Reklama

Miasto chce być eko. Postawiło na fotowoltaikę

Finału doczekały się realizowane przez miasto prace związane z instalacjami fotowoltaicznymi. Objęły łącznie siedem budynków. Samorząd spodziewa się oszczędności na rachunkach.

Panele fotowoltaiczne stają się standardem w polskich domach, ale coraz częściej montowane są też na budynkach użyteczności publicznej. Na taki krok zdecydował się także przemyski samorząd, realizując przedsięwzięcie pod nazwą „Zwiększenie efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej w Przemyślu wraz z zastosowaniem OZE”. Za tą długą nazwą kryje się montaż instalacji fotowoltaicznych, które mają zabezpieczyć część zapotrzebowania na energię elektryczną. Ekologiczne rozwiązanie zastosowano łącznie w siedmiu lokalizacjach. Instalacje fotowoltaiczne zyskały placówki oświatowe: Szkoła Podstawowa nr 14, Szkoła Podstawowa nr 5, II Liceum Ogólnokształcące i  Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2. W „czternastce” i „piątce” dodatkowo przebudowano też wewnętrzną instalację elektryczną, z kolei w „Morawie” i ZKZiU – dach. Fotowoltaika pojawiła się także na budynku sali gimnastycznej przy ul Ratuszowej 1, a sama sala przeszła kompleksowy remont (przebudowano instalację elektryczną, wymieniono instalację wodno-kanalizacyjną, docieplono budynek i zmodernizowano pomieszczenia sanitarno-szatniowe i wnętrza obiektu). Oprócz tego instalacje fotowoltaiczne zostały zamontowane na budynku Przemyskiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Innowacji i krytej pływalni. Na zadania te, opiewające na łączną kwotę 5 mln 653 tys. 438,81 zł, miastu udało się[paywall] pozyskać dofinansowanie z Polskiego Ładu wynoszące lwią część tej sumy, bo 4 mln 995 tys. zł.

W SOSW przy Kopernika zabrano się za dach

Jeśli chodzi o placówki oświatowe, osobnym remontem wykonanym w ostatnim czasie był remont dachu SOSW nr 1 przy ul. Kopernika. Zakres prac był rozległy i obejmował nie tylko roboty w zakresie konstrukcji dachu, ale też m.in. wykonanie nowego pokrycia z blachy stalowej, jak i pokrycia lukarn i wymianę okien w nich. Remonty dotyczyły też trzonów kominowych i przewodów kominowych w całym budynku oraz pomieszczeń, w których wykonano przebudowy wentylacji. Pojawiła się też instalacja odgromowa.

Reklama

Te prace również zrealizowane z rządowym dofinansowaniem wynoszącym 3 mln 203 tys. 932,52 zł, co pozwoliło na pokrycie większości kosztów inwestycji, która wyniosła dokładnie 3 mln 371 tys. 118,67 zł.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 15/02/2025 16:20
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama