4 lutego br. polsko-ukraińskie przejścia graniczne (Budomierz, Korczowa, Medyka) odwiedził minister rolnictwa i rozwoju wsi – Czesław Siekierski, spotykając się z rolnikami. Tego samego dnia w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyła się konferencja prasowa dotycząca ostatnich działań podejmowanych przez wojewodę podkarpackiego oraz podległe służby i inspekcje w celu poprawy sytuacji na granicy.
W konferencji uczestniczyli: wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Jacek Wojdylak, Podkarpacki Państwowy Inspektor Sanitarny, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Adam Sidor oraz Graniczny Lekarz Weterynarii w Korczowej Wiesław Tomaszewski.
– W związku z sytuacją panującą na granicy polsko-ukraińskiej, a co za tym idzie, niepokojem wśród polskich rolników i producentów żywności, podjęłam działania mające na celu uporządkowanie, a przede wszystkim uszczelnienie systemu kontroli towarów wjeżdżających do Polski
Reklama
– powiedziała T. Kubas-Hul[paywall].
Na przejściach granicznych w Korczowej oraz w Medyce odprawy sanitarne prowadzone są w systemie ciągłym, czyli 24 godziny przez 7 dni w tygodniu.
– W związku ze zwiększonym napływem oleju słonecznikowego deklarowanego jako przeznaczonego na cele techniczne, powiatowe inspektoraty sanitarne wzmogą nadzór nad identyfikowalnością tego surowca, stosowanego w zakładach przetwórstwa spożywczego i w punktach gastronomicznych. Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Rzeszowie wydał powiatowym lekarzom weterynarii polecenie natychmiastowego i obowiązkowego sprawdzania wszystkich powiadomień dotyczących przesyłek towarów z Ukrainy
Reklama
– wyliczył rzecznik prasowy Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Bartosz Gubernat.
Państwowy Graniczny Inspektor Sanitarny został zobligowany do niezwłocznego zgłaszania wykrytych nieprawidłowości, w tym prób ominięcia kontroli towarów wprowadzanych na terytorium Polski.
Na stronie internetowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie uruchomiona zostanie zakładka, zawierająca bieżące informacje na temat liczby pojazdów i transportów przekraczających granicę. Informacje będą także na bieżąco udostępniane przez kanały w mediach społecznościowych, głównie na Facebooku.
Podczas konferencji prasowej dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie A. Sidor poinformował, iż przeprowadzanie badań poszczególnych środków spożywczych zostanie 4-, 5-krotnie zwiększone.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze