W związku z brakiem na terenie Jarosławia schroniska dla bezdomnych zwierząt opiekę nad bezpańskimi czworonogami wałęsającymi się po mieście realizować będzie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Orzechowcach pod Przemyślem. Radni przyklepali już porozumienie, na mocy którego realizowana będzie obustronna współpraca. Dodatkowo postanowiono też zadbać przed zimą o wolno żyjące koty, zapewniając ich społecznym opiekunom karmę.
Gminy mają obowiązek zapewnienia opieki kotom wolno żyjącym (nie mylić z bezdomnymi, czyli takimi, które miały dom i go straciły), m.in. poprzez ich dokarmianie, w sposób określony w programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Z takiego obowiązku sumiennie stara się wywiązywać jarosławski samorząd. Już drugi raz z rzędu w tym roku dla takich właśnie kociaków zakupiona została karma, którą przekazano niedawno na ręce 23 społecznych opiekunów, bezinteresownie dokarmiających te zwierzęta bytujące na terenie miasta. Łącznie w marcu i listopadzie br. 36 osób odebrało już ponad 1560 puszek karmy z przeznaczeniem dla wolno żyjących kotów. Zima to dla nich szczególnie trudny okres, dlatego miasto apeluje, by mieć na uwadze, że bezpieczne, ciepłe i suche schronienie z dostępem do wody i jedzenia, choćby uchylone okienko piwniczne lub budka postawiona w zacisznym miejscu posesji, mogą się okazać nieocenionym wsparciem dla tych zwierzaków. Ich przetrwanie w trudnych zimowych warunkach w dużej mierze zależą bowiem od wrażliwości mieszkańców.
Samorząd przypomina też, że okazjonalne lub stałe dokarmianie wolno żyjących kotów nie sprawia, że stają się przez to zwierzętami udomowionymi. Dlatego nie należy ich na siłę oswajać i zamykać celem udomowienia, odbierając im wolność i swobodę. Podobnie nie powinno się ich wyłapywać i umieszczać w schroniskach. Za to pomoc w postaci dokarmiania, kontroli rozrostu ich populacji czy poprzez zapewnienie schronienia na zimę jest jak najbardziej wskazana.
Jarosław zadba też o bezdomne czworonogi. W porządku obrad ostatniej sesji Rady Miasta Jarosławia znalazł się punkt dotyczący zapewnienia opieki bezpańskim zwierzętom i dotyczył[paywall] on uchwały będącej akceptacją zawarcia porozumienia pomiędzy Gminą Miejską Jarosław i Gminą Miejską Przemyśl na zapewnienie opieki nad bezdomnymi zwierzętami pochodzącymi z terenu Jarosławia. To zadanie – na mocy podjętej uchwały – realizować będzie kolejny rok z rzędu Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Orzechowcach w powiecie przemyskim. Bezdomne psy z terenu Jarosławia umieszczane są w nim od 1999 roku. Gmina Miejska Jarosław dysponuje na terenie schroniska w Orzechowcach 20 miejscami dla bezdomniaków. Porozumienie określa zasady i warunki przyjmowania bezdomnych psów z terenu Jarosławia oraz warunki ich utrzymania. W treści obustronnej umowy roczny koszt utrzymania jednego psa w okresie jej obowiązywania określono na kwotę 4 tys. zł. Porozumienie obowiązywać ma do 31 grudnia 2025 r. Jak czytamy w uzasadnieniu przyjętej uchwały, współpraca ze schroniskiem w Orzechowcach wydaje się na tę chwilę optymalnym rozwiązaniem, a udzielenie Gminie Miejskiej Przemyśl pomocy finansowej na prowadzenie schroniska uzasadnione jest względami ekonomicznymi – utworzenie takiego schroniska na terenie Jarosławia wymaga ogromnych nakładów finansowych. Nie bez znaczenia są także kwestie społeczne związane z uciążliwością takiego miejsca, a także korzystne dla miasta warunki wieloletniej współpracy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze