Reklama

Miastu potrzebna jest nowa linia elektroenergetyczna najwyższych napięć


Członkowie Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miejskiej w Przemyślu przygotowali rezolucję, w której wzywają polski rząd oraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA do niezwłocznego podjęcia działań zmierzających do budowy nowej linii elektroenergetycznej najwyższych napięć o parametrach 400 kV, obejmującej swoim zasięgiem Przemyśl i jego bezpośrednie otoczenie. Projekt ma zostać przedstawiony podczas jednej z najbliższych sesji przemyskiego gremium.


Pod projektem rezolucji podpisali się: przewodniczący klubu Rafał Kijanka, wiceprzewodniczący rady miejskiej Robert Bal, Paweł Bugera i Bartłomiej Barczak. Po pozytywnym przegłosowaniu skierowana zostanie do organów władzy wykonawczej szczebla centralnego oraz do operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego – Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA, a otrzymają ją także: premier Donald Tusk, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, minister klimatu i środowiska, minister rozwoju i technologii, marszałek województwa podkarpackiego oraz posłowie na Sejm RP z okręgu wyborczego nr 22 (Krosno-Przemyśl).

W uzasadnieniu można przeczytać m.in.:

Reklama
  • „(…) Przemyśl, miasto na prawach powiatu liczące niespełna 55 000 mieszkańców (dane GUS na koniec 2024 r.), zlokalizowane przy wschodniej granicy zewnętrznej Unii Europejskiej, zmaga się z niedostateczną przepustowością istniejącej sieci elektroenergetycznej. Sieć dystrybucyjna oparta na liniach 110 kV nie jest w stanie zaspokoić rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną generowanego przez mieszkańców, podmioty gospodarcze oraz instytucje publiczne i wojskowe. Stan ten stanowi poważną barierę dla rozwoju inwestycyjnego miasta, w tym dla aktywizacji terenów objętych Podstrefą Przemyśl Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park „Wisłosan” oraz zagraża ciągłości zasilania infrastruktury krytycznej. Od 2022 roku Przemyśl pełni dodatkowo funkcję węzła logistycznego i humanitarnego pierwszego kontaktu w związku z wojną na Ukrainie, co istotnie zwiększyło obciążenie lokalnej infrastruktury, w tym energetycznej. Okoliczność ta nadaje inwestycji w sieć 400 kV wymiar strategiczny z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa i wschodniej flanki NATO (…)”...

Płatny dostęp do treści

Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się

Pozostało 62% tekstu do przeczytania.

Wykup dostęp
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 27/05/2026 08:32
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama