że przetarg na planowane prace zostanie ogłoszony na przełomie czerwca i lipca br.

Zarówno MDK, jak i PCKiN „Zamek” będą prowadzić działalność w czasie remontów. Pierwsza instytucja na ten czas przeniesie się do internatu II Liceum Ogólnokształcącego. W zamku prace wewnętrzne nie powinny wpłynąć na prowadzenie bieżącej działalności  instytucji. Konieczna może się okazać jedynie krótka (wynosząca tydzień bądź dwa) przerwa na czas instalacji nowej techniki scenicznej. Remonty potrwać mają do końca września 2027 roku.

Reklama

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 29/05/2026 14:43
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama