Reklama

Mieszkańcy Przeworska i Sieniawy zapłacą więcej za śmieci

25/11/2015 13:12

19 listopada odbyła się sesja Rady Miasta Przeworska, podczas której uchwalono nowe, wyższe stawki opłat za odpady komunalne. Tego samego dnia obradowali również radni miasta i gminy Sieniawa. Tutaj również wzrosną ceny za wywóz śmieci.

Rada Miasta Przeworska podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki za pojemnik. Ulegną one zwiększeniu ze względu na wzrost cen za świadczone usługi związane z odbiorem, transportem i utylizacją odpadów.

Opłata od osoby za odpady zbierane w sposób selektywny od 1 stycznia 2016 r. będzie wynosiła 12 zł, czyli o[paywall] 2 zł więcej niż dotychczas. Za te zmieszane trzeba będzie zapłacić teraz 18 zł.

Właściciele nieruchomości, w których powstają odpady komunalne, mimo że nie zamieszkują w nich mieszkańcy , również zapłacą więcej. Kwota za pojemniki z odpadami zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny: o objętości 120 l wyniesie 22 zł (obecnie 18 zł), o objętości 240 l – 42 zł (obecnie 35 zł), o objętości 1100 l – 126 zł (obecnie 105 zł), za kontener o objętości 7000 l – mieszkańcy zapłacą natomiast 756 zł (obecnie 630 zł), za worek o objętości 120 l – 22 zł (obecnie 18 zł). Kwota za pojemniki z odpadami zmieszanymi: o objętości 120 l wyniesie 31 zł (obecnie 26 zł), o objętości 240 l – 60 zł (obecnie 50 zł), o objętości 1100 l – 180 zł (obecnie 150 zł), za kontener o objętości 7000 l mieszkańcy zapłacą 1080 zł (obecnie 900 zł), za worek o objętości 120 l – 31 zł (obecnie 26 zł).

Reklama

– Propozycja zmiany stawek za odbiór odpadów komunalnych spowodowana jest wzrostem cen za świadczenie usług, jakie uzyskaliśmy w wyniku postępowania przetargowego. Najniższa oferta, jaka do nas wpłynęła (od obecnego wykonawcy Konsorcjum Firm – przyp. red), opiewa na kwotę 2 mln 976 tys. 800 zł. Jest to kwota wyższa o 320 tys. zł na rok. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa różnicy tej gmina nie może pokryć z innych wpływów do budżetu miasta, a jedynie z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi – zaznaczył zastępca burmistrza Przeworska Wojciech Superson.

Przewodniczący rady miasta Tomasz Kojder przypomniał natomiast, że dotychczas obowiązująca uchwała z dnia 20 grudnia 2012 r. została podjęta poniżej kalkulacji. –Dzisiaj musimy podjąć decyzję, która będzie odpowiadała wynikom tamtej procedury przetargowej i będziemy mogli zabezpieczyć rozchody na przyszły rok – powiedział przewodniczący. Radni głosowali jednogłośnie za podjęciem uchwały.

Reklama

Z analiz funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami za rok 2014 wynika, że w stosunku do roku 2013 ilość odpadów komunalnych wytworzonych przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych wzrosła o 238 ton. Ma to bezpośredni wpływ na koszty utrzymania systemu, które ponoszą mieszkańcy i przedsiębiorcy z terenu miasta. Według danych z Ewidencji Ludności Urzędu Miasta Przeworska liczba mieszkańców zameldowanych na pobyt stały na dzień 31 października 2015 r. wynosiła 15 866 osób. Liczba ta nie pokrywa się z liczbą mieszkańców zarejestrowanych w systemie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W dniu 3 listopada widniało w nim 12 060 osób. Na tę różnicę mają z pewnością wpływ wyjazdy zarobkowe za granicę czy do innych miast w celu kontynuowania nauki. Zdarza się również, że nie są wnoszone korekty deklaracji przy narodzinach dziecka. Przeprowadzone w 2015 r. kontrole ujawniły również nieprawidłowości polegające na zaniżeniu liczby osób przebywających na danej nieruchomości.


fot.Barbara Chmura
– Niegdyś podjęliśmy bardzo odważną decyzję, ustalając jedną z najniższych stawek, ale w tej sytuacji jesteśmy zmuszeni zdecydować się na podwyżkę – zaznaczył burmistrz miasta i gminy Sieniawa Adam Woś.

Reklama

W Sieniawie też drożej

Radni z Sieniawy również jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie ustalenia wyższych stawek za odpady. Od stycznia 2016 r. mieszkańcy miasta i gminy zapłacą 6 zł za śmieci zbierane i odbierane w sposób selektywny, czyli o złotówkę więcej niż do tej pory. Cena tych nieselektywnych wzrośnie o 2 zł, z 12 do 14 zł. W gospodarstwie domowym dla rodziny jednopokoleniowej, w którym zamieszkuje powyżej 5 osób, za segregowane odpady trzeba będzie zapłacić już nie 25 zł, a 30 zł. Natomiast w przypadku tych nieselektywnych kwota wyniesie 60 zł, czyli nastąpi wzrost o 10 zł. Właściciele nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne zbierane i odbierane w sposób selektywny, zapłacąstawkę 16 zł za pojemnik 120 l, 32 zł trzeba będzie natomiast zapłacić za pojemnik z tymi niesegregowanymi.

– To, co płacą mieszkańcy i to, co my płacimy za te usługi, musi się bilansować. My dokładać do tego nie możemy, aczkolwiek w roku ubiegłym dołożyliśmy 20 tysięcy złotych. Jeśli w tym roku nie zmienilibyśmy stawki opłat, dołożylibyśmy 50 tysięcy. To jest sprawa bardzo oczywista, niewynikająca z żadnych innych uwarunkowań, jak tylko tego, że koszty firm wywozowych czy nas obsługujących idą w górę. Niegdyś podjęliśmy bardzo odważną decyzję, ustalając jedną z najniższych stawek, ale w tej sytuacji jesteśmy zmuszeni przegłosować podwyżkę podyktowaną koniecznością, ponieważ alternatywy tutaj nie ma – wyjaśnił burmistrz Sieniawy Adam Woś.

Za obsługę odpadów komunalnych w mieście i gminie Sieniawa odpowiedzialna jest spółka Stare Miasto – Park w Wierzawicach.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    ZATROSKANY - niezalogowany 2015-11-25 21:23:47

    NO TO ZA3 LATA JUŻ WAS NIE MA !!!!!!!!!!!KTO W TYM KRAJU PODNOSI OBCIĄŻENIA KOŃCZY NA ŚMIETNIKU HISTORII !!!!!BRAWO PANIE I PANOWIE RADNI

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama