Reklama

Mieszkańcy chcą remontu stacji wąskotorówki

18/09/2021 14:15

Pod koniec sierpnia rada sołecka i radni z Jawornika Przedmiecie zwrócili się do władz powiatu z apelem o remont budynku stacji kolejki wąskotorowej w ich miejscowości. Sprawę poparł wójt Stanisław Petynia, sugerując, że jeśli obiekt trafi pod opiekę gminy, to pieniądze na remont się znajdą. Starostwo takiemu scenariuszowi jest niechętne, zapowiada jednak, że za stację zabierze się we własnym zakresie.

Mieszkańcy sołectwa Jawornik Przedmieście od kilku już lat dopytują o budynek stacji wąskotorowej.

Obiekt jest w nie najlepszym stanie, pomimo tego nawet, że w poprzedniej kadencji samorządowej wymieniono na nim dach.  Nic więc dziwnego, że ludzie zastanawiają się, kiedy wreszcie za remont stacji ktoś się zabierze.

 

Nie mają takiego miejsca

Ich nastroje wyraziła pod koniec sierpnia rada sołecka, zwracając się z prośbą do starosty i rady powiatu o udostępnienie tego obiektu mieszkańcom. Okolicznością sprzyjającą takiemu działaniu był fakt[paywall] opuszczenia budynku przez jego wieloletniego lokatora.

„W naszej miejscowości nie ma żadnych obiektów, które mogłyby spełniać funkcję użyteczną dla lokalnej  społeczności” – czytamy w piśmie podpisanym przez kilkanaście osób.

Ich zdaniem  budynek niszczeje, nie jest należycie utrzymany i nie spełnia współczesnych standardów. Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie gminy, na dworcu mógłby powstać punkt informacji turystycznej, wiejska świetlica, a miejsce znalazłoby się pewnie i dla siedziby koła gospodyń wiejskich.

Zresztą pomysł na przejęcie i odrestaurowanie budynku popiera wójt Stanisław Petynia. Do apelu radnych rady dołączył  swoje pismo, w którym czytamy „zapewniam, że w przypadku przekazania przez powiat tego budynku w długotrwały zarząd gminie Jawornik Polski budynek ten zostanie wyremontowany ze środków budżetu gminy”.

Reklama

 

Starosta ma swoje plany

W odpowiedzi starosta przeworski Bogusław Urban podkreślił, że zarówno mieszkańcy, jak i kierowane przez niego starostwo powiatowe cel mają taki sam.

„Wszystkim nam zależy na utrzymaniu mienia powiatowego w jak najlepszym stanie” – stwierdza starosta w piśmie kierowanym do wójta S. Petyni.

Wylicza przy tym szereg działań władz powiatu na rzecz poprawy nie tylko infrastruktury, ale i wizerunku kolejki,  które powiat już podjął albo planuje podjąć. Szczególnie ta druga lista jest ciekawa, bo dowiadujemy się z niej, że starostwo będzie chciało nie tylko remontować kolejne dworce, ciągnąc rewitalizację torowiska i obiektów mostowych, ale też planuje wykonanie dwóch nowych wagonów otwartych oraz zakup drezyn rowerowych.

W dalszej części pisma starosta wprawdzie stwierdza, że na współpracę z samorządem gminnym jest otwarty, przyznaje, że obiekt w Jaworniku Przedmieście jest jednym z ważniejszych na trasie „Pogórzanna”, ale także, że już został ujęty w planach inwestycyjnych powiatu.

„Na dzień dzisiejszy nie mogę przekazać budynku stacyjnego gminie Jawornik Polski” – stwierdza starosta.

Cieszyć może tak szaroki zakres ambitnych planów zarządu powiatu, z drugiej jednak strony z punktu widzenia mieszkańców (ale i będącego z roku na rok w gorszym stanie obiektu) kluczowe jest pytanie, kiedy zacznie się tu coś dziać? A odpowiedzi na nie w piśmie starosty brak.

Reklama

 

Wójt rozumie

Wójt Stanisław Petynia, nawet jeśli wolałby usłyszeć inne stanowisko starostwa, wykazuje się wyrozumiałością.

– Proszę mnie dobrze zrozumieć, powiat bardzo dużo robi, żeby ta kolejka odzyskała dawny blask i łatwo komuś, kto wykonuje dziesięć zadań, wytknąć, że źle zabiera się za jedenaste, a to nie o to chodzi – tłumaczy swoją postawę.

– Z drugiej jednak strony przy tych wszystkich milionach, które powiat wydał na kolejkę wąskotorową, a nasza gmina na realizację przebudowy zespołu pałacowego w Hadlach Szklarskich, słowem na turystykę w regionie, szkoda, żeby brak remontu tej stacji, który pewnie zamknąłby się kwotą 100 tysięcy złotych, psuł cały efekt – wyjaśnia, dodając, że najważniejsze dla niego jest, by stacja „wyglądała”, a czyim staraniem się to odbędzie, jest sprawą w istocie drugorzędną.

Na pytanie, jak zareaguje na zachętę do współpracy ze strony starosty, odpowiada pozytywnie.

– Na pewno coś symbolicznie dołożymy, pewnie nie tyle, jakbyśmy mieli ten budynek przejąć w zarząd, ale na pewno nie zostawimy z tym powiatu samego – puentuje.


pck
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama