Kryzys energetyczny i galopująca inflacja zmieniają priorytety samorządów, jeśli chodzi o plany dotyczące sylwestrowych rozrywek dla mieszkańców. Zmuszone do zaciskania pasa miasta w regionie, wzorem większych ośrodków, rezygnują z organizacji sylwestrów pod chmurką. Również świąteczne dekoracje najprawdopodobniej szybciej znikną z miejskiej przestrzeni.
– Nie znaczy to jednak, że całkowicie rezygnujemy z imprez uświetniających przywitanie 2023 roku. Nasza jednostka kultury, czyli Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek”, jest w trakcie przygotowywania oferty okołosylwestrowej, czyli cyklu trzech koncertów odbywających się na Zamku Kazimierzowskim: wydarzenia kończącego rok, koncertu sylwestrowego, zaczynającego się zwykle około godziny 19 i koncertu noworocznego – poinformował Witold Wołczyk z Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Przemyślu.
Również w Jarosławiu w tym roku nie będą organizowane miejskie atrakcje sylwestrowe.
– Przede wszystkim dlatego, że obecna sytuacja ekonomiczna, dotykająca większość samorządów w Polsce, obliguje do maksymalnej możliwej oszczędności środków budżetowych. Dodatkowo trwa drugi etap modernizacji płyty Rynku, co stanowi dodatkowy aspekt przemawiający za podjęciem takiej decyzji – wyjaśnia Iga Kmiecik, rzecznik prasowy Biura Burmistrza Miasta. W bieżącym roku imprezy sylwestrowej nie będzie organizować też Lubaczów ani Przeworsk.
Jak mówi sekretarz miasta Przeworska Agnieszka Zakrzewska, sylwestry w Rynku kiedyś się w Przeworsku odbywały, ale cieszyły się raczej małym zainteresowaniem, dlatego już wcześniej z nich zrezygnowano.
Samorządy oszczędności szukać będą też w świątecznym oświetleniu. Skromnych zakupów w zakresie świecących iluminacji dokonał jedynie Przeworsk. Na placu Adama Mickiewicza stanęła nowa, duża choinka świetlna. Zastąpiła ona wyeksploatowaną dotychczasową illuminację.
– Plac Mickiewicza jest bardzo ładnym miejscem, trudno, żeby tonął w ciemnościach – mówi A. Zakrzewska, sekretarz UM Przeworska. Dodaje, że oszczędności najprawdopodobniej wpłyną też na skrócenie czasu świecenia świątecznych dekoracji. Zwykle zdobiły miasto do Gromnicznej, samorząd nie wyklucza, że trzeba będzie je wyłączyć szybciej.
W Przemyślu iluminacja świąteczna jak zwykle uruchomiona została podczas plenerowej imprezy mikołajkowej.
– Nie kupiliśmy nowych elementów dekoracji, a te, które zostaną zamontowane, będą wisieć nieco krócej, oczywiście właśnie ze względu na oszczędności – poinformował W. Wołczyk.
Na świąteczne zakupy w zakresie świecących ozdób nie zdecydował się także Lubaczów.
– Nie zostały zakupione żadne nowe iluminacje świąteczne. Natomiast montaż starych został zawężony wyłącznie do płyty Ryku – usłyszeliśmy od Daniela Pilipa, kierownika Biura Promocji i Informacji UM w Lubaczowie.
W Jarosławiu również zaplanowano wariant oszczędnościowy w postaci skromnych bożonarodzeniowych akcentów – dwóch choinek na terenie Starego Miasta oraz dekoracyjnej bombki i ramki do wykonywania pamiątkowych świątecznych fotografii.
– Rezygnujemy natomiast z kosztownego oświetlenia ulicznego, wszelkiego typu latarniowców i tym podobnych. Dla Jarosławia, podobnie jak dla wielu innych miast w Polsce, to przykra, ale niestety konieczna do podjęcia decyzja w obecnej trudnej sytuacji – podkreśla Iga Kmiecik, rzecznik prasowy Biura Burmistrza Miasta.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze