19 listopada odbyła się sesja Rady Miasta Przeworska, podczas której uchwalono nowe, wyższe stawki opłat za odpady komunalne. Tego samego dnia obradowali również radni miasta i gminy Sieniawa. Tutaj również wzrosną ceny za wywóz śmieci.
Rada Miasta Przeworska podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki za pojemnik. Ulegną one zwiększeniu ze względu na wzrost cen za świadczone usługi związane z odbiorem, transportem i utylizacją odpadów.
Opłata od osoby za odpady zbierane w sposób selektywny od 1 stycznia 2016 r. będzie wynosiła 12 zł, czyli o[paywall] 2 zł więcej niż dotychczas. Za te zmieszane trzeba będzie zapłacić teraz 18 zł.
Właściciele nieruchomości, w których powstają odpady komunalne, mimo że nie zamieszkują w nich mieszkańcy , również zapłacą więcej. Kwota za pojemniki z odpadami zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny: o objętości 120 l wyniesie 22 zł (obecnie 18 zł), o objętości 240 l – 42 zł (obecnie 35 zł), o objętości 1100 l – 126 zł (obecnie 105 zł), za kontener o objętości 7000 l – mieszkańcy zapłacą natomiast 756 zł (obecnie 630 zł), za worek o objętości 120 l – 22 zł (obecnie 18 zł). Kwota za pojemniki z odpadami zmieszanymi: o objętości 120 l wyniesie 31 zł (obecnie 26 zł), o objętości 240 l – 60 zł (obecnie 50 zł), o objętości 1100 l – 180 zł (obecnie 150 zł), za kontener o objętości 7000 l mieszkańcy zapłacą 1080 zł (obecnie 900 zł), za worek o objętości 120 l – 31 zł (obecnie 26 zł).
– Propozycja zmiany stawek za odbiór odpadów komunalnych spowodowana jest wzrostem cen za świadczenie usług, jakie uzyskaliśmy w wyniku postępowania przetargowego. Najniższa oferta, jaka do nas wpłynęła (od obecnego wykonawcy Konsorcjum Firm – przyp. red), opiewa na kwotę 2 mln 976 tys. 800 zł. Jest to kwota wyższa o 320 tys. zł na rok. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa różnicy tej gmina nie może pokryć z innych wpływów do budżetu miasta, a jedynie z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi – zaznaczył zastępca burmistrza Przeworska Wojciech Superson.
Przewodniczący rady miasta Tomasz Kojder przypomniał natomiast, że dotychczas obowiązująca uchwała z dnia 20 grudnia 2012 r. została podjęta poniżej kalkulacji. –Dzisiaj musimy podjąć decyzję, która będzie odpowiadała wynikom tamtej procedury przetargowej i będziemy mogli zabezpieczyć rozchody na przyszły rok – powiedział przewodniczący. Radni głosowali jednogłośnie za podjęciem uchwały.
Z analiz funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami za rok 2014 wynika, że w stosunku do roku 2013 ilość odpadów komunalnych wytworzonych przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych wzrosła o 238 ton. Ma to bezpośredni wpływ na koszty utrzymania systemu, które ponoszą mieszkańcy i przedsiębiorcy z terenu miasta. Według danych z Ewidencji Ludności Urzędu Miasta Przeworska liczba mieszkańców zameldowanych na pobyt stały na dzień 31 października 2015 r. wynosiła 15 866 osób. Liczba ta nie pokrywa się z liczbą mieszkańców zarejestrowanych w systemie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W dniu 3 listopada widniało w nim 12 060 osób. Na tę różnicę mają z pewnością wpływ wyjazdy zarobkowe za granicę czy do innych miast w celu kontynuowania nauki. Zdarza się również, że nie są wnoszone korekty deklaracji przy narodzinach dziecka. Przeprowadzone w 2015 r. kontrole ujawniły również nieprawidłowości polegające na zaniżeniu liczby osób przebywających na danej nieruchomości.

fot.Barbara Chmura
– Niegdyś podjęliśmy bardzo odważną decyzję, ustalając jedną z najniższych stawek, ale w tej sytuacji jesteśmy zmuszeni zdecydować się na podwyżkę – zaznaczył burmistrz miasta i gminy Sieniawa Adam Woś.
Radni z Sieniawy również jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie ustalenia wyższych stawek za odpady. Od stycznia 2016 r. mieszkańcy miasta i gminy zapłacą 6 zł za śmieci zbierane i odbierane w sposób selektywny, czyli o złotówkę więcej niż do tej pory. Cena tych nieselektywnych wzrośnie o 2 zł, z 12 do 14 zł. W gospodarstwie domowym dla rodziny jednopokoleniowej, w którym zamieszkuje powyżej 5 osób, za segregowane odpady trzeba będzie zapłacić już nie 25 zł, a 30 zł. Natomiast w przypadku tych nieselektywnych kwota wyniesie 60 zł, czyli nastąpi wzrost o 10 zł. Właściciele nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne zbierane i odbierane w sposób selektywny, zapłacąstawkę 16 zł za pojemnik 120 l, 32 zł trzeba będzie natomiast zapłacić za pojemnik z tymi niesegregowanymi.
– To, co płacą mieszkańcy i to, co my płacimy za te usługi, musi się bilansować. My dokładać do tego nie możemy, aczkolwiek w roku ubiegłym dołożyliśmy 20 tysięcy złotych. Jeśli w tym roku nie zmienilibyśmy stawki opłat, dołożylibyśmy 50 tysięcy. To jest sprawa bardzo oczywista, niewynikająca z żadnych innych uwarunkowań, jak tylko tego, że koszty firm wywozowych czy nas obsługujących idą w górę. Niegdyś podjęliśmy bardzo odważną decyzję, ustalając jedną z najniższych stawek, ale w tej sytuacji jesteśmy zmuszeni przegłosować podwyżkę podyktowaną koniecznością, ponieważ alternatywy tutaj nie ma – wyjaśnił burmistrz Sieniawy Adam Woś.
Za obsługę odpadów komunalnych w mieście i gminie Sieniawa odpowiedzialna jest spółka Stare Miasto – Park w Wierzawicach.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.NO TO ZA3 LATA JUŻ WAS NIE MA !!!!!!!!!!!KTO W TYM KRAJU PODNOSI OBCIĄŻENIA KOŃCZY NA ŚMIETNIKU HISTORII !!!!!BRAWO PANIE I PANOWIE RADNI
NO TO ZA3 LATA JUŻ WAS NIE MA !!!!!!!!!!!KTO W TYM KRAJU PODNOSI OBCIĄŻENIA KOŃCZY NA ŚMIETNIKU HISTORII !!!!!BRAWO PANIE I PANOWIE RADNI