Reklama

Miał stosować przemoc, gwałcić, stworzył coś na wzór sekty. Przez rok przebywał w klasztorze oo. Dominikanów w Jarosławiu. Tutejsi zakonnicy oferują pomoc ewentualnym ofiarom

31/03/2021 18:33

Od kilki tygodni w kraju głośno o o. Pawle M. – dominikaninie podejrzewanym o stosowanie przemocy psychicznej, fizycznej, seksualnej wobec dorosłych wiernych z duszpasterstwa akademickiego, a nawet gwałt na zakonnicy. Jak się okazuje, zakonnik przebywał w Jarosławiu jako duszpasterz młodzieży w latach 90., w samym zgromadzeniu spędził też rok w latach 2010-2011. Jarosławscy dominikanie oferują pomoc ewentualnym ofiarom zakonnika.

O działalności o. Pawła M. informowała „Gazeta Wyborcza”, Wieź.pl oraz sami dominikanie.

Jak można przeczytać w ich oświadczeniu, odkryli, że w latach 1996-2000 w duszpasterstwie akademickim we Wrocławiu „działał intensywny mechanizm przypominający funkcjonowanie religijnej sekty”.

„Ówczesny duszpasterz pod pozorem pobożności wyrządził wielką krzywdę[paywall] wiernym, stosując przemoc fizyczną, psychiczną, duchową, a nawet seksualną” – można znaleźć w innym miejscu dokumentu.

Zarzuty te ubrane są i tak w delikatne słowa. Po przeczytaniu publikowanych wywiadów z ofiarami zakonnika, opisujących jego działalność, włos jeży się na głowie. Inne medialne doniesienia, których wiarygodności nie sposób na tę chwilę potwierdzić, wskazują, że Paweł M. miał też gwałcić siostrę zakonną.

„Jesteśmy jako Zakon zdeterminowani, by wyjaśnić sprawę do końca i umożliwić jej osądzenie zarówno na gruncie prawa państwowego, jak i kościelnego. Chcemy zrobić to w sposób jak najbardziej jawny i możliwie szybki” – zapewnia w swoim oświadczeniu prowincjał dominikanów o. Paweł Kozacki.

Paweł M. objęty został kanonicznym procesem karnym, dominikanie przekazują informacje na bieżąco organom ścigania. Sam oskarżony zakonnik został odizolowany w jednym z klasztorów zgromadzenia. Ma zakaz jego opuszczenia, noszenia stroju zakonnego, sprawowania czynności kapłańskich, a nawet kontaktowania się z kimkolwiek z zewnątrz.

Jarosławski wątek

Jak się okazuje, sprawa ma jarosławski wątek. Paweł M. w latach 90. przyjeżdżał do duszpasterstwa młodzieży w Jarosławiu. Mało tego, przez blisko rok – od lipca 2010 r. do czerwca 2011 r. – przebywał w jarosławskim klasztorze.

Sprawa jest rozwojowa, a sami dominikanie nie znają skali działalności Pawła M. Stąd też w wydanym 30 marca br. oświadczeniu zwracają się z apelem o kontakt do ewentualnych ofiar zakonnika.

„Wszystkie znane nam osoby poszkodowane będą na bieżąco informowane o postępach w sprawie. Jesteśmy gotowi udzielić im wszelkiej pomocy, którą zechcą od nas przyjąć” – zapewnia prowincjał dominikanów o. Paweł Kozacki.

„Z niepokojem i bólem myślimy o wszystkich pokrzywdzonych. Deklarujemy gotowość ich wysłuchania i stosowną pomoc, tak by zadośćuczynić popełnionemu złu” – do tej deklaracji przyłączają się jarosławscy zakonnicy.

Pokrzywdzeni mogą się  zgłaszać do przeora klasztoru w Jarosławiu o. Jacka Skupienia OP pod numerem telefonu 694 728 844 i adresem e-mailowym jskupien@dominikanie.pl, do delegata prowincjała dominikanów ds. ochrony dzieci i młodzieży (tel. kom. +48 535 142 884, e-mail: ochrona.maloletnich@dominikanie.pl) albo duszpasterza do pomocy ofiarom wykorzystania seksualnego, ich rodzinom i wspólnotom kościelnym (tel. kom. +48 534 159 475, e-mail: pomoc.ofiarom@dominikanie.pl).


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2021-03-31 19:08:26

    Szczyt perfidii.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    wop - niezalogowany 2021-04-01 07:30:32

    drodzy dominikanie do roboty 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    m - niezalogowany 2021-04-01 07:32:09

    ruszyc kasa

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama