Mieszkańcy Rudy Różanieckiej aktywnie włączyli się w działania upamiętniające 100-lecie odzyskania wolności. Z tej okazji w miejscowości postawiono pomnik będący upamiętnieniem okrągłej rocznicy.
Pomnik postawiono dzięki staraniom Grupy Odnowy Wsi Ruda Różaniecka oraz zaangażowaniu mieszkańców, szczególnie: sołtysa wsi, radnych gminnych, lokalnych przedsiębiorców, miejscowych zakładów pracy, strażaków ochotników i Koła Gospodyń Wiejskich.
Jego budowa była możliwa dzięki funduszom pozyskanym z Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2017-2020 i dofinansowaniu z budżetu miasta i gminy Narol. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 25 tys. zł.
Figura przedstawia orła białego zrywającego się do lotu, będącego symbolem, dzięki któremu czujemy jedność. Mieszkańcy Rudy Różanieckiej udowodnili, że są wyjątkowo zintegrowaną i pracowitą społecznością. Nie tylko w najtrudniejszych dziejowych momentach, ale też w czasach pokoju, kiedy trzeba było rzetelnie pracować na rzecz rozwoju miejscowości. Dlatego tablice na okolicznościowym pomniku są złożonym im hołdem, a miejsce jego usytuowania nawiązuje do historii tworzenia oddziałów strzeleckich i organizowanych tu ćwiczeń przysposobienia wojskowego.
Pomysłodawcą inicjatywy była dyrektor Zespołu Szkół w Rudzie Różanieckiej Dorota Wróbel, liderem projektu ze strony gminy Andrzej Kołodziej, zaś ze strony lokalnej społeczności Mariusz Franus. Natomiast autorem projektu i wykonawcą rzeźby jest artysta, a na co dzień nauczyciel miejscowej szkoły Grzegorz Wajs.
Rocznicowe uroczystości rozpoczęła msza św., podczas której okolicznościowe kazanie wygłosił ks. dr Krzysztof Giera. Poświęcenia pomnika dokonał z kolei wicedziekan dekanatu narolskiego ks. Waldemar Górski. Obchody zakończyła część artystyczna z udziałem przedszkolaków i harcerzy oraz zespołu wokalnego Bies Band z Przemyśla. Na finał zaproponowano mieszkańcom wspólną zabawę z zespołem Salsa.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze