Finału doczekały się realizowane przez miasto prace związane z instalacjami fotowoltaicznymi. Objęły łącznie siedem budynków. Samorząd spodziewa się oszczędności na rachunkach.
Panele fotowoltaiczne stają się standardem w polskich domach, ale coraz częściej montowane są też na budynkach użyteczności publicznej. Na taki krok zdecydował się także przemyski samorząd, realizując przedsięwzięcie pod nazwą „Zwiększenie efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej w Przemyślu wraz z zastosowaniem OZE”. Za tą długą nazwą kryje się montaż instalacji fotowoltaicznych, które mają zabezpieczyć część zapotrzebowania na energię elektryczną. Ekologiczne rozwiązanie zastosowano łącznie w siedmiu lokalizacjach. Instalacje fotowoltaiczne zyskały placówki oświatowe: Szkoła Podstawowa nr 14, Szkoła Podstawowa nr 5, II Liceum Ogólnokształcące i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2. W „czternastce” i „piątce” dodatkowo przebudowano też wewnętrzną instalację elektryczną, z kolei w „Morawie” i ZKZiU – dach. Fotowoltaika pojawiła się także na budynku sali gimnastycznej przy ul Ratuszowej 1, a sama sala przeszła kompleksowy remont (przebudowano instalację elektryczną, wymieniono instalację wodno-kanalizacyjną, docieplono budynek i zmodernizowano pomieszczenia sanitarno-szatniowe i wnętrza obiektu). Oprócz tego instalacje fotowoltaiczne zostały zamontowane na budynku Przemyskiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Innowacji i krytej pływalni. Na zadania te, opiewające na łączną kwotę 5 mln 653 tys. 438,81 zł, miastu udało się[paywall] pozyskać dofinansowanie z Polskiego Ładu wynoszące lwią część tej sumy, bo 4 mln 995 tys. zł.
Jeśli chodzi o placówki oświatowe, osobnym remontem wykonanym w ostatnim czasie był remont dachu SOSW nr 1 przy ul. Kopernika. Zakres prac był rozległy i obejmował nie tylko roboty w zakresie konstrukcji dachu, ale też m.in. wykonanie nowego pokrycia z blachy stalowej, jak i pokrycia lukarn i wymianę okien w nich. Remonty dotyczyły też trzonów kominowych i przewodów kominowych w całym budynku oraz pomieszczeń, w których wykonano przebudowy wentylacji. Pojawiła się też instalacja odgromowa.
Te prace również zrealizowane z rządowym dofinansowaniem wynoszącym 3 mln 203 tys. 932,52 zł, co pozwoliło na pokrycie większości kosztów inwestycji, która wyniosła dokładnie 3 mln 371 tys. 118,67 zł.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze