Reklama

Międzynarodowe Warsztaty Muzyki Gospel mają już 20 lat

Z okazji 20– lecia Międzynarodowych Warsztatów Muzyki Gospel, 23. kwietnia Centrum Kulturalne w Przemyślu przy ulicy Konarskiego po raz kolejny rozbrzmiało muzyką Gabi Gąsior & Holy Noiz i Przemyskiego Chóru Gospel pod dyrekcją o. Lecha Dorobczyńskiego. Gościnnie wystąpił też krakowski zespół DeocentriCity.

Gospel charakteryzuje się głównie skupieniem na tekście i wokalu. Muzyka tutaj ma pełnić rolę tła,a nie pierwszych skrzypiec. Jest to nurt muzyki chrześcijańskiej.

Obecnie – coraz bardziej popularny. Jak podaje Gabriela Gąsior – rodem z Przemyśla[paywall] – wspólna twórczość z Holy Noiz to głównie kompozycje artystki, które są aranżowane przez jej męża.

Teksty w języku polskim i angielskim inspirowane są Ewangelią, niektóre z nich to psalmy. Każdy z utworów jest historią związaną z życiem artystki, z jej doświadczeniami, odkrywaniem Boga i życia z Nim.

Treść stanowi podstawę dla muzyki, która oscyluje wokół takich gatunków muzycznych, jak: gospel, soul, jazz, r’n’b, muzyka latynoamerykańska, reggae, rock, a także pop.

Ewangelizacja za pomocą muzyki jest ciekawą formą zachęcenia i utwierdzenia ludzi w wierze i przekonaniach. Pokazuje, że Bóg i wiara to nie tylko sztywne reguły i dawno ustalone zasady. Potwierdza, że w chrześcijaństwie każdy może znaleźć pole na swoje potrzeby i na rozwijanie talentów.

Głoszenie Ewangelii w sposób ciekawy i przyjemny dla odbiorców jest coraz bardziej Kościołowi potrzebne, gdyż zmienia się zarówno postrzeganie świata, jak i profil społeczeństwa.

Reklama

Sobotni koncert w Centrum Kulturalnym cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno wśród osób ściśle związanych z muzyką gospel, jak i słuchaczy, którzy chcieli ją poznać.

Impreza została zorganizowana przez Podkarpackie Stowarzyszenie Gospel we współpracy z Centrum Kulturalnym w Przemyślu. Honorowym patronatem objęli ją: ksiądz arcybiskup Adam Szal i prezydent miasta Przemyśla Wojciech Bakun.


fot.z archiwum Gabrieli Gąsior
Projekt Holy Noiz trwa nieprzerwanie od 2007 roku i powstał z inicjatywy p. Gabrieli Gąsior, jej męża – Wojciecha, oraz brata – Rafała Rudawskiego. Tworzą go muzycy, których ścieżki spotkały się w Przemyskim Chórze Gospel pięć lat wcześniej. Obecnie zespół tworzą: Dorota Zaziąbło – obsługująca instrumenty klawiszowe, Łukasz Zając – perkusista, Wojciech Gąsior – gitarzysta basowy i kierownik muzyczny zespołu, Robert Zając – gitarzysta, oraz Olaf Węgier – saksofonista.


MR
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama