Czy na przegranej sądowej sprawie można zarobić? Wydaje się, że nie... A jednak! Miasto przegrało przed Sądem Okręgowym w Rzeszowie sprawę, którą wytoczył mu szef firmy dewelopersko-budowlanej „Domrex” z Białobrzegów Jacek Rupar, ale finalnie bilans zysków i strat jest na plusie – ok. 181 tys. zł.
22 grudnia 2017 r., kiedy prezydentem miasta był jeszcze Robert Choma, podpisana została z wspomnianą firmą umowa na budowę Centrum Rozwoju Badmintona przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusz Słowackiego w Przemyślu.
Pierwotny termin zakończenia inwestycji został ustalony na 1 lipca 2019 r. Dwukrotnie, z różnych przyczyn, był przedłużany. Ostatecznie wyznaczono go na 28 lutego 2020 r. 4 października 2019 r. miasto wystąpiło do wykonawcy o niezwłoczne przedłożenie gwarancji ubezpieczeniowej na obiekt[paywall].
Takowa została przedstawiona dopiero 2 grudnia 2019 r. Firma J. Rupara – jak wyjaśnił prezydent miasta Wojciech Bakun – nie wywiązała się więc z zapisów umowy i nie dostarczyła w terminie „Gwarancji należytego wykonania kontraktu”. Z tytułu opóźnienia miasto naliczyło wykonawcy karę umowną w kwocie 918 tys. 228 zł 21 gr. Potrąciło ją z pozostającej do zapłaty ostatniej faktury (do zapłaty było dokładnie 1 mln 43 tys. 177 zł 74 gr).
Szef firmy „Domrex” skierował sprawę do sądu. Rozpatrywał ją Sąd Okręgowy w Rzeszowie. J. Rupar wskazał, że naliczenie aż tak wysokiej kary umownej w opisanych powyżej okolicznościach jest nadużyciem prawa, sprzecznym z zasadami współżycia społecznego.
On bowiem ostatecznie gwarancję dostarczył, a miasto „(...) nie poniosło z tego tytułu żadnej szkody, a jego interes nie został zagrożony (...)”. Inwestycja została zrealizowana w całości. Domagał się zwrotu całej kwoty, czyli ponad 918 tys. zł.
Pod koniec ub.r. rzeszowski sąd wydał wyrok w tej sprawie. Przyznał rację J. Ruparowi, ale tylko częściowo. Uzasadnienie wyroku liczyło ponad 9 stron. Sąd zdecydował – zważywszy przede wszystkim na niedotrzymanie przez jego firmę warunków umowy – o tzw. zmiarkowaniu (zmniejszeniu) kwoty, jakiej domagał się J. Rupar.
Według wyroku, miastu pozostało do spłaty dokładnie 688 tys. 671 zł 16 gr. Sąd zdecydował także, że miasto ma pokryć ustawowe odsetki w kwocie 8 tys. 384 zł 81 gr oraz obciążył je kosztami procesu w kwocie 39 tys. 842 zł. Uznał, że wspomniana kara umowna była jednak zbyt dotkliwa.
„Z kwoty 918 tysięcy złotych, którą miasto nałożyło jako karę, zwrócono wykonawcy 737 tysięcy złotych, a co za tym idzie miasto zatrzymało kwotę ponad 181 tysięcy złotych jako karę za niewywiązanie się z umowy. Formułowanie więc tezy, że przez nieudolność urzędników lub opóźnienia w płatnościach miasto musi płacić kary, jest zwyczajnym kłamstwem i musi spotkać się ze zdecydowaną reakcją. Zarówno ja, jak i urzędnicy pracujący w wydziale inwestycji dołożyli wszelkiej staranności w dbaniu o finanse miasta. Wyliczono i nałożono karę na wykonawcę (zgodnie z umową), po czym po wyroku sądu część tej kary zwrócono. Bilans jest jednak dla miasta na plus – 181 tys. zł” – napisał na jednym z portali społecznościowych prezydent miasta W. Bakun.
15 marca br. odbyła się sesja Rady Miejskiej w Przemyślu. Jednym z jej punktów był projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2021 r.
Uzasadnienie, parafowane przez W. Bakuna, zawierało dwa zdania. Jedno o propozycji zmian w budżecie miasta na 2021 r., mające na celu zabezpieczenie kwoty ponad 737 tys. zł zasądzonej wyrokiem rzeszowskiego sądu na rzecz wykonawcy Centrum Rozwoju Badmintona w Przemyślu. Drugie informujące o tym, że źródłem finansowania będą wolne środki wynikające z bilansu za 2020 rok.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Czego się nie dotknął to spieszą, może już wystarczy
I dobrze. Mam też pomysł, by tereny inwestycyjne zwolnić z wszelkich podatków na 5 lat. Dzięki temu pojawią się pewnie ze 2 duże galerie handlowe, i jakiś hotel z basenem i spa. A to zapewne podniesie atrakcyjność turystyczną ale też liczbę miejsc pracy o kilka tysięcy. Czekamy na propozycje
Takich wybitnych prawników ma to nieszczęsne miasto .
Lepiej żeby pojawiły się zakłady produkcyjne to jest najważniejsze dla miasta a nie galerie handlowe.
Bakun powinien od tej pory nosić ksywę "czarownik". Przemyśl przegrywa i jednocześnie wygrywa czyli hokus pokus. Niezła metoda uzyskiwania dochodów dla mieściny, zamiast starań o jakiekolwiek pieniądze to można kolejny raz dokonać tego rodzaju czary, celowo starać się się przegrywać by wygrywać. Jest to dobry przykład, myślę że nowy mer Rzeszowa to przemyśli z własnie Przemyśla i zastosuje, może inni pójdą naszym przykładem. Ale jacy wyborcy taka "wadza", jaki pan taki kram.
Nie przepadam za prezydentem ale zapytam was czego wy kur.a chcecie w tym przypadku? Gdyby nie zadziałano w postaci nałożenia kary na firmę która nie wywiązała się w terminie z obowiązku nałożonego umową to wtedy można by było pyszczeć , miasto zadziałało prawidłowo i zyskało ok 200 tys zł. Więc czemu k..wa pyszczycie?
Panie RP, produkcyjne firmy? Chyba że jakiś japoński koncern masz na myśli....Firmy produkcyjne w naszej przemyskiej skali dają 10-25 miejsc pracy, a taka jedna galeria ok. 500-700. Więc nawet 50 firm produkcyjnych nie da tyle co jedna galeria, wystarczy trochę znać matematykę!
Nie ma potrzeby budować kolejnej galerii handlowej, zresztą nikt takiej w Przemyślu nie wybuduje. Natomiast fajnie jakby zamiast Tesco na lwowskiej powstało Leroy, Obi lub Auchan. Co do zakładów produkcyjnych mam na myśli inwestycje w strefie ekonomicznej i zatrudnienie ponad 200 osób.
Zgodzę się, ale nie widzę takich produkcyjnych firm....A naprawdę chciałbym. A z racji super położenia taka np. galeria wypasie się na turystach ze wschodu, którzy tu dokonają zakupów a nie w odległym rzeszowie... Tylko trzeba dać dobra ofertę handlową, adekwatną do rzeszowskiej...I to możemy zrobić, tereny są, tylko ulgami przyciągnąć chętnych
Czego się nie dotknął to spieszą, może już wystarczy
Dobry gospodarz dba o interesy miasta.
I dobrze. Mam też pomysł, by tereny inwestycyjne zwolnić z wszelkich podatków na 5 lat. Dzięki temu pojawią się pewnie ze 2 duże galerie handlowe, i jakiś hotel z basenem i spa. A to zapewne podniesie atrakcyjność turystyczną ale też liczbę miejsc pracy o kilka tysięcy. Czekamy na propozycje