Reklama

Mieszkańcy ulicy Wysockiego czekają na dokończenie remontu

Odwiedzili już chyba wszystkie instytucje i ważne osoby, zasypując je prośbami i monitami o pomoc w zdobyciu pieniędzy. Sprawę poruszyli podczas sesji Rady Miejskiej w Przemyślu 17 lutego br. Mieszkańcy ulicy Wysockiego w przemyskiej dzielnicy Lipowica walczą o dokończenie jej modernizacji. Remontu wymaga ponad 500-metrowy odcinek drogi.

To jedna z dłuższych ulic w mieście. Liczy prawie 2 km 400 m. Remont całości wymaga kwoty ok. 20 mln zł, więc modernizacja została podzielona na etapy. W 2018 r. oddany do użytku został prawie 1200-metrowy odcinek, w 2019 r. – 660-metrowy. Na liczący 535 m nie ma pieniędzy. Jego remont miałby kosztować ok. 6,5 mln zł[paywall].

– Niewyremontowany odcinek jest bardzo niebezpieczny ze względu na brak chodnika, bardzo wąską jezdnię, słabe oświetlenie i wiele dziur. A trzeba wiedzieć, że wzdłuż niego znajdują się: boisko sportowe, plac zabaw, sklep spożywczy, bloki mieszkalne. To jedyna droga, którą można dojechać do DPS-u czy na forty od strony miasta – tłumaczył podczas sesji przewodniczący Zarządu Osiedla nr 4 „Lipowica” Piotr Krzeszowski. Mimo próśb, starań i interpelacji władze miasta nie złożyły wniosku o dofinansowanie do Funduszu Dróg Lokalnych. Skierowaliśmy do wszystkich radnych pismo o ujęcie w budżecie miasta kwoty potrzebnej na wkład własny. Bez odzewu. Rozmawialiśmy z panem prezydentem Wojciechem Bakunem, z jego zastępcą Bogusławem Świeżym, z radnymi Andrzejem Zapałowskim i Mirosławem Majkowskim. Bez efektów. Władze nie złożyły wniosków o dofinansowanie do kolejnych dwóch naborów. Rozmawialiśmy z wicemarszałkiem województwa podkarpackiego Piotrem Pilchem. Podjęliśmy więc próby samodzielnej walki o wkład własny. Pod koniec listopada ubiegłego roku wystąpiliśmy z pismem do pani poseł Anny Schmidt-Rodziewicz o pomoc w znalezieniu pieniędzy. Obiecała pomóc. Naiwnie liczyliśmy, że skoro udało się zdobyć pieniądze na remont prawie dwóch kilometrów, półkilometrowy odcinek nie będzie stanowić problemu – dodał.

Reklama

Bez wkładu własnego

– Cały czas rozmawiamy. Szukamy wsparcia wszędzie. Byliśmy także w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, kiedy wicewojewodą była pani Lucyna Podhalicz, gdzie poinformowano nas, że moglibyśmy liczyć nawet na 85-procentową dotację. Trochę nie rozumiemy postawy władz miasta. Uparły się, że nie będą składać wniosków o dofinansowanie. Czyli z góry zakładają, że nie będą mieć wkładu własnego. A przecież rozstrzygnięcie takiego konkursu to nie perspektywa kilku miesięcy, a co najmniej kilkunastu. Skąd wiedzą, że wówczas także nie będą mieć pieniędzy? – mówią członkowie zarządu osiedla nr 4 „Lipowica”. – Już dwa programy uciekły. Konsultowaliśmy to i dowiedzieliśmy się, że w każdej chwili wniosek mogą wycofać! Zwróciliśmy się z prośbą o pomoc do PGNiG, do prezesa Woźniaka. Wszak oni też korzystają z tej drogi. Nie zajęli się tą sprawą. Ale nie ustajemy w wysiłkach – zapewnili.

Potężny dysonans

Ulica Wysockiego wygląda obecnie dziwnie. Wąska, poorana dziurami, bez poboczy, chodnika. Bezpieczeństwo żadne. Pół kilometra dalej jest już normalnie. Jak na XXI wiek przystało. Asfaltowy dywanik, chodniki, ścieżka rowerowa. Naprawdę trudno sobie wyobrazić, by taki dysonans pozostał na dłuższą metę.

Reklama

Władze miasta zrzucają wszystko na braki w kasie. W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie ocenie poddawany jest projekt o dofinansowanie remontu ulicy Bielskiego, ale nie ulicy Wysockiego. Niebawem zapadnie rozstrzygnięcie.

– Chcielibyśmy dokończyć remont ulicy Wysockiego, w związku z czym również zamierzamy się starać o fundusze na ten cel. Ale jeśli tylko będziemy mieć pieniądze na wkład własny, będziemy też aplikować o kolejne środki, które chcielibyśmy przeznaczyć na inne, bardzo ważne dla miasta inwestycje – powiedział prezydent miasta Wojciech Bakun.

Reklama


fot.Mariusz Godos
Wjeżdżając w ulicę Wysockiego od strony Przemyśla i kierując się np. do DPS-u, zastajemy obrazek przypominający te z poprzedniej epoki. Wąska, poorana dziurami, bez poboczy, chodnika. Bezpieczeństwo żadne.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Fb - niezalogowany 2020-03-14 07:41:58

    §cieżka rowerowa oczywiście z polbruku.Lepszego roweru szkoda.Gratulaxje.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Adek - niezalogowany 2020-03-15 08:05:33

    Ścieżki i chodniki też zaasfalt

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    andy - niezalogowany 2020-03-17 17:45:05

    to jest doskonały stan nawierzchni ,,zapraszam na uliczkę za Castoramą na Sybiraków tam ludzie czekają od lat i wysłuchują pierdół od radnych i nie tylko

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama